Shemsi Pasha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shemsi Pasha
Veziri i Madh i Perandorisë Osmane
Në detyrë
12 tetor 1579 – 28 prill 1580
MonarkuMurati III
Paraprirë ngaSokollu Mehmed Pasha
Pasuar ngaLala Mustafa Pasha
Të dhëna vetjake
U lind më1492
Vdiq më28 prill 1580 (87-88 vjet)
Kostandinopojë, Perandoria Osmane
NënshtetësiaOsman
ShkollimiShkolla Enderun
Shëbimi ushtarak
AleancaFlag of the Ottoman Empire (1844–1922).svg Perandoria Osmane
Dega/shërbimiFlag of the Ottoman Empire (1844–1922).svg Ushtria Osmane
Beteja/luftraLufta Osmano-Venedikase (1570-1573)
Luftërat osmano-hungareze
Lufta ruso-krimeane (1571)
Luftërat kroate-osmane
Lufta osmano–safavide (1532–1555)
Lufta osmano–safavide (1578–1590)

Shemsi Ahmet Pasha (1492 - 28 prill 1580) ishte një burrë shteti i shquar osman me prejardhje shqiptare[1] i cili zuri poste të shumta të rangut të lartë politik, duke shërbyer në faza të ndryshme si guvernatori osman (bejlerbeu) i ejaleteDamaskut, Rum, Sivas, Anadollit dhe Rumelisë, dhe më pas pasuar nga Sokollu Mehmet Pasha si vezir i madh i Perandorisë Osmane në vitin 1579.

U lind në vitin 1492. Del të jetë i shënuar si shqiptar nga i ati, jo na nëna. Qysh në moshë të re, pasi i kishte kryer me sukses mësimet ishte emëruar nëpunës në Oborrin e Sulltan Sylejmanit të Madhërishëm. Ai mori arsimin e tij në Sarajin e Topkapisë. Ai, në periudha të ndryshme kohore ka shërbyer si guvernator osman në Damasku, Sivash, Anadoll dhe në viset e Rumelisë.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Danişmend (1971), p. 25. (në turqisht)
  2. ^ Kim Mehmeti. Fara e bimes se keqe. fq. 64. Shemsi Ahmet Pasha ishte me origjinë shqiptare.