Premio Nazionale Carriera Esemplare "Gaetano Scirea"

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Premio Nazionale Carriera Esemplare "Gaetano Scirea" është një njohje kushtuar futbollistëve mbi moshën 30 vjeç që luajnë në Serie A të Italisë. I themeluar në vitin 1992, çmimi jepet çdo vit për aftësinë e tyre të lojës dhe sportivitetit nga Unione Stampa Sportiva Italiana (Unioni i Shtypit Sportiv Italian) ose USSI.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimi u krijua për nder të mbrojtësit italian Gaetano Scirea, i cili vdiq në një aksident me makinë në 3 shtator 1989.[2] Çmimi jepet çdo vit për një futbollist mbi moshën 30 vjeç në Serie A italiane, i cili, si Scirea, ka qëndruar i veçantë gjatë gjithë karrierës së tyre si për aftësinë e tyre të lojës ashtu edhe për sportin.[1]

Fituesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Fituesi Klubi
1992 Flamuri Giuseppe Baresi[1] Inter
1993 Flamuri Stefano Tacconi[1] Genoa
1994 Flamuri Franco Baresi[1] Milan
1995 Flamuri Pietro Vierchowod[1] Sampdoria
1996 Flamuri Mauro Tassotti[1] Milan
1997 Flamuri Giuseppe Bergomi[1] Inter
1998 Flamuri Roberto Donadoni[1] Milan
1999 Flamuri Michelangelo Rampulla[1] Juventus
2000 Flamuri Alessandro Costacurta[1] Milan
2001 Flamuri Roberto Baggio[1] Brescia
2002 Flamuri Paolo Maldini[1] Milan
2003 Flamuri Ciro Ferrara[1] Juventus
2004 Flamuri Giuseppe Signori[1] Bologna
2005 Flamuri Gianfranco Zola[1] Cagliari
2006 Flamuri Gianluca Pessotto[1] Juventus
2007 Flamuri Filippo Inzaghi[3] Milan
2008 Flamuri Alessandro Del Piero[3] Juventus
2009 Flamuri Cristiano Doni[3] Atalanta
2010 Flamuri Javier Zanetti[3] Inter
2011 Flamuri Antonio Di Natale[4] Udinese
2012 Flamuri Gennaro Gattuso[5] Milan
2013[nb 1] Flamuri Andrea Pirlo[7] Juventus
2014 Flamuri Francesco Totti[8] Roma
2015 Flamuri Luca Toni[9] Verona
2016 Flamuri Gianluigi Buffon[9] Juventus
2017 Flamuri Andrea Barzagli[10] Juventus
2018 Flamuri Fabio Quagliarella[11] Sampdoria

Shënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Në vitin 2013, një edicion i veçant i çmimit j'u dha gjithashtu edhe të ndjerit Stefano Borgonovo, një ish futbollist italian i cili viq në qershor të atij viti pasi kishte vuajtur për vite me rradhë nga skleroza amiotrofike laterale.[6]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q "Premio Nazionale Carriera Esemplare "Gaetano Scirea"" (në italisht). comune.cinisello-balsamo.mi.it. Marrë më 27 korrik 2016.
 2. ^ "Gaetano Scirea Campione di semplicità" [Gaetano Scirea kampioni i thjeshtësisë] (në italisht). Storie di Calcio. Marrë më 27 korrik 2016.
 3. ^ a b c d "Premio Nazionale Carriera Esemplare Gaetano Scirea" (në italisht). comune.cinisello-balsamo.mi.it. Marrë më 27 korrik 2016.
 4. ^ "In Villa Ghirlanda è stato presentato il "Memorial Scirea 2011"" [Në vilën Ghirlanda është prezantuar "Memorial Scirea 2011"] (në italisht). Comune Cinisello. Arkivuar nga origjinali më 21 janar 2015. Marrë më 8 janar 2020. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
 5. ^ "Gattuso a Cinisello Balsamo per ritirare il Premio Scirea 2012" (në italisht). Canale Milan. Arkivuar nga origjinali më 21 janar 2015. Marrë më 8 janar 2020. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
 6. ^ "Premio Speciale "Gaetano Scirea" A Stefano Borgonovo Per La Carriera Esemplare" (në italisht). Fondazione Stefano Borgonovo. Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2016. Marrë më 8 janar 2020. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
 7. ^ "Ad Andrea Pirlo il premio Scirea". ansa.it (në italisht). 26 korrik 2013. Marrë më 21 janar 2015.
 8. ^ "Memorial Scirea: Totti vince il premio "carriera esemplare"". nordmilano24.it (në italisht). Marrë më 20 janar 2015.
 9. ^ a b Andrea Guerra (26 korrik 2016). "A Gigi Buffon il premio Scirea: sul podio Barzagli e Abbiati" [Çmimi Scirea te Gigi Buffon: në podium Barzagli dhe Abbiati] (në italisht). La Gazzetta dello Sport. Marrë më 26 korrik 2016.
 10. ^ Andrea Guerra (28 korrik 2017). "A Barzagli il Premio Carriera Esemplare intitolato a Scirea" (në italisht). La Gazzetta dello Sport. Marrë më 27 nëntor 2017.
 11. ^ "Quagliarella Vince il premio Scirea" [Quagliarella fiton çmimin Scirea] (në italisht). La Repubblica. 28 korrik 2018. Marrë më 29 gusht 2018.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]