Shehzade Mehmed Abid

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shehzade Mehmed Abid
BashkëshortePınardil Fahriye Hanım (vdiq më 1934)​
Princesha Senije Zogu (m. 1936; div. 1949)
DinastiaOsman
I atiAbdul Hamid II
E ëmaSaliha Naxhije Hanëm
Lindi17 shtator 1905
Pallati Jëlldëz, Kostandinopojë, Perandoria Osmane (tani në Stamboll, Turqi)
Vdiq8 dhjetor 1973 (68 vjet)
Bejrut, Liban
VarrimiXhamia Tekije, Damask, Siri

Shehzade Mehmed Abid Efendi (turqishtja osmane: شهزادہ محمد عابد; 17 shtator 1905 - 8 dhjetor 1973) ishte një princ osman, i biri i Sulltan Abdyl Hamid II dhe Saliha Naxhije Hanëm. Ai u martua me princeshën Senije, motrën e mbretit Zog të Shqipërisë.

Vitet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shehzade Mehmed Abid lindi më 17 shtator 1905 në Pallatin Jëlldëz. Babai i tij ishte Abdul Hamid II, djali i Abdylmexhiti I dhe Tirimüjgan Kadën. Nëna e tij ishte Saliha Naxhije Hanëm,[1][2] vajza e Arslan Bej Ankuap.[3] Ai ishte djali i tetë dhe fëmija i gjashtëmbëdhjetë i lindur nga babai i tij dhe fëmija i madh i nënës së tij. Ai kishte një motër, Samije Sulltan tre vjet më të vogël se ai, e cila vdiq në foshnjëri. Ai u emërua pas vëllait të reduktuar të Abdyl Hamidit.[1]

Më 27 prill 1909, Abdyl Hamid u rrëzua dhe u dërgua në mërgim në Selanik.[4] Abid dhe nëna e tij ndoqën Abdyl Hamidin. Aty jetonin në Mansionin Alatini.[2] Pasi Selaniku ra në duart e Greqisë më 1912, Abdyl Hamid u kthye në Stamboll dhe u vendos në Pallatin Bejlerbej.[5] Rrethprerja e tij u bë më 9 tetor 1913.[2] Abdyl Hamid vdiq në vitin 1918, kur Abid ishte trembëdhjetë vjeç.[6]

Arsimi i hershëm i Abid u zhvillua në shkollën e mesme Galatasaraj. Ai mendohej si pikturë nga Halil Pasha dhe mësuesi i tij i historisë ishte Tevfik Bej. Pas diplomimit nga këtu, ai u regjistrua në Kolegjin Ushtarak Osman,[7] dhe vazhdoi të bëhet toger i lartë në Ushtrinë Perandorake Osmane. Ai gjithashtu shërbeu si ndihmës i Sulltan Mehmed VI.[2] Nëna e tij vdiq në vitin 1923, kur ai ishte nëntëmbëdhjetë vjeç.[6]

Ndërmjet viteve 1918 dhe 1922, Abid jetoi në Pallatin Jëlldëz, dhe midis 1922 dhe 1924, ai jetoi në Pallatin Erenköy.[2]

Mërgimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në mërgimin e familjes perandorake në mars 1924, Abid u vendos në Bejrut, Liban. Ai e kalonte shumicën e kohës në Xhunieh me vëllain e tij më të madh Shehzade Mehmed Selim, dhe verën në Aley. Më pas ai shkoi në Paris, ku qëndroi me motrën e tij të madhe, Ajshe Sultan.[2] Këtu ai fitonte bukën e gojës si shitës sapuni.[6] Më 14 janar 1925, ai i dha autorizimin Sami Günzberg, një avokati i njohur hebre turk, duke e autorizuar atë të rimarrë nga uzurpatorët ndërtesa, toka, miniera, koncesione të lëna nga Abdyl Hamid të vendosura në territorin turk dhe gjetkë.[8]

Në Paris, ai shkoi në Fakultetin Juridik të Sorbonës dhe Fakultetin e Shkencave Politike nga ku u diplomua përkatësisht në 1936 dhe 1937. Ka doktoruar në drejtësi në Sorbonne. Ai gjithashtu shkoi në Ecole Nationale des Langues Orientales Vivantes, ku u diplomua për Gjuhë dhe Letërsi Persiane. Ndërmjet viteve 1940 dhe 1948, ai jetoi për periudha të shkurtra në Tulus, Nice, Madrid, Lisbonë, Kajro, Aleksandri dhe Tiranë.[2][6]

