Alta (Norvegjia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Alta (kthjellim).


Alta
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Alta (Norvegjia)

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Finnmark
Kryeqëndra Alta
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Geir Ove Bakken (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 69°56′V 23°18′L / 69.933°V 23.300°L / 69.933; 23.300 (Alta)Koordinatat: 69°56′V 23°18′L / 69.933°V 23.300°L / 69.933; 23.300 (Alta)
Sipërfaqja 3.849 km2
Popullsia 17.440 banorë 2004
Dendësia 4,53 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Altaværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0619
Vendndodhja
Alta is located in Norvegjia
Alta
Alta
Alta – harta_foto
www.alta.kommune.no

Alta është një komunëqarkun Finnmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 3849 km² dhe popullsi 17440 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Alta – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]