Jump to content

Përdoruesja diskutim:Margott

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesen Margott. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

 • Përmbajuni temës!
 • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

bash runner.bash

Përshëndetje Margott! Mirëseedhe në Wikipedian e gjuhës shqipe!
Wikipedia është një enciklopedi e lirë. Kjo do të thotë se gjithkush mund të jap një kontribut personal duke ndihmuar me dijet e tij. Kontribo edhe ti vullnetarisht në projekt!
Fillimisht, për t'u njohur me hapat e para që duhet të bëjnë përdoruesit e rinj në Wikipedia, të rekomandojmë të klikosh këtu. Për ndihmë më të avancuar mund të shfletonsh edhe faqet ndihmëse në shqip, ose ato në anglisht. Për pyetje më të hollësishme duhet të kontaktosh Kuvendin, se aty zakonisht do të marrësh përgjigjet më të shpejta e më me vlerë. Ki parasysh se dërgimi apo shkarkimi i materialeve që cënojnë sado pak të drejtat e autorit është i pa pranueshëm. Në qoftë se do të dërgosh apo të shkarkosh një material të cilin ti e ke publikuar edhe në vende të tjera, rekomandohet të konsultohesh më parë me stafin drejtues.
Margott, ti duhet të shkruash në gjuhën shqipe dhe të përdorësh gërmat Ë, Ç, ë, ç në fjalët e duhura. Artikujt duhen shkruar duke u bazuar nga parimi i pikëpamjes neutrale. Për çdo informacion apo paqartësi mund të pyesësh te Kuvendi një administrator ose një përdorues aktiv. Për këtë shiko "listën e ndryshimeve të fundit" (?). Për të hapur një diskutim të ri shtyp butonin (+) dhe fillo të shkruash tekstin. Mos harro që në fund të çdo mesazhi të lënë në faqet e diskutimit të firmosësh me ~~~~ ose edhe duke klikuar butonin përkatës tek shiriti i komandave. in line
Deutsch  -  English  -  Hrvatski  -  Nederlands
Mirëseerdhe Margott! Wikipedianët të urojmë punë të mbarë dhe të suksesshme.
Informacione
1. Udhëzues
Udhëzues për fillestarët
2. Skedari
Rregullat e përdorimit të figurave
3. Sigurimi i cilësisë
Ndihmo dhe ti!
4. Ndihmë
Ndihmë në wikipedia
5. Faqja kryesore
Këtu diskutohen dhe merren vendime të rëndësishme
6. Ndihmë të shpejtë
Për punë në wikipedinë
7. Politikat e Wikipedias
Konflikt interesi ?Politikat e bllokimit !


Përshëndetje![Redakto nëpërmjet kodit]

E kuptoj që në këtë rast vendosja e kësaj stampe është disi e panevojshme, por le të shërbejë kjo si një përshëndetje nga ana ime.-- Mr. Pseudo diskuto 24 mars 2015 00:19 (CET)[përgjigjuni]

Përdoruesi: Mr. Pseudo SHumë faleminderit, më pëlqen shumë ky reagimi i administruesve të Wikipedias Shqiptare në kohë :). Ke dëgjuar për këtë? https://meta.wikimedia.org/wiki/Wikimedia_CEE_Spring_2015 tek kjo faqeWikipedia:CEE_Spring_2015 komuniteti Open Labs po punon për përmirsmin e Wikipedias Shiptare. Nqs do të ndihmosh je i mirëpritur. Gjithashtu do ishte fantastike nqs shpërndan lajmin që të kemi sa më shumë kontribues. Nqs ke nevojë për më shumë informacion më thuaj. Margott (diskutimet) 24 mars 2015 10:00 (CET)[përgjigjuni]
Do t'i hedh një sy sapo të gjej pak më shumë kohë.-- Mr. Pseudo diskuto 24 mars 2015 13:59 (CET)[përgjigjuni]

Rikthim materiali te kopjuar dhe jo te pranueshem[Redakto nëpërmjet kodit]

Tek artikulli mbi Milena Hariton ke rivendosur material qe une me pare ia kam refuzuar nje perdorueseje tjeter, qe me shume gjasa ti e njeh ne jeten e peditshme. Mos e rikthe me ne gjendjen aktuale. Wiki nuk eshte vendi per te postuar CV dhe as per te bere propagande apo reklamime politike en:WP:NOTADVOCATE, madje nuk eshte as direktori ku vendosen materiale pa kriter en:WP:NOTDIRECTORY. Madje kjo qe ke bere perben nje shkelje te nje norme te rendesishme ne wiki, qe ka te beje me rekrutimin apo grupimin e perdoruesve per nje ceshtje te caktuar en:WP:MEAT, duke shkelur normat e wikit. Ti e dije qartesisht se materiali ishte refuzuar, por e ke rikthyer po ne te njejten gjendje, pa diskutuar me pare apo me pyetur mua se perse (me cfare motivimi) e kisha refuzuar (ne rast se nuk e kishe te qarte persene...). Pra, ky eshte nje paralajmerim. Mos bej me te tilla veprime.--Mr.Pseudo Ç'kemi!? 7 Maj 2015 17:30 (CEST)

Besoj se jam i saktë nëse them se gjithë këta individë dhe gjithë këto artikuj janë vepër e grupit tuaj. Nëse është kështu, këto janë disa gjëra që dua të vë në dukje, me shpresë se ju do të më ndihmoni mua (vetëm unë qenkam mjaftueshëm aktiv) dhe unë do të ndihmojë ju:

