Përdoruesi diskutim:Dan/Arkiv D03

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Wiktionary - Wikipedia[redakto tekstin burimor]

 • Si thua nje lidhje qe ke bere ti keshtu si ketu te e bejme? (Puntori 14 Shtator 2006 12:03 (UTC))
 • Nuk e di. Për qata i futa në fleten e diskutimit.--Hipi Zhdripi 14 Shtator 2006 17:54 (UTC)
  • Kur te largohet teksti per Veni Re! pasi te plotesohen ato atehere nuk eshte keq aty dhe me tevogel te jet.Une po i vendoj e nese merret ndonje tjeter qendrim atehere mund te largohen. (Puntori 15 Shtator 2006 09:35 (UTC))
  • Ani mer.--Hipi Zhdripi 15 Shtator 2006 14:00 (UTC)

Albanica[redakto tekstin burimor]

 • E pash, ide me vlere por eshte qesharake te punohet kur nuk i dihet ardhmeria kesaj faqeje.
Shiko: me Albanica.com te dhenat mbi regjistruesin, nuk pom bindin shum se eshte sigurt nese punohet atje dicka.

O,O,O,O,O, hapesi nuk e dika se si behen temat, Historia Islame 1,2,3,4,5,6...., Sport 1,2,3,4,5 :( jo profesional, as edhe se shoh se eshte interesuar te shoh Wikipedian edhe pse ka marr nga ketu portalin.

P.S. Po ja jap nje sugjerim te e shoh si po reagon. :) (Puntori 19 Shtator 2006 09:03 (UTC))

Le mere njerin rehat. Ai po punon dhe me siguri që e gjenë edhe vendin e merituar. Une nuk e pata për me përqesh por i thash që do të ishte më mirë të veprojmë edhe ne shqiptarët si kombet tjera d.m.th të i përmbahemi titullit të projektit. Ai kishte titulluar Albanica e ishte e mbush me artikuj që nuk kanë të bëjnë me titullin, ajo natyrish që temat ndërlidhen por në bazë të titullit bëhen si të them përkufizimet e hapësirave. Une nuk di të zhvillojë programe të tilla, po të disha do ta mbushja internetit nga po thuaj të gjitha temat vetëm të tërheqë shqiptaret nga forumet ku bisedojnë e nuk qesin asgjë në dritë (nuk përkufizojnë biseda edhe pse në shumë forume ka biseda të "nxehta"). Si do që të jetë edhe ato bisedat moderatorët shkojnë duke i hjekur dal-nga-dal sepse nuk kanë opozitë. Për këtë më pëlqen Wiki sepse ka edhe mendime tjera (Po po nuk e kam harruar UNI-n por ai i tejaloj po thuaj gjitha kufinjët dhe humbi nga realiteti). Çka të bëshë ne ende pa krijar një "treg" e shkarrojmë edhe iden për njatë "treg" po në dorë të zotit. Në Wiki citat e futa një citat të njërit për Ilirët që thoshte "Vetëbesimi në aftësit luftarake i sjellë shpejt në pozita të palakmueshme nga të cilat vetëm trimëria/gjakëftohësia/guxi i tyre mund të i nxierr." Ja pra ne jemi Ilirë dhe "tregu" i mendimeve edhe pse i prishur ende pa u krijuar po funkionon, është anomali.--Hipi Zhdripi 19 Shtator 2006 10:21 (UTC)

Upss!! Kësaj i thonë Demokraci tamom, natyra i sjellë gjërat në vendin e duhur. Tyneherë thoshn Perendimi i Egër sot thuhet Lindja e Egër.

Ai nuk kishte ber anim Islam e pash historikun e shenimeve, gjithashtu me drejt te them nuk kishte shenime por vetem tituj gje qe eshte per keqardhje. Projekti ENCIKLOPEDI duhet te jet institut qe te jet i besueshem se do te jet jetegjate (phaaa te them i perjetshem). Projekti Albanica eshte i dyshimt nga jeta kurse nuk ka vend per njeanshmeri.

