Kvalsund

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Kvalsund (kthjellim).


Kvalsund
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Kvalsund

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Finnmark
Kryeqëndra Kvalsund
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Tor Arvid Myrseth
Statistika dhe Territori
Koordinatat 70°27′V 24°7′L / 70.450°V 24.117°L / 70.450; 24.117 (Kvalsund)Koordinatat: 70°27′V 24°7′L / 70.450°V 24.117°L / 70.450; 24.117 (Kvalsund)
Sipërfaqja 1.844 km2
Popullsia 1.093 banorë 2004
Dendësia 0,59 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Kvalsundværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0622
Vendndodhja
Kvalsund is located in Norvegjia
Kvalsund
Kvalsund
Kvalsund – harta_foto
www.kvalsund.kommune.no

Kvalsund është një komunëqarkun Finnmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1844 km² dhe popullsi 1093 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]