 • 1. Artikujt duhet të kenë një formulim enciklopedik.
 • 1.1. Nuk lejohen: artikujt që duken qartësisht se janë të kopjuara nga tekste, qofshin shqip qofshin të përkthyer nga gjuhë të huaja. Në këtë rast, unë apo ndonjë tjetër që është i vendosur t'i respektojë normat e Wikipedisë deri në fund e ka pak më të vështirë të tregojë se është material i kopjuar, emgjithatë fakti se formulimi nuk ka një hyrje dhe shtjellim enciklopedik, që t'i drejtohet një publiku të përgjithshëm, është në vetvete indikator se materiali do të largohet, herët a vonë.
 • 1.2. Nuk lejohen artikujt e formuluar në formë eseje.
 • 1.3. Nuk lejohen artikujt që janë punime seminaresh, apo qoftë edhe punime shkencore.
 • 1.4. E kështu me rradhë. Për më shumë shiko këtu: Wikipedia:Çfarë Wikipedia nuk është dhe meqë normat dhe regullat nuk janë përkthyer të gjitha në shqip, shikoni dhe këto: en:Wikipedia:Your first article (lexohuani këtyre kontribuesve të rinj, si hyrje.) + en:Wikipedia:What Wikipedia is not + en:Wikipedia:Article development
 • 2. Artikujt duhet të kenë burime. Nuk më intereson nëse artikujt e tjerë ekzistues kanë apo nuk kanë burime; artikujt e rinj duhet të kenë burime, të besueshme. Shiko: Wikipedia:Dëshmi verifikimi
 • 3. Shpresoj që ky vrulli të ndalet pak, të bëhen redaktime konstruktive dhe të orientuar aatje ku duhen (shumë nga artikujt që po hapen mund të riformulohen dhe faktet dhepjesët relevante të integrohen në artikuj ekzistues...).


Vepër e grupit tonë? Me falni por tani për cfarë e keni fjalën? Cfarë ka qe nuk shkon me artikujt e mi? Dhe kujt i referoheni me grupit tuaj?
Unë flas për veten dhe për askend tjetër. Nqs e keni venë re kam marë parasysh të gjithe stampat që keni/janë vendosur për rregullim (ju dhe administrator të tjerë). E ke marë shumë personale këtë gjenë, dhe vazhdoj të mos kuptoj arsyen. Më keni akuzuar për gjera që pervecse sjanë të vërteta janë dhe ofenduese, dhe vendosa të mos të ju pergjigjem, sepse pashë nga diskutimet më të tjerë ishte e pamundur të bisedoje me ty.
E perseris nqs ka dicka me artikujt e mi, jeni i lutur të veproni sipas rregullave. Sdo bëja kurrë gabime me dashje. Me duket absurde që e mendoni. Margott (diskutimet) 12 qershor 2015 22:14 (CEST)[përgjigjuni]
E përsëris: Grupit tuaj që merret me oranizimin e grupeve të punës për redaktim kolektiv të Wikipedias. Nuk të akuzova ty se qëndron pas pseudonimeve... (Megjithëse, nëse do të kisha një të tillë dyshim, do të shkoja të kërkoja hetim. - Por ja që nuk kam.). Kjo më sipër, po ta lexosh sërisht, është një kërkesë miqësore - gjithënjë nëse këta përdorues që po postojnë materiale, edhe të kopjuara, janë pjesë e ndonjë nisme të ndërmarrë nga ndonjë grup ku ti bën pjesë. T'u drejtova në mënyrë që t'ua transmetoje mesazhin përdoruesve të rinj dhe puna e tyre të disiplinohej disi dhe të mos shkojë dëm kot së koti. Kjo është e gjitha...
Nuk ka asgjë personale nga ana ime. Përpiqem të merrem gjithnjë me argumente dhe me fakte. Përshëndetje, dhe kërkoj ndjesë për shqetësimin. -- Mr.Pseudo 12 qershor 2015 22:21 (CEST)[përgjigjuni]


Absolutisht dakord, qëllimi im ka qenë e do të jetë gjithmonë përmirësimi sidomos në cilësi i Wikipedias. Kontrollova për artikujt e redaktuar ditët e fundit, dhe vetëm një përdërues ishte qe njihja nga "grupi jonë". Dhe fatkeqësiht nuk jemi grup aq i madh, kështu që uroj që të mos keni menduar gjithë artikujt e rinj me probleme që janë hapur janë pjesë e grupit. Gjithashtu nqs më lejoni ju, t'ju jap një sugjerim për diçka që ju e dini më mirë se unë, bllokimet ndodhin mbas paralajmërim të trete dhe për përdoruesit problematikë, asnjëra nga këto nuk ekzistoi në rastin tim.
Të falenderoj për sugjerimin. Sa të mundem do kontriboj në përmirësimin e Wikipedias Shqiptare. -Margott (diskutimet) 12 qershor 2015 22:42 (CEST)[përgjigjuni]
Pra, këta përdorues, që duken se po kryejnë redaktime në grup, nuk janë organizuar nga grupi juaj që tenton të promovojë Wikipedinë? Nëse është kështu, kjo që kam shkruar më sipër nuk vlen, sepse doja vetëm që këta përdorues të rinj të lexonin diçka (transmetuar nga ti) në mëynrë që ajo që bëjnë të ketë vlerë, të shërbejë për diçka, atje ku duhet dhe si duhet, dhe të mos griset/fshihet totalisht apo pjesërisht nga unë apo nga përdorues të tjerë në të ardhmen që do të duan të respektojnë normat e Wikipedias. Pra, mesazhi i mësipërm ka vlerë vetëm nëse ti dhe ndonjë tjetër që njeh, arrin t'ua tejçosh këtyre përdoruesve të rinj që janë shtuar vrrulshëm këto ditë. Por duket se nuk e bën dot, meqë nga sa kuptoj nuk po ke lidhje me ta. S'ka problem.
E di që tradita është 3 paralajmërime, apo edhe 4 spo 5 ndonjëherë. Megjithatë duhet vënë në dukje se kjo është traditë që ka dalë nga puna e Wikipedias anglisht, ku administratorët dhe përdoruesit që kanë të drejta të avancaura janë shumë shumë shumë më tepër se ata që janë në Wikipedian shqip. Pra, ajo që kërkon është, në gjykimin tim, absurde, meqënëse i vetmi admin aktiv, vërtet aktiv, jam unë. Por edhe sikur të ishim disa administratorë më tepër, përsëri do të ishte pak absurde që të harxhohet kohë me individë kur duket qartësisht se kanë një qasje negative, se shtojnë fjalë të pista, se dëmtojnë faqet duke u prishur strukturën etj. Në këtë rast një bllokim disa orësh apo 1 -3 ditor nuk krijon ndonjë dëm të madh. Gjithnjë për të parandaluar dëmtime të mëtejshme, dhe jo për t'u hakmarr.
Natën e mirë. -- Mr.Pseudo 12 qershor 2015 22:56 (CEST)[përgjigjuni]


