Ibrahimova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Petroveci)
Shko te: navigacion, kërko
Ibrahimovë
Петровец
Fshat
noform
Administrimi
Shteti Flamuri Republika e Maqedonisë
Rajoni Shkup
Komuna Ibrahimovë

Ibrahimovë, (maqedonisht: Петровец/Petrovec) është fshat në Maqedoni dhe qendër i komunës së Ibrahimovës.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Fshati eshte dhe qendra e komunes me te njejtin emer dhe ka nje pozicion mjaft strategjik, ne kete fshat ndodhet dhe aeroporti kryesor i Maqedonise.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ibrahimova në vitin 1994 kishte 2452 banorë ndërsa në vitin 2002 kishte 2659 banorë me këtë përberje etnike: