Tana (Norvegjia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Tana (kthjellim).


Tana
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Tana (Norvegjia)

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Finnmark
Kryeqëndra Tana Bru
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål, Sami
Kryekomunari Frank Martin Ingilæ (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 70°13′V 27°57′L / 70.217°V 27.950°L / 70.217; 27.950 (Tana)Koordinatat: 70°13′V 27°57′L / 70.217°V 27.950°L / 70.217; 27.950 (Tana)
Sipërfaqja 4.045 km2
Popullsia 3.006 banorë 2004
Dendësia 0,74 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Tanaværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0711
Vendndodhja
Tana Bru is located in Norvegjia
Tana Bru
Tana Bru
Tana – harta_foto
www.tana.kommune.no

Tana është një komunëqarkun Finnmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 4045 km² dhe popullsi 3006 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Tana – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]