Jo vetem një përdorues është që njoh unë. Jemi diku tek 7 veta aktive..Nqs e ke bërë lidhjen me artikujt që kam rregulluar unë te përdoruesve të tjerë, unë kur nuk kam durim të përkthej korigjoj artikujt e "Ndryshimeve te fundit" kështu qe ështe totalisht rastësi. Natën e mirë dhe ju.

Re:CEE Spring 2015[Redakto nëpërmjet kodit]

Prsh, falemiderit që më informuat mbi CEE Spring 2015, po nuk mbaj mend se cilët artikuj i kam edituar dhe ku kam kontribuar. Nëse ndonje fitues nuk dëshiron të shkoj në Maqedoni, unë mund të jem zëvendësues, Edhe një herë faleminderit. --AMMARTIVARI DISKUTO 25 qershor 2015 19:34 (CEST)[përgjigjuni]

OpenLabs & CEE Spring 2015[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje Margott,

Nuk kam qenë aktiv dhe nuk kam ndjekur disa ngjarje qe keni pasur në wikipedia. Hyra dhe lexova pak te webfaqja e organizatës tuaj openlabs.cc më pëlqeu shumë organizimi juaj, dhe a mund të bëhem edhe unë anëtar. Gjithashtu doja të dijë nëse jeni grup i formuar me anëtarë të rinjë, ose keni edhe antarë që janë përdorues të wikipedias për kohë më të gjatë.

CEE Spring 2015 shumë pak përshkrim ka dhe smunda të kuptoj qartë qëllimin, kush mund të marrë pjesë. Është projekt i organizatave të jashtme, ose nga përdoruesit e wikipedia. --Liridon (diskutimet) 2 korrik 2015 15:08 (CEST)[përgjigjuni]

Pershendetje Liridon,
Sigurisht që mund të jesh pjesë e Open Labs dhe e projekteve që komuniteti zhvillon. Ne jemi një grup prej rreth 10 vetave vullnetare aktive në projekte të ndryshme(Wikipedia, Linux, Libreoffice, Mozilla etj) dhe mbi 30 anëtar vullnetare që marin pjesë nëpër projekte.
Për CEE Spring ke të drejte, duhet shpjeguar me gjatë por duke qenë se jam marë vetëm unë me koordinimin në Shqipëri, nga koha e pamjaftueshme i dhashe më shumë rëndësi shpërndarjes së informacionit që të kishte sa më shumë kontribues.
Konkursi ka perfunduar në fund të Majit. Eshtë i organizuar nga Wikimedia Foundation por zakonisht CEE Meeting(i rradhë quhet spring) kordinohen nga një chapter i ndonjë shteti që dëshiron dhe ka kapacitetet për ta bërë. Këtë vit e koordinoi Estonia.
Projekti konsistonte në vendosjen e secilit shtet pjesemarrës 1000 artikuj rreth kategorive të ndryshme të shtetit përkates. Dhe çdo javë shtetet e tjera të Europës përkthenin artikujt e dy shtevete në gjuhën e tyre. (Psh Shqipëria dhe Armenia ishin javen e parë, të gjithë shtetet e tjera duhet të perkthenin në gjuhet e tyre artikujt e këtyre)

Të falenderoj, do jemi në kontakt :) Margott (diskutimet) 2 korrik 2015 15:25 (CEST)[përgjigjuni]

Duket si ide e mire, edhe pse ne ne wikipedian shqip skemi shume anetare aktive qe te marrin pjese ne keto projekte. Ne vitin 2012 kemi bere nje projekt ne Universitetin UEJL - Tetove Maqedoni, dhe kam qene pjesmarres dhe kordinator nga ana e Wikipedias Wikipedia:WikiProjekt UEJL 2012, dhe ka qene shume produktiv, i kemi angazhuar studentet qe te kontribojne ne wikipedia. Nese ju duhet ndihme lirisht me kerkoni.--Liridon (diskutimet) 2 korrik 2015 15:42 (CEST)[përgjigjuni]

Pjesmmarrje në votim dhe diskutim[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje Margott,

Për shkak se shpesh hapen votime, diskutime, ide, dhe nuk përmbyllen, unë ju ftoj që të merrni pjesë nëse dëshironi të thoni mendimin dhe të jepni votën tuaj. Ju lutem shprehni lirshëm mendimin tuaj PRO, KUNDËR apo NEUTRAL, un nuk jam SPONZOR, thjesht dua që këto procese të mbarojnë, për të lënë hapësirë për artikuj të tjerë të votohen dhe diskutohen. Në këtë listë janë disa artikuj të propozua për artikull të Mirë dhe të Përkryer.

