Peter McLaren

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Peter McLaren (1948) është një studiues kanadez i cili shërben si profesor i dalluar në Studimet Kritike në Kolegjin e Studimeve Arsimore Attallah, Universiteti Chapman, ku ai është Bashkëdrejtor i Projektit Demokratik Paulo Freire dhe Ambasador Ndërkombëtar për Etikën Globale dhe Drejtësi Sociale . [1] Ai është gjithashtu Profesor Emeritus i Arsimit Urban, Universiteti i Kalifornisë, Los Anxhelos, dhe Profesor Emeritus i Udhëheqjes Arsimore, në Universitetin e Miami të Ohajos. Ai është gjithashtu Drejtor Nderi i Qendrës për Studime Kritike në Arsim në Northeast Normal University, Changchun, Kinë. Sipas bazës së të dhënave të Universitetit Stanford, McLaren i përket 2% të shkencëtarëve më me ndikim në botë. [2]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Peter McLaren lindi në Toronto, Ontario, më 2 gusht 1948 dhe u rrit në Toronto dhe gjithashtu, për katër vjet, në Winnipeg, Manitoba . Ai është fëmija i vetëm i Frances Teresa Bernadette McLaren dhe Lawrence Omand McLaren, nga Kanadaja. Jeta e hershme familjare e McLaren ishte e klasës punëtore derisa babai i tij, një veteran i Luftës së Dytë Botërore me Inxhinierët Mbretërorë Kanadezë, u kthye nga beteja në Evropë dhe filloi punën si shitës televizioni, duke u ngritur përfundimisht në gradën e Drejtorit të Përgjithshëm të Phillips Electronics, Eastern Kanadaja. Nëna e McLaren ishte shtëpiake përpara se të punonte si operatore telefonike. [3]

McLaren lexonte me pasion në letërsi, filozofi, poezi, teori sociale dhe kritikë letrare dhe arti, po bënte kreativitet 35 mm filma në moshën 16-vjeçare dhe ëndërroja të bëhesha artiste ose regjisore. Babai i McLaren kishte një motër, Bonnie, e cila u martua me Terry Goddard, një pilot i Forcave Ajrore Mbretërore të Luftës së Dytë Botërore, i njohur për të ndihmuar në fundosjen e luftanijes gjermane Bismark. Nëna e McLaren kishte katër motra dhe dy vëllezër. McLaren e kompensoi të qenit fëmijë i vetëm duke kaluar kohë me kushërinjtë e tij të shumtë dhe duke u angazhuar në shkrime krijuese. Çmimi i parë i shkrimit të McLaren ishte gjatë shkollës së mesme, ku ai fitoi nderimet më të larta të shkrimit duke prodhuar një histori fantashkencë. [4]

Në moshën 19-vjeçare, McLaren udhëtoi me autostop në të gjithë SHBA-në, u takua me Black Panthers në Oakland, jetoi në San Francisko dhe Los Anxhelos, ku mori pjesë në protestat kundër Luftës së Vietnamit, u takua me Timothy Leary dhe Allen Ginsberg dhe filloi të shkruante poezi dhe tregime të shkurtra. Publikimi i tij i parë komercial ishte për tezen e tij të madhe, Irma Wright, e cila fitoi konkursin më të shpejtë të daktilografistëve në botë në vitin 1928. [17] [5]

Ai fitoi një Bachelor të Arteve në letërsinë angleze në Universitetin e Waterloo në 1973 (i specializuar në dramën elizabetiane ), ndoqi Kolegjin e Mësuesve të Torontos dhe vazhdoi të fitonte një Bachelor në Edukim në Fakultetin e Edukimit të Universitetit të Torontos, një Master i Arsimi në Kolegjin e Edukimit të Universitetit Brock dhe një doktoraturë. në Institutin e Ontarios për Studime në Arsim, Universiteti i Torontos (ku ai punoi me të ndjerin Richard Courtney, një autoritet ndërkombëtar kryesor në dramën për fëmijë).

McLaren dha mësim në shkollën fillore dhe të mesme nga 1974-1979. Pjesa më e madhe e asaj kohe kaloi mësimin në kompleksin më të madh të banesave publike në Kanada në Korridorin Jane-Finch të Torontos. Cries from the Corridor, libri i McLaren për përvojat e tij të mësimdhënies, u rendit në listën e bestsellerëve kanadezë dhe ishte një nga dhjetë librat më të shitur në Kanada në 1980 (revista Maclean, The Toronto Star ), duke nisur një debat mbarëkombëtar mbi shkollat e brendshme të qytetit. (Më vonë, McLaren do ta kritikonte ashpër këtë libër dhe do ta transformonte atë në tekstin pedagogjik shumë të vlerësuar, Jeta në shkolla .) [3] [6]

Pasi mori doktoraturën në vitin 1983, ai shërbeu si Pedagog Special i Edukimit në Universitetin Brock, ku, si zëvendësim për një vit pushimi, u specializua në arsimin brenda qytetit dhe artet gjuhësore. Pasi Dekani nuk e zbatoi zgjatjen e premtuar të kontratës me McLaren, McLaren vendosi të ndiqte një emërim akademik në Shtetet e Bashkuara. Megjithatë, ai mbetet në marrëdhënie të mira me fakultetin në Universitetin Brock, me të cilin mbetet në një marrëdhënie solidariteti dhe miqësie.