Pa dyshim se ne jemi shqipetare sikur Uni (banues ne Gjermani e me nje sjellje te pa pranueshme) por se edhe kemi besime, e pse jan te ndryshme prap se prap mbetemi shiptar pavaresisht se e akuzojme apo jo njeri tjetrin.

Une jam shqiptaret dhe me vlon gjaku ker flitet per shqipetaret e Iliret dhe gjithcka qe lidhet me te por edhe jam musliman gje qe me ben te ndjehem njejt sikur per te paren por qe jan dy gjera qe e plotesojne njera tjetren dhe as qe kan ndikim njera ne tjetren (sipas mendimit dhe ndjenjes sime) keshtu qe nuk shoh rrezik per njeren nga tjetra, edhe pse shum te rinje jo musliman shqiptare me kan sulmuar dhe me sulmojne ne identitet kombetare duke marr per baze besimin.

Mendoj se kjo menyre e te menduarit mbi identifikimin fetar ne aspekt kombetare eshte e gabuar dhe jo dobiprurese. (Puntori 19 Shtator 2006 11:00 (UTC))

Bartja e fjalorit[redakto tekstin burimor]

Ide e mire kjo puna e kopjimit te fjalorit ketu. Kane me qene berthama t'mira per artikujt. Kujdes veq mos t'bohet enciklopedia si fjalor. Dmth foljet e ku ta di une le t'vendosen n'Wiktionary. Arianiti 3 Tetor 2006 04:28 (UTC)

Jo mer, për shka t´kena ty. Kur t´ia teproj lajmërom. Po më vjenë mirë qe po na viziton.--Hipi Zhdripi 5 Tetor 2006 02:29 (UTC)

Kategoria Religjionë[redakto tekstin burimor]

Unë e kam propozuar kategorinë Religjionë për një riorganizim dhe rishqyrtim. Nëse ke dëshirë mundesh të sjellish kontributin tënd këtu. tung ----bet_0 5 Tetor 2006 10:23 (UTC)


Mbi fenë[redakto tekstin burimor]

Tjeta Dan!
Mbasi m shkruve n faqen teme mendova t pergjigjem te e jotja.
Ty t mundon pyetja se ça asht feja. Po mundohem at´her me t sqaru per te.
Feja (ashtu si e kuptoj un) asht bindja e patundun (kjo bindje ka lind si rrjedhim i shenjave t dukshme e t padukshme, t pashpjegueshme plotesisht nga arsyeja e ditunia njerzore rreth natyres e krijimit t gjanave) n nji fuqi apo qanie hyjnore e cila krijoi gjithsin, njeriun e bazat e moralit e etikes.
Pra, feja asht fija lidhese ose marrdhania e brendshme mes Perendis e krijeses.

Fetë botërore (krishtrimi, islami) i kane librat e shenjte,

por çashtja asht se si kuptohen e shpjegohen ata.

gjatë përhapjes së tyre ato po i "mbjellin" nga bashkësia në bashkësin tjetër dhe me këtë po bie në kundërshtim pohimi për brendësin.

Fet nuk "mbjellin" kur perhapen, por thjesht pranohen ose jo nga bashksit e tjera. Masandej zgjerohen siç ban nji familje, msimi e zakonet mbesin e trashigohen brez mbas brezit.
Feja është mbeturinë në brendin tande nga trashëgëmia kur ti e pranon verbnisht, pa arsyetu ma par mbi drejtsin e vertetsin e saj.

besimin (nuk ja japi askujt}

Ti besimin mund edhe t ja japesh kuj t dush por, puna asht a pranohet ky besim prej t tjerve.

nëse unë e kamë mardhënjen me fuqin mbinatyrore por kult të përbashkët me ndonjë bashkësi shoqërore nuk kamë

Si e kuptoj un thanien tande? Nse ti e ke marrdhanien tande me fuqin mbinatyrore, por besimi (kulti) yt nuk asht ai i bashksive shoqnore qe njeh ti.
Marrdhanien nuk mund ta kesh pa bashksin ku ban pjes, sepse ti je i ndikum nga kjo bashksi, je lind n te. Ti nuk je (ekziston) jasht asaj bashksie ku ban pjes. Lind pyetja si e vendose ti kyt marrdhanie? Ku e more ti ket njohuni? Pa njohuni nuk ka marrdhanie.