Ndërmjet viteve 1936 dhe 1939,[2][6] Mbreti Zogu I i Shqipërisë e emëroi atë ambasadorShqipërisëFrancë.[9]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1930, Abid i kërkoi dorën për martesë vajzës së Abdylmexhiti II dhe Mehisti Hanëm, Dürrüşehvar Sultan. Megjithatë, babai i saj refuzoi, me arsyetimin se Dürrüşehvar ishte nën moshë. Në vitin 1934, martesa e tij u organizua me Mihrişah Sultan, vajzën e Shehzade Jusuf Izzeddin dhe Leman Hanım, dhe më pas me vajzën e Nizamit nga shteti i Hajderabadit. Megjithatë, asnjëra prej tyre nuk u materializua.[2]

Gruaja e parë e Abidit ishte Pınardil Fahriye Hanëm. Ajo vdiq në vitin 1934 në Nice, Francë dhe u varros në varrezat myslimane Bobigny.[10] Gruaja e tij e dytë ishte Princesha Senije Zogu, e bija e Xhemal Pashë Zogut dhe Sadije Toptanit dhe motra e Mbretit Zogu I. Ata u fejuan më 9 janar 1936[11] në Tiranë dhe u martuan më 13 janar 1936.[12] Ata u divorcuan më 1949.[6]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1966, Shehzade Mehmed Abid Efendi u vendos në Bejrut, ku vdiq nga sulmi në zemër më 8 dhjetor 1973 dhe u varros në Xhaminë Tekije, Damask, Siri.[1][2][6]

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abid ishte shumë i zgjuar, i kulturuar dhe i interesuar për historinë. Në ditët e fundit ai e kalonte kohën në biblioteka dhe librari. Ai mund të fliste turqisht dhe frëngjisht dhe dinte arabisht dhe persisht. Ai mori shumë oferta për të shkruar kujtimet e tij për të atin. Megjithatë, ai i hodhi poshtë ato oferta. Ai në përgjithësi refuzonte kërkesat e gazetarëve për ta takuar. Ai ishte i pashëm dhe vishej bukur dhe pastër. Ai fliste shumë pak dhe ishte shumë modest.[6]

Nderimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nderimet e huaja

Gradat ushtarake dhe emërimet në ushtri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Toger i lartë, Ushtria Osmane

Emërime nderi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Aid-de-Camp i Sulltanit

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c Adra, Jamil (2005). Genealogy of the Imperial Ottoman Family 2005 (në anglisht). fq. 29.
 2. ^ a b c d e f g h i j Yılmaz Öztuna (2008). II. Abdülhamîd: zamânı ve şahsiyeti (në turqisht). Kubbealti Publishing. fq. 238–39. ISBN 978-97564-446-27.
 3. ^ Ali Akyıldız (2018). Son Dönem Osmanlı Padişahlarının Nikâh Meselesi (në turqisht). fq. 698.
 4. ^ Hall, Richard C. (9 tetor 2014). War in the Balkans: An Encyclopedic History from the Fall of the Ottoman Empire to the Breakup of Yugoslavia (në anglisht). ABC-CLIO. fq. 1–2. ISBN 978-1-610-69031-7.
 5. ^ Parry, Milman; Lord, Albert B. (1979). Serbocroatian heroic songs, Volume 1 (në anglisht). Harvard University Press. fq. 371.
 6. ^ a b c d e f g h "Saraydan Seyyar Satıcılîğa: Şehzâde Âbid Efendi". www.erkembugraekinci.com (në anglisht). 19 qershor 2013. Marrë më 4 nëntor 2020.
 7. ^ Monarchies and the Great War (në anglisht). Springer. 2018. fq. 144. ISBN 978-3-319-89515-4.
 8. ^ Kark, Ruth; Frantzman, Seth J. (2010). "One of the most spectacular lawsuits ever launched": Abdülhamid's heirs, his lands and the land case in Palestine, 1908-1950 (në anglisht). fq. 138.
 9. ^ Robert Elsie (24 dhjetor 2012). A Biographical Dictionary of Albanian History (në anglisht). I.B.Tauris. fq. 506. ISBN 978-17807-643-13.
 10. ^ "Fransa'daki Şehzade Kabirlerinin Durumu İçler Acısı". haberler.com (në turqisht). 2014-02-25. Marrë më 2020-11-13.
 11. ^ Great Britain and the East (në anglisht). 1946. fq. 105.
 12. ^ "KING ZOG'S SISTER WED TO PRINCE ABID; Princess Senije of Albania Is Bride of Son of the Last Sultan of Turkey". The New York Times (në anglisht). 1936-01-14. Marrë më 2022-01-27.