Petroveci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Flag of Macedonia.svg Fshatra në Republikën e Maqedonisë
Emri: Petroveci
Komuna: Komuna e Petrovecit
Krahina etnografike/ gjeografike: -
Popullsi: -
Kodi postal: -
Kodi telefonik: -
Lartësia mbidetare: -
Sipërfaqja: -
Gjerësia gjeografike: -
Gjatësia gjeografike: -
Web-faqe: s'ka
Përdorimi i stampës
Petroveci

Petroveci është fshat në Maqedoni dhe qendër i komunës së Petrovecit.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

pozicioni i fshatit Petroveci

Fshati eshte dhe qendra e komunes me te njejtin emer dhe ka nje pozicion mjaft strategjik, ne kete fshat ndodhet dhe aeroporti kryesor i Maqedonise.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Petroveci në vitin 1994 kishte 2452 banorë ndërsa në vitin 2002 kishte 2659 banorë me këtë përberje etnike:

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]