Çdo njeri asht vetpërgjegjs per zgjedhjen qe ban, ça beson e si e ushtron at.

Ti ndigjo gjithmon veç zemren tande n çdo çashtje.

Nuk e di nse kesh i dobishem per pytjet tuja, por un kshtu mendoj.

Shndet! Leke Mjeku 6 Tetor 2006 14:52 (UTC)


Së pari më vije mirë për kohën që ke marrë për mua. (brenga ime që mos jamë në rrugë të gabur e tregon edhe ndërgjegjen time )

Si thashë më parë në faktë tërë jeten edhe e kamë gjurmuar këtë qështje. Jam plotësisht i pajtimit me gjithë tekstin që ke shkruar në fakt në pjesën e parë ju ke përgjegjur pyetjeve që ke shtruar në mes të tekstit.

Pytja:

Marrdhanien nuk mund ta kesh pa bashksin ku ban pjes, sepse ti je i ndikum nga kjo bashksi, je lind n te. Ti nuk je (ekziston) jasht asaj bashksie ku ban pjes. Lind pyetja si e vendose ti kyt marrdhanie? Ku e more ti ket njohuni? Pa njohuni nuk ka marrdhanie.

Përgjegjja:

Pra, feja asht fija lidhese ose marrdhania e brendshme mes Perendis e krijeses

Po mundohem edhe ta shpjegojë mendimin tim sepse për mua është e thjeshtë edhe pse për ndonjë besimtar ndoshta duket trishtuese.

 1. Kjo lidhje ekziston dhe nuk ka nevojë për ndërmjetësues, është lidhje direkte. (kjo nuk vlenë vetëm për mu por sipa përkufizimit për së paku gjithë njerzimin)

Tani i kthehemi Kultit. A ka nevojë të shprehet kjo lidhje/mardhënje dhe si të shprehet? Nevoj nuk ka por njerzimi ka nevojë për vetëveten (egoizëm), për krijimin e një ambienti në këtë botë sa më të mirë për vete jo për krijuesin.

Njerëzit nga bashkësit primitive e kanë gjetur që kanë një pikë të përbashkët me njerzit (pjestart e bashkësisë) dhe qenjet tjera dhe e kanë shprehur atë. Duke e shprehur, me të vërtet u kriju një ambijent më i përshtatëshem për njerzit e bashkësive. Më vonë kjo pikë e përbashkët është përdorur nga një njeri si pikë e përbashkët vetëm e njerzëve dhe atë në momentin kur bashkësia e tij gjendej në një ambient dhune të krijuar nga njerëzit. Me paraqitjen e tillë kemi fuqinë mbinatyrore dhe dreçin. Ky ndryshim i shprehjes së lidhjes së brendëshme aq sa mund të jetë i mirë aq mund të jetë i keq për njerzimin (kjo nuk ka lidhje me krijusin).

I mirë, përshkakë se lenë mundësin e krijimit të ambientit më të mirë jo vetëm përbrenda bashkësisë (njerëzve që i njohim) por edhe të njerëzimit në përgjithësi dhe sakrificat që kanë bërë bashkësit primitive janë hekur.

I keq, sepse aty është "dreçi" që në faktë fuqia mbinatyrore nuk ka probleme me të sepse ajo është çpikje e jona, e njerzimit dhe në emër të tij janë bërë sakrifica aq të mëdha sa që nuk ja kanë lëshuar rrugën bashkësive primitive. Dhe mundësia që lë përdorimi i emrit të dreçit për sakrifica shkonë aq largë deri në vetëzhdukje (fuqia mund të bie në duar të dreçit)

Për këtë unë e ëndërrojë kultin e njerzëve e i rrespektojë kultet e bashkësive tjera dhe e luftojë "dreçin" që dhunon popullin tim.