Ndërsa aktualisht është i hapur një diskutim në Kuvend për një Wikiprojekt, Faqe për Wikipedian në Facebook. Aktualisht akoma është i hapur votimi për krijimin e projektit, ndërsa mund të jepni ide të reja, të kundërshtoni ato aktuale dhe të votoni ashtu si mendoni se është më mirë. --Liridon (diskutimet) 8 shtator 2015 20:43 (CEST)[përgjigjuni]

Liridon të falenderoj, më vjen keq për vonesën, por me paska shpetuar ky njoftimi. Do merem me këtë sa me shpejt të mundem. Margott (diskutimet) 14 shtator 2015 12:03 (CEST)[përgjigjuni]

Rreth fundjavës...[Redakto nëpërmjet kodit]

Jam i bindjes se për të hapur një faqe si kjo Wikipedia:Fundjava e Wikipedias në Tiranë 2015, duhet më parë të diskutosh tek kuvendi dhe të marrësh sugjerimet, mendimet dhe ndoshta edhe kundërshtimet e përdoruesve të tjerë të komunitetit - përpara se të flasësh në emër të të gjithëve. Deri më atëherë faqe do ta largoj. -- Mr.Pseudo 1 nëntor 2015 19:02 (CET)[përgjigjuni]

Tani që kontrollova Kuvendin, shoh që një njoftim është vendosur, edhe pse pa dhënë ndonjë propozim konkret. -- Mr.Pseudo 1 nëntor 2015 19:12 (CET)[përgjigjuni]
@‎Mr. Pseudo, nuk është e ndalur të krijohen faqe në hapësirën Wikipiedia, dhe se një grup përdoruesish mund të organizohen dhe krijojnë wiki-projekte, ndërsa Wikipedia është hapësira e vetme ku mund të organizohen, aq më shumë si ky grup që tash njihet nga WikiMedia. Për të gjitha këto Margott është konsultuar me mua më herët.--Liridon (diskutimet) 1 nëntor 2015 19:52 (CET)[përgjigjuni]
Ky grupi flet edhe në emrin tim, por unë nuk jam pyetur se cilat duhet apo mund të jenë objektivat e punës së Grupit të Wikipedianëve Shqiptarë. Kush më kërkoi mua leje që të flasi, edhe në emrin tim? -- Mr.Pseudo 1 nëntor 2015 19:59 (CET)[përgjigjuni]
Mr. Pseudo‎, më vjen keq por po vepron në dëm të komuniteti. Nëse dëshiron që ti të pyetesh, atëherë do duhet të pyeten 78 mijë përdoruesit e wikipedias. Mos duhet vallë të bëhet referendum, dhe të votojnë 78 mijë përdoruesit e wikipedias shqip. Ky User Grup është për ato anëtarë që duan të jenë pjesë e tij. Nuk do të thotë se na përfaqëson të gjithëve por vetëm ato që janë anëtarë. Nuk e kuptoj kundër kujt je, takimit të wikipedianëve ??.--Liridon (diskutimet) 1 nëntor 2015 20:13 (CET)[përgjigjuni]
@ Përdoruesi: Liridon Nëse do që unë të ruaj atë ndjenjë respekti që kam ndaj teje, mëso të mos më atribuosh gjëra që nuk i kam thënë.
Këtë diskutim le ta azhdojmë tek Kuvendi. -- Mr.Pseudo 1 nëntor 2015 20:19 (CET)[përgjigjuni]

Në lidhje me arsyen e "frekuentimit" të wikipeidsë (Përgjigje për e-mailin):

Në jetën reale, studime, punë etj. jam i një fushe biomjekësore ku edhe kam njohuri të thelluara po themi.; sidosi jam tepër i interesuar/informuar edhe rreth historisë amerikane, historisë së filozofisë, filozofisë politike, ekonomisë, tregut të lirë, libertarianizmit (liberalizmit klasik), etj, siç mund të kuptohet nga ato që përkthej dhe shkruaj në sq.wiki.

Pra, nëse do të dish cila është arsyeja ime në sq.wiki po të jap dy të tilla:
1. E para dhe më kryesorja është që të pengoj dhe fshij futjen e budallëqeve dhe idiotësirave të ndryshme në wikipedia (për këtë më mjafton të ndjek normat e wikipedisë). Mendoj se për t'i dhënë vlerë një diçkaje nuk duhet vetëm që të punosh mbi të, por duhet edhe ta dallosh këtë gjë nga gjithë gjërat e tjera që e rrethojnë. Pra wikipedia dhe përmbajtja e saj merr më shumë vlerë dhe rëndësi nëse pastrohet nga të panevojshmet, përkthimet automatike dhe të pakuptueshme, kopjimet nga rrjeti, vet-promovimet, etj. Siç thoshte Presidenti amerikan C. Coolidge: “It is much more important to kill bad bills than to pass good ones.” Në të tillë mënyrë edhe lexuesi/studenti/mësuesi e ka më të thjeshtë të gjejë gjëra me vlerë apo ato që i interesojnë, pa u dashur që të lundrojë në një det të tërë me materiale të kopjuara. Besoj se kjo e shpjegon disi qasjen time ndaj disa llojeve të përdoruesve të rinj që hera herës i qasen wikipedisë.

2. Arsyeja e dytë është që të promovojë ato fusha të dijes që përmenda më lartë, meqë i gjykoj tepër të rëndësishme. -- Mr.Pseudo 1 nëntor 2015 23:49 (CET)[përgjigjuni]

Përdoruesi:‎Mr. Pseudo të falenderoj për përgjigjen, mendoj se meremi me mirë vesh kur komunikojmë :). Por mendoj që zogjtë duhen "vrarë" ateherë kur vertetohet që janë "të këqinj" dhe jo kur janë "të paditur në Wikipedia". --Margott (diskutimet) 2 nëntor 2015 08:45 (CET)[përgjigjuni]

Hi Margott. We 've met in CEE Estonia, I'm Manos form Wikipedia School of Athens, Greece and I hope you are doing well. I would like to bring you in contact with a friend Wikipedian who has started this project. Some of her students come from your country and I thought of you immediately. It would be very pleasant to find ways to collaborate, I guess. Feel free to contact Saintfevrier directly, she was happy to hear of the chance to work with you. Cheers, ManosHacker (diskutimet) 2 nëntor 2015 03:50 (CET)[përgjigjuni]

Hey Manos, thank you very much for contacting me. I would be happy to help with anything she might need. I am contacting her at her Wikipage. Hope to see you again. All the best. --Margott (diskutimet) 2 nëntor 2015 08:33 (CET)[përgjigjuni]
Thank you, Margott. I wish you the best, too. When you find time, have a look at Wikipedia School's learning patterns, they might interest you (even if some are not translated yet and more are on the way) and I hope they help. I 'll have to present all this, so it is quite possible we 'll meet again! ManosHacker (diskutimet) 2 nëntor 2015 12:41 (CET)[përgjigjuni]

Hi,

I've released a version of WPCleaner that works on sqwiki. You need to update User:NicoV/WikiCleanerConfiguration for sqwiki. For example, the Check Wiki configuration needs to be updated with the actual values (for example, the value for check_wiki_translation_page should be Wikipedia:WikiProject Check Wikipedia/Përkthimi). Other sections should be updated : either by putting values into comment if you don't know what to do for them or by giving the correct values for sqwiki. If you need help, please contact me on frwiki or enwiki. --NicoV (diskutimet) 12 janar 2016 16:40 (CET)[përgjigjuni]

Help decide the future of Wikimania[Redakto nëpërmjet kodit]

The Wikimedia Foundation is currently running a consultation on the value and planning process of Wikimania, and is open until 18 January 2016. The goals are to (1) build a shared understanding of the value of Wikimania to help guide conference planning and evaluation, and (2) gather broad community input on what new form(s) Wikimania could take (starting in 2018).

After reviewing the consultation, we'd like to hear your feedback on on this survey.

In addition, feel free to share any personal experiences you have had at at a Wikimedia movement conference, including Wikimania. We plan to compile and share back outcomes from this consultation in February.

With thanks,

I JethroBT (WMF) (talk), from Community Resources 13 janar 2016 00:46 (CET)[përgjigjuni]

Last December, I invited you to share your views on the value of Wikimedia conferences and the planning process of Wikimania. We have completed analysis of these results and have prepared this report summarizing your feedback and important changes for Wikimania starting in 2018 as an experiment. Feedback and comments are welcome at the discussion page. Thank you so much for your participation. I JethroBT (WMF), Community Resources, 8 shkurt 2016 23:47 (CET)[përgjigjuni]

WALUG (votimi për rregulloren)[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje Margott,

Wikimedians of Albanian Language User Group është një grup i wikimedianëve shqiptarë tashmë i njohur nga Fondacioni i Wikimedias, që aktualisht po përpilon rregulloren/strategjinë e funksionimit. Propozimet, votimi dhe diskutimi për Vizionin e User Grupit është deri më 23:59 CEST 3 korrik 2016. Jeni i ftuar të jepni propozime/ide ose të votoni për propozimet e dhëna.--Liridon (diskutimet) 29 qershor 2016 00:10 (CEST)[përgjigjuni]

have you seen these images?[Redakto nëpërmjet kodit]

--Albinfo (diskutimet) 29 qershor 2016 15:45 (CEST)[përgjigjuni]

--Albinfo (diskutimet) 10 korrik 2016 20:00 (CEST)[përgjigjuni]
Oh finally :).. Thank you for sharing..--Margott (diskutimet) 11 korrik 2016 13:17 (CEST)[përgjigjuni]

Greetings.

Could you create the article en:Theatre in Azerbaijan in Albanian?

Thank you.

yes sure --Margott (diskutimet) 28 korrik 2016 21:43 (CEST)[përgjigjuni]

Hello, i dashur Margott! Unë e di z shqiptar, por unë kam për të ndarë porosinë tuaj: ju mund të bëni në artikullin tuaj për muzikantin shqiptar Nikolai Noskov? Nëse ju bëni këtë artikull, unë do të jetë shumë mirënjohës! Ju faleminderit! Анна Озерова (diskutimet) 6 gusht 2016 15:15 (CEST)[përgjigjuni]

Mirësevini në Aventurën e Wikipedias![Redakto nëpërmjet kodit]

Tung AeW! Jemi shumë të lumtur që dëshiruat të luani për të mësuar, si një mënyrë miqësore dhe argëtuese për t'u bërë pjesë e komunitetit dhe misionit tonë. Mendoj se këto lidhje mund të jenë të dobishme për ju gjersa po filloni.

-- 17:48, E mërkurë, prill 27, 2016 (UTC)

Anketa e CEE Spring 2016[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje, pjesëmarrës i CEE Spring 2016! Organizatorët ndërkombëtar të garës kërkojnë nga ju të kompletoni anketën rreth garës. Është shumë e shkurtër. Kjo na jep neve disa statistika dhe na ndihmon që të bëjmë garën e ardhshme më të mirë. Ju lutem kompletoni anketën këtu: https://wikimedia.qualtrics.com/jfe/form/SV_eLP1PKZWjSpIi45 Best regards,
-- Ата via MassMessage 10 shtator 2016 15:28 (CEST)[përgjigjuni]

ː Hello Ата i was trying to complete the survey but after i choose the language nothing shows on, and its says thank you for completing the survey. Thank you --Margott (diskutimet) 13 shtator 2016 11:43 (CEST)[përgjigjuni]

Women in Red invitation[Redakto nëpërmjet kodit]

Welcome to... Women's History Month multi-language online editathon

Facilitated by Women in Red

 • March 2017
 • Featuring: "Art+Feminism" and "The Women You Have Never Met"
 • We hope you will help to improve coverage of women on Wikipedia
 • Contribute in your own language
 • Inform your communities of the need for their support.

