Karasjok

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Karasjok (kthjellim).


Karasjok
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Karasjok

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Finnmark
Kryeqëndra Karasjok
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål, Sami
Kryekomunari Kjell H. Sæther (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 69°28′V 25°6′L / 69.467°V 25.100°L / 69.467; 25.100 (Karasjok)Koordinatat: 69°28′V 25°6′L / 69.467°V 25.100°L / 69.467; 25.100 (Karasjok)
Sipërfaqja 5.453 km2
Popullsia 2.865 banorë 2004
Dendësia 0,53 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Karasjoking
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1431
Vendndodhja
Karasjok is located in Norvegjia
Karasjok
Karasjok
Karasjok – harta_foto
www.karasjok.kommune.no

Karasjok është një komunëqarkun Finnmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 5453 km² dhe popullsi 2865 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]