Ups! Për njerëzit e popullit tim duhej të ishte : rrespekto kultet e huaja por lufto vetëm "dreçin" e popullit tëndë se me atë e ruan fenë tënde.

 • Tjeta Dan!

1. Marrdhanien nuk mund ta kesh pa bashksin ku ban pjes, sepse ti je i ndikum nga kjo bashksi, je lind n te. Ti nuk je (ekziston) jasht asaj bashksie ku ban pjes. Lind pyetja si e vendose ti kyt marrdhanie? Ku e more ti ket njohuni? Pa njohuni nuk ka marrdhanie.

2. Pra, feja asht fija lidhese ose marrdhania e brendshme mes Perendis e krijeses

Ishin te dyja pergjigjet e mia, pytjeve tuja. Me kyt deshta me than, Zoti nuk t asht shfaq ty personalisht, por dikujt tjeter e nji bashksie tjeter e, n nji koh tjeter, e ma von fjala e Tij asht perhap (se si asht perhap, ti e din ndoshta), asht pranu nga bashkesite e tjera, n t cilen edhe ti ban pjes.

Ti thu (mendon):

Kjo lidhje ekziston dhe nuk ka nevojë për ndërmjetësues, është lidhje direkte. (kjo nuk vlenë vetëm për mu por sipa përkufizimit për së paku gjithë njerzimin)

Un tham:

Per cilin ndërmjetësues tash e ke fjalen, se un tu pergjigja se ça doshe me dit mbi fen.

Ti thu:

Tani i kthehemi Kultit. A ka nevojë të shprehet kjo lidhje/mardhënje dhe si të shprehet? Nevoj nuk ka por njerzimi ka nevojë për vetëveten (egoizëm), për krijimin e një ambienti në këtë botë sa më të mirë për vete jo për krijuesin.

Un tham:

Ky asht mendimi jot. Neriu e ka shfaq egoizmin (vetdashjen) e tij qysh me krijimin e Adamit, gja qe çoi ne ndamjen prej Perendis. N.q.s beson ne Zot ky njerzim, e ai ka nevojë për vetëveten (egoizëm), at´her ky njerzim asht mosmirnjohs sepse s´po don me ja dit per Krijuesin e tij. Asht bash si fmija jem s´don me ja dit ma per mu. A asht e drejt kjo simas tejet a? Nejse ky asht mendimi yt.

Ti thu:

I keq, sepse aty është "dreçi" që në faktë fuqia mbinatyrore nuk ka probleme me të sepse ajo është çpikje e jona, e njerzimit dhe në emër të tij janë bërë sakrifica aq të mëdha sa që nuk ja kanë lëshuar rrugën bashkësive primitive. Dhe mundësia që lë përdorimi i emrit të dreçit për sakrifica shkonë aq largë deri në vetëzhdukje (fuqia mund të bie në duar të dreçit)

Un tham:

Fuqia mbinatyrore ka probleme me dreqin por, ngaqe na vet zgjodhme rrugen e parashtrume nga ai, Zoti i la at´her atij dor t lir veprimit mbi ne (deri ne nji koh t caktume). Ti po bjen n kundershtim me at qe vet thu. Per ty ma par dreqi asht çpikje e jona, masandej fuqia mund të bie në duar të dreçit. Ti beson se ka dreq apo jo? Njerzimi e zgjodhi vet rrugen e tij ne kopshtin e Edenit me dëshirën e tij t lirë, per vetvendosjen e fatit t tij. Pa Perendin njerzimi s´ka t ardhme, simas mendimit tem.

Ti thu:

rrespekto kultet e huaja por lufto vetëm "dreçin" e popullit tëndë se me atë e ruan fenë tënde.

Un tham:

Per cilin dreq t popullit tand e ke fjalen? Pergjigju t lutem (po deshte) te faqja jeme, si un t´u pergjigja te e jotja. Edhe nji lutje. Edhe nji her, me mu fol thjesht e pa ndërlikime t panevojshme (na s´po shkrujm ktu artikuj por, po kuvendojm), troç, pa dorashka e çiltërsisht (sinqerisht), ashtu si flas un.

