Måsøy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Måsøy (kthjellim).


Måsøy
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Måsøy

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Finnmark
Kryeqëndra Havøysund
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Ingalill Olsen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 70°55′V 24°41′L / 70.917°V 24.683°L / 70.917; 24.683 (Måsøy)Koordinatat: 70°55′V 24°41′L / 70.917°V 24.683°L / 70.917; 24.683 (Måsøy)
Sipërfaqja 1.134 km2
Popullsia 1.399 banorë 2004
Dendësia 1,23 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Måsøying
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0119
Vendndodhja
Havøysund is located in Norvegjia
Havøysund
Havøysund
Måsøy – harta_foto
www.masoy.kommune.no

Måsøy është një komunëqarkun Finnmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1134 km² dhe popullsi 1399 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Måsøy – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]