McLaren u largua nga Kanadaja në 1985 për të dhënë mësim në Shkollën e Arsimit dhe Profesioneve Aleate të Universitetit të Miami, ku kaloi tetë vjet duke punuar me kolegun Henry Giroux gjatë një kohe kur epistemologjia e njohur si pedagogji kritike po fitonte tërheqje në shkollat e arsimit të Amerikës së Veriut. McLaren shërbeu gjithashtu si Drejtor i Qendrës për Edukim dhe Studime Kulturore dhe mbajti titullin e Dijetarit të Njohur në Rezidencë në Universitetin e Miami përpara se të rekrutohej nga Shkolla e Diplomuar e Studimeve të Edukimit dhe Informacionit, Universiteti i Kalifornisë, Los Anxhelos, në 1993.

Në vitin 2013, McLaren u emërua Anëtar i shquar në Studime Kritike në Universitetin Chapman, Orange, Kaliforni . Në vitin 2019, The Griffith Journal of Law and Human Dignity, e lidhur me shkollën më të lartë të drejtësisë në Australi, publikoi një intervistë të gjerë me McLaren. [7] Dhe në të njëjtin vit , OC Weekly paraqiti komente në dy artikuj të paraqitur nga McLaren mbi luftën kundër fashizmit në Shtetet e Bashkuara, [8] dhe McLaren botoi një roman grafik të jetës së tij me një artist Miles Wilson.

Kontributi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

McLaren është autor dhe redaktor i mbi dyzet e pesë librave dhe qindra artikujve dhe kapitujve shkencorë. Shkrimet e tij janë përkthyer në mbi 20 gjuhë. [9] Ai është i martuar me Yan Wang nga Kina Verilindore. Ata aktualisht jetojnë në Orange, Kaliforni . Ai ka një djalë dhe një vajzë nga martesat e mëparshme.

McLaren njihet si një nga arkitektët kryesorë të pedagogjisë kritike, [10] dhe për shkrimet e tij shkencore mbi shkrim-leximin kritik, sociologjinë e arsimit, studimet kulturore, etnografinë kritike dhe teorinë marksiste . Paulo Freire, një figurë themeluese e pedagogjisë kritike, deklaroi: "Peter McLaren është një nga shumë 'të afërm intelektualë' të shquar që 'zbulova' dhe nga i cili unë u 'zbulova'. E lexova Peter McLaren shumë përpara se ta njihja personalisht. . . . Sapo mbarova së lexuari tekstet e para nga McLaren që m'u vunë në dispozicion, isha pothuajse i sigurt se i përkisnim një 'familje intelektuale' identike." [11]

Gjatë një fjalimi kryesor në Universitetin Chapman më 25 tetor 2014, Nita Freire, studiuese eminente e arsimit dhe e veja e Paulo Freire, tha: "Është një emocion i madh për mua të shoh Peter McLaren dhe Donaldo Macedon, të cilët qysh atëherë diskutimet dhe dialogu u bënë miq të vjetër të punës dhe miqësisë, partnerë të ideve ideologjike dhe teorike të Paulos. Ata së bashku me Henry Giroux formuluan pedagogjinë kritike siç e njohim sot”. McLaren është gjithashtu marrësi i çmimit Paulo Freire SIG Legacy 2023.

McLaren ka punuar me Abahlali baseMjondolo, në Afrikën e Jugut ; lëvizja e punëtorëve pa tokë, Movimento dos Trabalhadores Rurais Sem Terra – MST, në Brasil, Zapatistasit në Meksikë dhe anëtarët e revolucionit bolivar në Venezuelë , </link> dhe me sindikatat e punëtorëve të arsimit të majtë në Turqi, ku në mes të një demonstrate ai u hodh me gaz lotsjellës dhe u hodh në tokë nga mburoja e policisë së rebelimit. [12]

McLaren është anëtar i fakultetit në Institutin e Pedagogjisë Kritike në Qendrën Globale për Studime të Avancuara dhe jep leksione në mbarë botën mbi politikën e arsimit. Në Finlandë, ai dha një Leksion Hapës në Qendrën Paulo Freire-Finlandë më 20 nëntor 2007. [13] La Escuela Normal Superior de Neiva në Kolumbi ka emëruar një nga ndërtesat e saj me emrin Peter McLaren. [14]