Shndet!

Leke Mjeku 7 Tetor 2006 07:58 (UTC)

Tung Lekë

Në orën 19:00 (7 tetor 2006) e kamë lexuar shkresen që ke shtuar. Kam qenë në punë deri më tani, pasi që puna që kamë është e përditshme (e lehtë) kam pasë kohë të mendojë bolë dhe në fund kam ardhë në përfundim që biseden për këtë temë të vazhdojmë dikur në të ardhme pasi që kjo po na kushton engji (së paku mua) që na nevojitet në projekt. Si do që të jetë deri këtu unë e vlersojë kontribuese dhe përkundër gjërave të pa kthjelluara kam ardhur në këtë përfundim:

"Po të mos ishte shprehja e rrespektit ndaj krijuesit tonë, artikullmi ynë do të ishte i ngjashëm me të lopës, për këtë para se të gjykojmë duhet ta kemi parasyshë këtë." (pak e rrept po, po i bjen qishtu në gjuhën e Hipi Zhdripit)

Problemet teknike. Nu ka të bëjë diçka me rrespekt pse shkruaj në fletën tënde apo timen (pasi që si fletë e tillë konsiderohet vetëm fleta e paraqitjes personale, nuk e di sa je i besushem me terminologjinë e programit operues.) Si do që të jetë edhe pse kjo bised nuk ishte ndonjë artikull unë mendoj që duhet të përmblidhet dhe të shërbej për diçka, (e urrej të mendojë kot). Për këtë kamë menduar se është mirë që ta krijojmë një "libër" në projektin që kena b:Faqja Kryesore.

Nëse nuk ke gjë kundër unë do i përbledh gjitha bisedat dhe do të i paraqitsha bashkë në një titull në atë projekt. Titullin e kam mendur "Sekreti i fesë" - nëse të pengonë atëher gjeje një titull tjeter, mua mu dukë e arsyeshme pasi që ka të rinjë që duan ta kuptojnë pse feja, dhe çka po më duhet mua. Si do që të jetë duhesh të kesh parasyshë se gjuha për mua është një botëkuptim dhe një fjalë mund të ketë kuptim tjeter tek ti dhe kuptim tjeter tek unë por pasi që jemi të një bote atëher dallimi duhet të ishte i vogël gati i padukshëm--Hipi Zhdripi 8 Tetor 2006 01:50 (UTC)


 • Tung!

Krahasimin tand me lopen nuk e kuptova e as nuk me pelqeu. Sidoqoft ti ke mendimet e shprehunin tande.

Problemet teknike e terminologjine, prap s´po kuptoj se ça don me than.
Ti mundesh me ba nji liber por, pa diskutimet (bisedat) e mia me ty sepse ato ishin vetem per ty.

Mos u ban merak per te tjert. Per te rit qe dojn me dit se ça asht feja e kane artikullin Feja, shqip te shkrum. Ata t vendosin vet se ça te bajne e zgjedhin n jeten e tyne.

Prap me fjalen dhe kuptimin tjeter, n bot (si thojm na n Shkoder), s´po kuptoj gja. Gjersa un t shtroj pytje t qarta pres edhe pergjigje te qarta. Nuk don me u pergjigj s´ka problem. T nji botet jena por, me dy botkuptime te ndryshme.

Shndet! Leke Mjeku 8 Tetor 2006 18:00 (UTC)

Nuk osht se nuk du mu pergjegj. Po tutna se em merr vesh keq edhe une e llogariti rrespektin e teprum rrenë qe nuk em nimon as mua as kuvenusit tam. Edhe perqata en ksi raste menoj qi koha e kalume bashkë (per kete rast en Wikipedi) e zvoglon mundsin qi me u marr vesh keq une e ti edhe nuk len hapsin me ardh ne pytje rrespekti po qajo qi asht ma kryesorja menimi.

Shnet --Hipi Zhdripi 8 Tetor 2006 21:19 (UTC)

Haha[redakto tekstin burimor]

Provë

Sali Berisha 01[redakto tekstin burimor]

a mund te shpjegosh se pse i ke kryer ndryshimet e fundit tek ky artikull?129.240.157.68 11 Tetor 2006 13:43 (UTC)

Po mund të tregojë. Artikullin Sali Berisha e kam kthyer tek teksti pas së cilit kanë filluar ndryshimet pa e marrë parasysh punën e redaktuesve paraprakë. Sikur që ju nuk e ndieni vetën mirë për ndryshimet edhe artikull shkuesi paraprak e ndien veten ashtu. Me fjalë tjera aty ka qenë teksti, dikush e ka fut përsipri ati teksti pa e kombinuar me tekstin që aty ka qëndruar. Kështu që ne e kemi futur edhe njoftimin për pastrim të artikullit. Për më teper shiko faqen e diskutimit të artikullit përkatës --Hipi Zhdripi 11 Tetor 2006 15:39 (UTC)

Sali Berisha[redakto tekstin burimor]

Nuk me ktheve pergjigje per ndryshimet qe kishe bere tek ky artikull.129.240.157.88 11 Tetor 2006 18:08 (UTC)

Shiko #Sali Berisha 01. Ndryshimet janë bërë përshkakë pasojave të ngjajshme që dalin nga pika 9 (përmbajtja e më hershme e artikullit është ignoruar) dhe 6 (neutraliteti, dikush mendonë ndryshe dhe pohimet aty janë mendime personale të pa argumentuara) Wikipedia:Vini Re!

Stampa[redakto tekstin burimor]

Si thua ti qe stampave qe i marrim nga anglishtja posacerisht te mos i nderrohet brendia ne stampe psh kjo Stampa:National football team te lihet burimi thirres ne anglisht qe pastaj ska nevoj te perkthehet tabela por vetem te kopjohet nga anglishja dhe te pershtatet. Psh une e kam lene ashtu stampen: F1 pilot (Puntori 13 Tetor 2006 12:09 (UTC))

Stampat mund të ridrejtohen. Për këtë deri sa sht njeri tu punu (tu mbledhë) bonë punë. Masanej kadal dale korigjohen. Sepse ato janë paksa të komplikuara dhe përkthimi i emrave mund të shkaktojë çregullime. Kështu deri sa nuk e kuptojim mirë sa stampa janë të lidhura për të është mirë të përdoren emrat origjinal e ngadal transformohen. Une e pata problemin se po të shikojsha edhe për ta përkthyer e humsha fije. --Hipi Zhdripi 13 Tetor 2006 12:13 (UTC)

Upss! konkretisht tek ndresat e ekipeve kisha propozuar ta lëmë ashtu pasi që për nga gjuha ajo është më tepër gjuhë programimi dhe redaktorëve ë rastit nuk ju hy në udhë dhe në anën tjetër është më lehtë të kopjohen të dhënat. (Ma vonë bënë me ndonjë editor me i rregullu)

Wikipedia pasuron "minieren e arit" - fuqizon rrethin e ndërvarësisë[redakto tekstin burimor]

Përshëndeje DAN - Hipi Zhdripi !

Dan shumë faleminderit për punën e mrekullueshme që ke bërë. Tani po bindem se jeni me të vërtetë arsimdashës.