Apologies for cross-posting and sending in English
(To subscribe: Women in Red/English language list and Women in Red/international list. Unsubscribe: Women in Red/Opt-out list)

--Ipigott (diskutimet) 19 shkurt 2017 09:50 (CET)[përgjigjuni]

Please support the Sustainability Initiative![Redakto nëpërmjet kodit]

Please support the Sustainability Initiative!

Hi, Margott! Please allow me to follow up on a project that was discussed at the Wikimedia Conference in Berlin a couple of weeks ago:

I am writing you to ask for your support for the Sustainability Initiative, which aims at reducing the environmental impact of the Wikimedia movement. Over the past two years, more than 250 Wikipedians from all over the world have come together to push the Wikimedia movement towards greater sustainability.

The Board of Trustees of the Wikimedia Foundation has recently passed a resolution stating that the Foundation is committed to seeking ways to reduce the impact of its activities on the environment. Now, we are working with the Wikimedia Foundation staff to have all Wikimedia servers run on renewable energy by 2019.

In order to demonstrate that this is an issue that the community really cares about, I would like to ask you to sign the project page as well. Thank you! --Gnom (diskutimet) 14 prill 2017 18:10 (CEST)[përgjigjuni]

--Faleminderit

Kam ber disa ndryshime tek profili ina Zhupa por nuk mi ka marre ndryshimet akoma me thot pending review. Qe me 13 maj kam bere ndryshimet. Dhe fotot qe kisha me jane hequr nga CommonsDelinker. Pse? Shtova dhe njehere fotot qe jane hequr. Kur do verifikohen keto? Faleminderit Ina Zhupa (diskutimet) 15 maj 2017 13:50 (CEST)[përgjigjuni]

ː Ina përshëndetje,

Ju lutemi mos bëni me ndryshime tek artikulli juaj sepse është konflik interesi që biografia të shkruhet nga vetë personi. Informacioni duhet shqyrtuar nga nje administrator që të verifikohet si i sakte apo jo. I juaj me gjasa do fshihet sepse është i gjithi informacion jo netutral. Ju lutemi lexoni rregullat e shkrimit ne wikipedia. Fotoja eshte hequr sepse ka copyright, pra kjo foto ekziston në ndonje faqe tjetër dhe nuk është me licence creative commons. Cdo foto që futet ne Commons duhet te jete me licence CC në cdo website tjetër. --Margott (diskutimet) 17 maj 2017 13:21 (CEST)[përgjigjuni]

pershendetje Margott,

Une jam nga stafi i ines nuk esht vete ina personalisht qe po shkruan artikullin apo e ke fjalen per emrin e account-it? Per foton duhet te bej 1 foto origjinale dhe ta vendos ketu? Faleminderit

Vlen e njejta e gjë, përseri ka konflikt interesi. Artikullin e saj duhet ta shkruaje dikush qe nuk ka marrdhenie pune apo të afert me Inën. GJithashtu artikulli është shkruar nga vete llogaria e Inës. Sa për foton, po dhe kjo vlen ti bëni një foto që është vetëm ne Commons.

Gjithë të mirat, --Margott (diskutimet) 17 maj 2017 14:14 (CEST)[përgjigjuni]

Faleminderit per pergjigjet, kam dhe 1 pyetje tjeter, 1 shoku im beri ca ndryshime(ai nuk ka lidhje me inen) por akoma nuk jane pranuar ndryshimet? Si ka mundesi? Jane shtuar disa referenca dhe publikime. Faleminderit

ːWikipedia eshte enciklopedi, ndryshimet duhet te verifikohen pastaj te pranohen. NUk mund te behet shpejt sepse ka shume fluks ndryshimesh dhe pak njerez qe meren me administrimin. Une jam redaktore e thjeshte dhe nuk mund tju them se kur do pranohen apo refuzohen. --Margott (diskutimet) 22 maj 2017 14:52 (CEST)[përgjigjuni]

Pershendetje, Po te shkruaj serish ne lidhje me artikullin, ndryshimet te cilat konsidwrohen shume te rregullta. Personi ne fjale Ina Zhupa eshte person publik. Ka me shume se 20 dite qe pres te pranohen keto ndryshimet. Pse eshte e bllokuar?

Përshëndetje,

Me gjithë respektin por une jam nje redaktuese e thjeshte që me njohurite që kisha u mundova tju ndihmoja. Nuk kam lidhje me pranimin bllokimim e redaktimeve. --Margott (diskutimet) 11 qershor 2017 21:20 (CEST)[përgjigjuni]

Falemiderit --


Pershendetje, tek artikulli Ina Zhupa ehte e disata here qe me bllokojne imazhet "Commons" edhe pse une i vendos copyright. Te lutem mund ti vendsoni ju fotot, jane vetem 2 foto qe dua ti vendos. Fotot gjenden te faqja http://madame.mapo.al/gjysma-tjeter-e-ina-zhupes/. Une kam cdo te drejte ti perdor keto foto.

