Pushimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pushuesit në plazh në Broadstairs, Kent, MB

Pushimi ose pushimet mund të nënkuptojë marrjen e një pushimi nga një punë e rregullt ose udhëtime për kohën e lirë larg shtëpisë. Njerëzit shpesh bëjnë pushime gjatë festimeve specifike të festave, ose për festivale ose festime specifike. Pushimet shpesh kalohen me miqtë ose familjen . [1]

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pushimet mund të përfshijnë një udhëtim ose udhëtim specifik, zakonisht për qëllime rekreacioni ose turizmi. Një person mund të marrë një pushim më të gjatë nga puna, si p.sh. pushimi vjetor, një vit pushimi ose pushim në karrierë .

Koncepti i pushimeve është një shpikje e kohëve të fundit dhe është zhvilluar gjatë dy shekujve të fundit. Historikisht, ideja e udhëtimit për rekreacion ishte një luks që vetëm njerëzit e pasur mund ta përballonin (shih Grand Tour). Në kulturën puritaneAmerikës së hershme, marrja e një pushimi nga puna për arsye të tjera përveç respektimit javor të Shabatit ishte e pakëndshme. Megjithatë, koncepti modern i pushimeve u udhëhoq nga një lëvizje e mëvonshme fetare që inkurajonte tërheqjen dhe rekreacionin shpirtëror . Nocioni i shkëputjes nga puna zuri rrënjë periodikisht në klasën e mesme dhe punëtore. [2]

Mbretërinë e Bashkuar, dikur pushimet i referoheshin në mënyrë specifike pushimit të gjatë të verës të marrë nga gjykatat dhe më vonë termi u aplikua në universitete. [3] Zakoni u prezantua nga Uilliam Pushtuesi nga Normandia ku lehtësoi vjeljen e rrushit.  Në të kaluarën, shumë familje të klasës së lartë zhvendoseshin në një shtëpi verore për një pjesë të vitit, duke e lënë shtëpinë e tyre të zakonshme bosh. 

Pushimet, në Amerikën e Veriut që flet anglisht, përshkruan udhëtime rekreative, të tilla si një udhëtim i shkurtër kënaqësie ose një udhëtim jashtë vendit. Njerëzit në vendet e Komonuelthit përdorin termin festë për të përshkruar mungesën nga puna, si dhe për të përshkruar një pushim ose udhëtim. Pushimet mund të nënkuptojnë ose të qëndrosh në shtëpi ose të shkosh diku.

Kanadezët shpesh përdorin festimet dhe pushimet në mënyrë të ndërsjellë duke iu referuar një udhëtimi larg shtëpisë ose pushimit nga puna. Në Australi dhe MB, pushimet mund t'i referohen një pushimi ose një feste publike .

hungarisht, fjala vakáció mund të nënkuptojë një udhëtim rekreativ, një mungesë të lejuar zyrtarisht nga puna (përgjithësisht në muajt e ngrohtë) dhe pushimin veror (më të gjatë) të shkollës. Për mungesën nga puna, fjala szabadság (liri/liri) mund të përdoret, ndoshta si betegszabadság (liri nga sëmundje/liri sëmundjeje) kur arsyeja e mungesës është e natyrës mjekësore.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Swanson, Emily; Harpaz, Beth J. "This is the No. 1 thing Americans want to do on vacation". Chicago Tribune. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2018. Marrë më 26 shkurt 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ All Things Considered (17 qershor 2009). "The History of the Vacation Examined". NPR. Marrë më 2 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "United Kingdom University Term Times and Vacations". Arkivuar nga origjinali më 13 janar 2016. Marrë më 5 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)