Redaktimi i punimeve të mia në formën që keni bërë është perfekt.
Unë kam biseduar me kolegë dhe nxënës për punën tuaj dhe për Wikipedia në shqip. Kjo ueb faqe është “lidhje” edhe në ueb faqen e shkollës sonë www.shkollarrezor.com . Punimet që Ju keni publikuar, po ashtu i gjeni të publikuara edhe në ueb faqen e shkollës ku unë punoj. Unë jam fillestar por po mësoj, (sepse kur isha i vogël nuk ka pasur internet as kompjuter, normal hahaha). Ajo ueb faqe e shkollës është donacion i djalit të vëllait që gjendet në ShBA në Havaii. Quhet, Arben Kryeziu. Ai ka një firmë të veten për dizajnim dhe programim në fushën e kompjuterizimit e të informatikës.
Tani t’i kthehem temës për të cilën fillova për Wikipedia , punimet e mia janë të njohura edhe për KEC-in , sepse në fund të trajnimit ju kam shpërndarë 30 CD falas të gjithëve që kanë ndjekur kursin e programit “Qeverisja dhe udhëheqja në arsim” edhe stafit të KEC-it po ashtu. Përgatitja që kam në CD është në “Mikrosoft Pover Point” janë diku rreth 500 tabela prezantuese. Punimi im është një modifikim dhe nuk është i përkryer, por edhe si i tillë kam menduar se mund të nxit lexuesin që të gjurmojë materiale plotësuese për këtë çështje kaq të rëndësishme. Për mua, informacioni që mbyllet në pako është i pa vlerë. Prandaj hapja ose dhënia e marrja për mua kanë vlerë. Si do që të jetë, unë më 27 e 28. 10. 2006 jam në një kurs trajnimi në KEC në programin “Puna më të rritur...” do t’ju tregoj atyre të KEC-it se i kam publikuar punimet, nuk besoj se do të kundërshtojnë.
Për burimin e të dhënave nuk e di me cilin nga ju po më duket përdoruesi Dori apo tjetër s’di, ia kam përmend pakëz burimin e të dhënave; libri “Qeverisja dhe udhëheqja në arsim”, libra tjerë dhe unë vet. Unë po ju jap një listë:

Bibliografia kryesore (Përgatitja: Qeverisja dhe Udhëheqja në Arsim, libra që ndikuan të ndryshoj veten time)


 1. Halim Hyseni, Nikoleta Mita, Jonuz Salihaj, Dukagjin Pupovci – Qeverisja dhe Udhëheqja në Arsim
 2. Tony Booth dhe Mel Ainscow – Udhëzues për përfshirje në institucionet parashkollore dhe në shkollimin fillor
 3. Dale Carnegie – Psikologjia e suksesit 1 (Si të krijoni miq dhe të fitoni përkrahjen e tyre)
 4. Dale Carnegie – Psikologjia e suksesit 2 (Si t’i harroni brengat dhe të gjeni kënaqësi në jetë)
 5. Dale Carnegie – Psikologjia e suksesit 3 (Si ta zhvilloni mjeshtërinë e oratorisë dhe si ta fitoni vetëbesimin)
 6. Majkëll Fullan – Kuptimi i ri i ndryshimit në arsim
 7. Lynda Field – Psikologjia e vetëbesimit ( 60 mënyra për të forcuar vetëbesimin tuaj)
 8. Deepek Chopra – Shtatë ligjet hyjnore të suksesit ( udhërrëfyes praktik për realizimin e ëndrrave tuaja)
 9. Shakti Gawain – Parafytyrimi Kreativ
 10. Napoleon Hill – Mendo dhe pasurohu
 11. Xhozef Marfi – Forca e ndërdijes
 12. Xhozef Marfi – Bëhu i pasur dhe i lumtur
 13. Oskar Shelbah – Sistemi i suksesit
 14. Bryan Tracy – Fitoni më shumë dhe përparoni më shpejt ( 21 mënyra për të përparuar më shpejt në karrierën tuaj )
 15. Richard Carlson – Stop mendimeve dhe filloje jetën ( Strategjitë e gjykimeve të shëndosha)
 16. Burke Hedges – Lexo dhe bëhu i pasur (Forca e fshehtë e leximit)
 17. Og Mandino – Tregtari më i madh në botë
 18. Daut Demaku – Mendimi dhe suksesi
 19. Gerhard Helving – Citate dhe fjalë të urta nga A deri te ZH
 20. Daut Demaku – Aforizma ( Mendimi pozitiv)
 21. Doracaku ,, Qeverisja dhe Udhëheqja ‘’
 22. Doracaku ,,Metodat bashkëkohore të planifikimit’’
 23. Stephen R. Covey - 7 Zakonet e njerëzve të suksesshëm


