Ndryshimi mes inspektimeve të "Ligjet e Njutonit"

Jump to navigation Jump to search
v (U kthyen ndryshimet e 79.106.209.37 (diskutimet) në versionin e fundit nga Tegel.)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
==Lidhja me ligjet e ruajtjes==
Në fizikën moderne, ligjet e [[Ligjet e konservimit|konservimit]] të ,[[Vrulli|sasisë të lëvizjes]], [[Energjia|energjisë]], dhe [[impulsit këndor]] janë më themelore se ligjet e Njutonit, sepse ato zbatohen si mbi dritën (rrezatimin elektromagnetik) ashtu edhe mbi lëndën, në kontekstin e fizikës klasike dhe jo-klasike.
 
Keto ligje pohojnë thjesht se, "(Vrulli, energjia, impulsi këndor, lënda) nuk mund të krijohen ose shkatërrohen."
Anonymous user

Menyja e navigimit