Jump to content

Papagalli Aleksander

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Papagalli Aleksander (Psittacula eupatria), është një papagall me përmasa mesatare në gjininë Psittacula të familjes Psittaculidae. Ai është emëruar pas Aleksandrit të Madh, i cili transportoi zogj të shumtë nga Punjab-i në vende dhe rajone të ndryshme evropiane dhe mesdhetare, ku ata u vlerësuan nga mbretëria, fisnikëria dhe kryekomandantët e luftës.[1]

Papagalli Aleksander ka krijuar popullata të egra në Spanjë, Angli, Belgjikë, Holandë, Gjermani, Turqi, Arabi Saudite, Bahrein, Katar, Emiratet e Bashkuara Arabe, Iran, Hong Kong ku jeton së bashku me popullsitë e egra të të afërmëve të tij të ngushtë, papagalli me unazë rozë (Psittacula krameri).[2][1][3][4]

Taksonomia dhe etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pikturë e një papagalli Aleksander të bërë midis 1770 dhe 1786.

Papagalli Aleksander u përshkrua për herë të parë nga zoologu francez Mathurin Jacques Brisson si Psittaca Ginginiana ose "La Perruche de Gingi" (Parakeet e Ginges) në 1760; pas qytetit Gingee në Indinë juglindore, i cili ishte një postë franceze atëherë. Sidoqoftë, zogjtë thjesht mund të jenë mbajtur në robëri atje.[5] Karl Lineu e përshkroi papagallin Alexandër në 1766 si Psittacus eupatria.[6] Emri i gjinisë Psittacula është një zvogëlim i fjalës latine psittacus që do të thotë "papagall", dhe emri specifik eupatria rrjedh nga fjalët greke të lashta eu- që do të thotë "mirë" dhe patriá do të thotë "prejardhje".[7][8][9]

Filogjenia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Analiza gjenetike e sekuencave mitokondriale të citokromit b të parakeets Psittacula ka treguar se papagalli Aleksander devijuar nga prejardhja që krijoi papagalli me unazë rozë (Psittacula krameri) dhe papagalli Mauritiuse ( Psittacula eques) rreth 5 milion vjet më parë.[10]

Ekologjia dhe sjellja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Papagalli Aleksander jeton në pyje, toka bujqësore dhe pyje mangrove në lartësi deri në 900 metres (3,000 ft). Ai ha një shumëllojshmëri farash të egra dhe të kultivuara, sytha, fruta dhe arra. Kopetë mund të shkaktojnë dëme të mëdha në pjekjen e frutave dhe kulturave të drithërave si misri dhe jowar . Zakonisht jeton në tufa të vogla, por formon grupe më të mëdha në zonat ku ushqimi është i bollshëm ose në strehë komunale.[1][11]

Femra që ha jowar.

Papagalli Aleksander ka një larmi thirrjesh, duke përfshirë një thirrje kumbuese, kree-aar ose keeak me zë të lartë, klak-klak-klak-klak të thellë dhe gr-aak tingëllues. Thirrjet e tij janë zakonisht më të thella, më të ashpra dhe më tingëlluese se ato të papagallit me unazë rozë. Zëri i tij bëhet më i ashpër kur alarmohet dhe bërtet me zë të lartë kur sulmon grabitqarët. Kopetë herë pas here vokalizojnë me zë të lartë së bashku. Dihet që imiton fjalimin njerëzor në robëri.[1][11][12][13]

Mbarështimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mashkull P. e. nipalensis në fole brenda vrimës së pemës në Kolkata, Bengali Perëndimor, India.
Çiftëzo në fole, Daka, Bangladesh.

Papagalli Aleksander shumohet nga Nëntori deri në Prill në rangun e tyre të lindjes. Ata zakonisht ndërtojnë foletë në zgavrat e pemëve, por ndonjëherë përdorin vrima pemësh të gërmuara vetë ose çarje në ndërtesa. Femrat bëjnë 2 deri në 4 vezë të bardha, në formë ovale, me madhësi 27 to 34 millimetres (1.1 to 1.3 in) Periudha mesatare e inkubacionit është 24 ditë. Zogjtë fluturojnë në moshën rreth 7 javë, dhe varen nga prindërit e tyre deri në moshën 3 deri në 4 muaj.[1][11]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Paneli mozaik helenistik i një parakeeti Alexandrine, i bërë në akropolin e Pergamonit (pranë Bergama moderne, Turqi) gjatë mesit të shekullit të 2 pes.

Sri Lanka, Vietnami, Tajlanda, Mongolia dhe Irani kanë lëshuar pulla postare që përshkruajnë papagalli Aleksander.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d e del Hoyo, Josep; Nigel J., Collar; David A., Christie; Andrew, Elliot; Lincoln D.C., Fishpool (2014). HBW and BirdLife International Illustrated Checklist of the Birds of the World (në anglisht). Vëll. Volume 1: Non-passerines. Barcelona: Lynx Edicions. ISBN 978-8496553941. {{cite book}}: |volume= ka tekst shtesë (Ndihmë!)
 2. ^ BirdLife International (2017). "Psittacula eupatria". IUCN Red List of Threatened Species. 2017: e.T22685434A110985466. doi:10.2305/IUCN.UK.2017-1.RLTS.T22685434A110985466.en. Retrieved 18 June 2018.
 3. ^ Ancillotto, Leonardo; Strubbe, Diederik; Menchetti, Mattia; Mori, Emiliano (27 nëntor 2015). "An overlooked invader? Ecological niche, invasion success and range dynamics of the Alexandrine parakeet in the invaded range" (PDF). Biological Invasions (në anglisht). 18 (2): 583–595. doi:10.1007/s10530-015-1032-y. ISSN 1387-3547. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 25 shtator 2019. Marrë më 25 shtator 2019. {{cite journal}}: |hdl-access= ka nevojë për |hdl= (Ndihmë!)
 4. ^ BirdLife International (2016). "Psittacula krameri". IUCN Red List of Threatened Species (në anglisht). 2016: e.T22685441A93073464. doi:10.2305/IUCN.UK.2016-3.RLTS.T22685441A93073464.en. Marrë më 18 qershor 2018.
 5. ^ Brisson, Mathurin Jacques (1760). Ornithologia, sive Synopsis methodica sistens avium divisionem in ordines, sectiones, genera, species, ipsarumque varietates (në latinisht). Vëll. 4. Paris, Leiden: Bauche. fq. 343.
 6. ^ Linnaeus, Carl (1766). Systema Naturae per Regna Tria Naturae, Secundum Classes, Ordines, Genera, Species, cum Characteribus, Differentiis, Synonymis, Locis (në latinisht). Vëll. Vol. I (bot. 12th). Holmiae: (Laurentii Salvii). fq. 140. {{cite book}}: |volume= ka tekst shtesë (Ndihmë!)
 7. ^ Gill, Frank; Wright, Minturn (2006). Birds of the World: Recommended English Names (në anglisht). Princeton: Princeton University Press. ISBN 978-0691128276.
 8. ^ Liddell, Henry George; Scott, Robert (1940). "εὖ". A Greek–English Lexicon (në anglisht) (bot. Ninth). Oxford: Clarendon Press.
 9. ^ Liddell, Henry George; Scott, Robert (1940). "πατριά". A Greek–English Lexicon (në anglisht) (bot. Ninth). Oxford: Clarendon Press.
 10. ^ Groombridge, Jim J.; Jones, Carl G.; Nichols, Richard A.; Carlton, Mark; Bruford, Michael W. (prill 2004). "Molecular phylogeny and morphological change in the Psittacula parakeets". Molecular Phylogenetics and Evolution (në anglisht). 31 (1): 96–108. doi:10.1016/j.ympev.2003.07.008. ISSN 1055-7903. PMID 15019611.
 11. ^ a b c Ali, Salim (2003) [1941]. The Book of Indian Birds (në anglisht) (bot. 13). Oxford University Press. ISBN 978-0195665239.
 12. ^ Forshaw, Joseph M.; Knight, Frank (2010). Parrots of the World (në anglisht). Princeton, NJ: Princeton University Press. ISBN 978-0643100572.
 13. ^ Juniper, Tony; Parr, Mike (1998). Parrots: A Guide to the Parrots of the World (në anglisht). New Haven, CT: Yale University Press. ISBN 978-0300074536.

Leximi më tej[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]