Për fund: Ju keni gjetur shprehjet më të mira për të dhënë arsye për burimin e të dhënave në punimin tim. Plotësisht pajtohem dhe shumë ju falënderoj për punën e mirë që keni bërë. Unë nuk jam shpikësi i tërë atyre fjalëve, as ... Burime merren sot nga shtetet që kanë arsim të zhvilluar që dtth. Kopjohet. Reformat në arsim kanë kuptim kur praktikisht diku kanë dhënë rezultate... në 10 vjetshin e fundit. E kemi për turp ne shqiptarët të kërkojmë ndihmë duke menduar se të gjitha i dimë, por e vërteta është krejt ndryshe.....
I nderuari Dan më fal se jam zgjatur pak. Unë do të jam në kontakt me Ju. Ju kisha lutur që të më jepni informacion për ndonjë përdorues që trajton tema të ngjashme dhe të zhvillojmë debate me mësues tjerë.
Shumë Ju falënderoj ! Të fala Dan !
Te fala të gjithëve Juve të Wikipedis, suksese !Alush Kryeziu - "Alushi"

Përshëndetje nga përdoruesi Alushi[redakto tekstin burimor]

I nderuari Dan !
Sot isha në KEC në Prishtinë, bisedova me profesorin Halim Hyseni dhe i tregova se kam publikuar artikujt që lidhen me "Qevrisja dhe Udhëheqja në Arsim", nuk ka asnjë kundërshim nga ana e KEC-it, përkundrazi më dhanë kurajo që të punoj edhe më shumë. Unë Juve ju përshëndes dhe ju falenderoj për punën e mirë që keni bërë.
Të fala Alushi !

Tung[redakto tekstin burimor]

Jam Petriti dhe jam përdorues i Wikipedias në gjuhën angleze. Tani e kam hapur një user edhe këtu. Jam editor i vjetër në Wikipedian angleze dhe i di shumicën e rregullave atje. Po shoh se këtu ka nevojë të madhe për ndihmë, dhe unë për këtë kam ardhur. Unë (si dhe disa shokë të mi) e kemi ndër mend të kontribuojmë këtu në lidhje me artikujt që kanë të bëjnë me muzikën. Këtu jam ende i ri, por rregullat për artikuj të muzikës (edhe të tjera) i di shumë mirë. Do të ishte mirë që të bëhem administratorë sepse do të mund të kontribuoj edhe më shumë. Mirëpo e di se për këtë më duhet të kem shumë kontribuime këtu, e unë s'i kam, mirëpo i kam në verzionin e gjuhës angleze. Për të ma parë userin atje, kliko këtu. E pres përgjigjen. Falemnderit! --Λeternus 15 Nëntor 2006 18:53 (UTC)

Stupid question[redakto tekstin burimor]

Sorry for asking so stupid question, but I hope you help me - I am preparing a presentation about Albania and I can't translate this sentence: "Shqiperia nuke mesonete dot, as nuke ndritohet dot, as nuke dytetezonet dot, me gjuhe te huaje, pervec me gjuhe e memesa qe eshte shqipeja" from an monument from Elbasan ([1]). Couls you translate it into english? Thanks Ngapolonia 20 Nëntor 2006 19:40 (UTC)

Leonardo da Vinçi[redakto tekstin burimor]

Emri i këtij artikulli duhet ta ketë formën origjinale të tij. Emrat nuk përkthehen. --Λeternus 2 Dhjetor 2006 23:25 (UTC)

E vërtet nuk përkthehen por shqiptohen. hahah--Hipi Zhdripi 26 Mars 2007 00:33 (UTC)

Dordoleci[redakto tekstin burimor]

Hej dani, e shperndava artikullin pak, shpresoi se nuk eshte problem. --Proud To Be Albanian diskuto°) 28 Mars 2007 21:26 (UTC)

Roboti 2[redakto tekstin burimor]

tash e pash çka ke shkrujt. e lishova robotin gjeti dhe nja 10 artikuj të pakorigjum shiko [2] . radheën tjetër prit pak se nuk jan njerzit gjithmon para kompjuterit ishte pun që e kishte kry roboti me pak mundim. tung --bet_0 9 Prill 2007 12:27 (UTC)