Women in Red's new initiative: #1day1woman[Redakto nëpërmjet kodit]

Women in Red Women in Red is pleased to introduce...
A new initiative for worldwide online coverage: #1day1woman
 • Create articles on any day of any month
 • Cover women and their works in any field of interest
 • Feel free to add articles in other languages, too
 • Social media hashtag campaign: #1day1woman

(To subscribe: in Red/Invite/List Women in Red/English language list and Women in Red/Outreach/International list Women in Red/international list. Unsubscribe: in Red/Invite/Opt-out Women in Red/Opt-out list) --Ipigott (diskutimet) 1 gusht 2017 11:29 (CEST)[përgjigjuni]

Feedback request[Redakto nëpërmjet kodit]

Greetings,

The team that made ORES is working on a new tool called JADE. The new tool is for humans to review the work of ORES, to provide human feedback and oversight. The team would like to hear about how your experience using ORES has been on your wiki, and what you might expect from a tool like the one proposed. If you are interested, you can comment on this page on mediawiki.org.

The team is also interested in sharing updates with you as JADE is developed. Short messages will be sent to this talk page every month or two, linking to a page with further information. Is this something you would like to sign up for? Simply reply to me here if so and I will put your name on the list.

Happy editing to you. Keegan (WMF) (diskutimet) 4 tetor 2017 21:18 (CEST)[përgjigjuni]

You can also sign yourself up for updates anytime. Keegan (WMF) (diskutimet) 6 tetor 2017 18:46 (CEST)[përgjigjuni]

Komuna të cilave s'u lexohet më stampa[Redakto nëpërmjet kodit]

Margott, shpresoj je mirë. Kisha një pyetje: mund të zëvendësosh në shume artikuj vendbanimesh komunash shqiptare me AWB, Stampën e nënvendbanimeve të komunës që duhet të dalin? Psh. ky artikull do e kishte stampën e nënvendbanimeve, nëse do ishte shkruar si te titulli i artikullit, pra Stampa:Komuna Hysgjokaj e jo Stampa:Njësia administrative Hysgjokaj. Të falenderoj paraprakisht! --1l2l3k (diskutimet) 13 nëntor 2017 18:49 (CET)[përgjigjuni]

Po patjeter që mundem, vetëm se me duhet të nxjerr paraprakisht listën e komumave që sjanë në rregull. Bëjmë një listë tek wikiprojekti shqipëria po qe, dhe i zevendësoj unë pastaj. Do nis diçka e ju them --Margott (diskutimet) 13 nëntor 2017 19:32 (CET)[përgjigjuni]

Grisje e artikullit duke mos dhene arsye[Redakto nëpërmjet kodit]

Pershendetje Margot, Jam e re ne wikipedia dhe kisha krijuar nje artikull per portalin www.lajm-shqip.com Por, perdoruesi https://sq.wikipedia.org/wiki/P%C3%ABrdoruesi:Liridon ma ka grisur faqen. Kjo ka ndodhur disa here rrjesht. Nuk kam marre arsye te mjaftueshme per grisjen e artikullit. Si administratore qe je te lutem mund te me ndihmosh me zbulimin e arsyeve te ketyre grisjeve. Artikulli nuk ka patur informacion subjektiv por fakte.

une nuk jam administratore e wikipedias, por nuk ka asnje mundësi që artikulli të fshihet pa asnjë arsye. Arsyet kryesore kur fshihen artikujt jane ose kur ka konflikt intetrsi, pra një punonjës shkruam artikullin për punëshenësin, ose është promovim. Ju lutemi shkruani Liridonit që tju tregojë më shumë për rastin. --Margott (diskutimet) 20 janar 2018 20:21 (CET)[përgjigjuni]

Pershendetje, po mundohem ta sqaroj ne shqip gjithcka u fol tek diskutimi per FOP Albania ne commons dhe pse? une mendoj se perkthimi i ligjit duhet bere ashtu sic eshte aktualisht. Fjalen "sheshpushim" ne kete rast nuk mund ta perkthejme kurrsesi ne "vestibule" sepse sic e tha dhe Jim ajo fjale i referohet vetem hapsires se brendeshme te nderteses dhe si e tille pika 3 e nenit 82 e rrezon si fjale. Pra, do krijonte konfuzion dhe do ishte jo korrekte te perkthehej si e tille. Sic the dhe ti fjala "sheshpushim" mund ti referohet edhe hapsirave te brendshme (pervec atyre te jashtme) dhe ne kete rast i vetmi perkthim korrekt do te ishte "rest areas", qe gjithashtu i referohet hapsirave te jashtme por poashtu edhe te brendshme, cka e ben fjalen me te pershtatshme. Nese ti ben nje kerkim te thjesht ne google te fjales "Shesh pushim" (me hapsire mes dy fjaleve) dhe ne anen tjeter te "rest areas" do shohesh qe rezultati eshte praktikisht i njejte dhe te dyja marrin te njejtin kuptim. Te ftoj te shohesh edhe kete. (Bes-ARTTalk 27 shkurt 2018 13:40 (CET))[përgjigjuni]

ː User:Bes-ART Ok, unë sugjerimin tim dhashë ː), pra cfarë fjalë propozon për sheshpushim në anglisht? Që të jetë e qartë që behet fjalë për ambiente jashtë, sepse sheshpushime ne e perdorim dhe për brenda dhe për jashtë, gjithashtu rest space mund gjithashtu dhe brenda dhe jashtë. Biem dakord per një fjalë dhe shenojë. --Margott (diskutimet) 27 shkurt 2018 13:50 (CET)[përgjigjuni]

Ne momentin qe ti vendos "rest areas" tek paragrafi i pare (Neni 82, pika 1) ka nje kuptim pergjithshem njesoj sic mund te jete edhe "public spaces" (jashte dhe brenda)... Por eshte paragrafi 3 ai qe ben perjashton hapsirat e brendeshme per te dyja fjalet. Pra ne kete rast eshte fjala me e pershtatshme. I gjith paragrafi i pare eshte pergjithsus dhe nuk jep kufizime sepse jane 3 paragrafet e tjere plotesues qe japin kufizime per nenin ne fjale. (Bes-ARTTalk 27 shkurt 2018 13:58 (CET))[përgjigjuni]

ː Ok, vendos këtë atëhere. --Margott (diskutimet) 27 shkurt 2018 15:30 (CET)[përgjigjuni]

Message to the CEE Spring 2018 local organizers[Redakto nëpërmjet kodit]

Hello, Margott! You are receiving this message as a Wikimedia CEE Spring 2018 coordinator for your community.

This is a friendly reminder that CEE Spring starts on March 21, the first day of spring. To make a smooth start, please ensure that you have taken care of thе following:

 1. Created information page of the contest in your Wikipedia.
 2. Created a list of topics about your community on Meta-wiki.
 3. Created CEE Spring 2018 talk page template and connected to d:Q48126269.
 4. Published summary (in English) of contest rules on Meta-wiki page.
 5. Promoted information about the contest (site notice, social media, personal messages).

Creating a talk page template is strongly encouraged as it would allow international organizers to track of contest progress of various topics. We will also try to provide automatically updated statistics from the very beginning based on this template.

CEE you at the start of contest!


Delivered by: MediaWiki message delivery (diskutimet) 19 mars 2018 10:53 (CET) [përgjigjuni]

Më rastin e ditëlindjes...

Ballokume
Urdhëro ca ballokume.

- Klein Muçi (diskutimet) 11 prill 2019 13:45 (CEST)[përgjigjuni]

♥♥ Faleminderit Klein! :)--Margott (diskutimet) 12 prill 2019 16:12 (CEST)[përgjigjuni]

Faqet me ndryshime në pritje[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje!

Ky është një mesazh gjysmë i automatizuar i dërguar te të gjithë personat që kanë veglat e kontrolluesit (duke përjashtuar administratorët). Kontrollimi është një privilegj i cili u jepet vullnetarëve, redaktimet e të cilëve kanë qenë të sakta dhe i kanë shërbyer komunitetit. Përveç privilegjit që t'u pranohen menjëherë redaktimet që bëjnë, kushdo që ka veglat e kontrolluesit ka gjithashtu përgjegjësinë për të kontrolluar redaktimet e të tjerëve. Kjo gjë mund të realizohet lehtësisht duke parë ndryshimet më të fundit me anë të një shtypjeje te butoni majtas që lexon Ndryshimet më të fundit. Një mënyrë tjetër për ta realizuar këtë gjë, është me anë të faqes këtu e cila gjendet te Faqet speciale. Faqja e mësipërme liston të gjitha faqet me ndryshime në pritje sipas kohës që ato janë kryer. Aktualisht, Wikipedia ka 148 kontrollues e megjithatë së shpejti do të kapim numrin e 500 faqeve me ndryshime në pritje nëse nuk fillohet kontrollimi masiv i tyre. Faqet me më shumë kohë në pritje kanë rreth 1 muaj aty. Nëse për 1 muaj bëhen rreth 500 faqe me ndryshime në pritje atëherë kuptohet që procesi i mirëmbajtes është një proces i cili duhet të jetë i vazhdueshëm pasi mund të dalë jashtë kontrollit me shpejtësi.


Ju lutem, ndihmoni të kontrollojmë ndryshimet në pritje dhe ç'është më e rëndësishmja, ndihmoni të ndërgjegjësojmë vullnetarët kontrollues në komunitetin tonë për privilegjet e përgjegjësitë që ata kanë. Konsideroni gjithashtu mundësinë e vendosjes së stampës {{Kontrollues topicon}} në faqen tuaj të përdoruesit për të treguar gjendjen tuaj si kontrollues si dhe për të bërë më të lehtë gjetjen dhe kontaktimin tuaj nga komuniteti në rast nevoje. Për çdo pyetje në lidhje me procesin e kontrollimit apo të vendosjes së stampës mos ngurroni të më shkruani në faqen time të diskutimeve. - Berishasinan (diskutimet) 24 maj 2019 16:22 (CEST)[përgjigjuni]

Përshëndetje!

Ky është një mesazh automatik i dërguar te të gjithë kontrolluesit shqipfolës që kanë qenë aktivë së fundmi. Aktualisht në listën e faqeve me ndryshime në pritje gjenden rreth 4000 faqe, disa prej tyre në pritje për më shumë se 1 viti. Kontrollimi i ndryshimeve në pritje është një nga përgjegjësitë bazë të çdo komuniteti Wiki kështu që ju ftojmë të ndihmoni ta zbrazim atë listë. Lista mund të gjendet këtu. - MediaWiki message delivery (diskutimet) 16 mars 2022 15:04 (CET)[përgjigjuni]

You have been a medical translators within Wikipedia. We have recently relaunched our efforts and invite you to join the new process. Let me know if you have questions. Best Doc James (talk · contribs · email) 12:34, 13 August 2023 (UTC)

Reminder to vote now to select members of the first U4C[Redakto nëpërmjet kodit]

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki. Please help translate to your language

Dear Wikimedian,

You are receiving this message because you previously participated in the UCoC process.

This is a reminder that the voting period for the Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C) ends on May 9, 2024. Read the information on the voting page on Meta-wiki to learn more about voting and voter eligibility.

The Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C) is a global group dedicated to providing an equitable and consistent implementation of the UCoC. Community members were invited to submit their applications for the U4C. For more information and the responsibilities of the U4C, please review the U4C Charter.

Please share this message with members of your community so they can participate as well.

On behalf of the UCoC project team,

RamzyM (WMF) 3 maj 2024 00:54 (CEST)[përgjigjuni]