Që nga viti 2022 [përditësim], McLaren renditet në 15 përqindëshin e parë të të gjithë studiuesve të shkencave sociale dhe humane në botë, bazuar në indeksin e tij D (Disiplina H-indeksi); ai renditet në vendin e 217-të në Shtetet e Bashkuara dhe në vendin e 428-të në botë. [15] [16]

Publikime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • McLaren, P. (2020). He walks Among Us: Christian Fascism Ushering in the End of Days. DIO Press.
 • McLaren, P. & Jandric, P. (2020). Postdigital Dialogues on Critical Pedagogy, Liberation Theology and Information Technology. Bloomsbury Academic.
 • McLaren, P. & Wilson, M. (2019). Breaking Free: The Life and Times of Peter McLaren, Radical Educator. Myers Education Press.
 • McLaren, P. (2016). Pedagogy of Insurrection: From Resurrection to Revolution. Peter Lang.
 • McLaren, P., Macrine, S., and Hill, D, (Eds). (2010). Revolutionizing Pedagogy: Educating for Social Justice Within and Beyond Global Neo-liberalism. Palgrave Macmillan.
 • Nocella, A., Best, S., & McLaren, P. (Eds.) (2010). Academic Repression: Reflections from the Academic Industrial Complex. AK Press.
 • Martin, G., Houston, D., McLaren, P. & Suoranta, J. (Eds.) (2010) Havoc of Capitalism. Educating for Social and Environmental Justice. Sense Publishers.
 • Sandlin, J.A. & McLaren, P. (Eds.). (2009). Critical Pedagogies of Consumption: Living and Learning in the Shadow of the "Shopocalypse". Routledge.
 • McLaren, P. & Jaramillo, N. (2007). Pedagogy and Praxis in the Age of Empire. Sense Publishers.
 • McLaren, P. (2006). Rage + Hope. Peter Lang.
 • McLaren, P. (2005). Capitalists and Conquerors. Rowman and Littlefield.
 • McLaren, P. & Farahmandpur,'R. (2005) Teaching Against Global Capitalism and the New Imperialism. Rowman and Littlefield.
 • McLaren, P. (2005). Red Seminars: Radical Excursions into Educational Theory, Cultural Politics, and Pedagogy. Hampton Press.
 • McLaren, P., D. Hill, M. Cole, & G. Rikowski (2002). Marxism Against Postmodernism in Educational Theory. Lexington Books.
 • McLaren, P. (2000). Che Guevara, Paulo Freire, and the Pedagogy of Revolution. Rowman and Littlefield.
 • McLaren, P. (1997). Revolutionary Multiculturalism: Pedagogies of Dissent for the New Millennium. Westview Press.
 • McLaren, P., H. Giroux, C. Lankshear & M. Peters (1997). Counternarratives. Routledge.
 • McLaren, P. (1995). Critical Pedagogy and Predatory Culture. Routledge.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Faculty Profile". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "20+ Chapman Faculty Make Top 2% List | Chapman Newsroom". News.chapman.edu. 3 nëntor 2022. Marrë më 2023-02-28. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b McLaren 2015.
 4. ^ Kennedy 2014.
 5. ^ Davis, Creston (8 mars 2015). "An Interview with a Revolutionary, Professor Peter McLaren". The Huffington Post. Marrë më 1 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Peter McLaren, revolutionary activist and professors of critical pedagogy
 7. ^ McLaren, Peter (27 shtator 2019). "Teaching Against the Grain: A Conversation between the Editors of the Griffith Journal of Law & Human Dignity and Peter McLaren on the Importance of Critical Pedagogy in Law School". Griffith Journal of Law & Human Dignity. 7 (1). {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Take a wild ride into Chapman Professor Peter McLaren's mind The Orange County Register (subscription required)
 9. ^ "Chapman democracy activist offers a radical critique of capitalism". The Orange Country Register. 16 gusht 2015. Marrë më 28 shkurt 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Foreword to Peter McLaren's pedagogy of insurrection". 9 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ McLaren 1995.
 12. ^ Gezi Park and Taksim Square reflections and reactions Socialist Resistance, September 29, 2013
 13. ^ "Paulo Freire Finland – This WordPress.com site is the bee's knees". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Foro "Escuela de Vida y Debida" en la Escuela Normal Superior de Neiva". Arkivuar nga origjinali më 14 janar 2019. Marrë më 16 shtator 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ As of 2022[update], McLaren is ranked in the top 15 percent of all social science and humanities scholars in the world, based on his D-index (Discipline H-index); he is ranked 217 in the United States and 428 in the world.
 16. ^ "World's Top Social Sciences and Humanities Scientists: H-Index Social Sciences and Humanities Science Ranking". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)