Dallime mes rishikimeve të "Luiza Xhuvani"

Jump to navigation Jump to search
36 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{shkronja}}
'''Luiza Xhuvani''' lindi më [[26 mars]] [[1964]] në [[Sarandë]]. Një artsite shqiptare.
 
'''Luiza Xhuvani''' lindi më [[26 mars]] [[1964]] në [[Sarandë]]. Njëështë artsite shqiptare.
U diplomua aktore ne Akademine e Arteve me 1986, por ne Teatrin Kombetar filloi punen pas nje pervoje dy vjeçare ne Estraden e Sarandes. Ende studente, fillon karrieren si aktore filmi me “Dhe vjen nje dite” (Infermierja) dhe “Flutura ne kabinen time” (Flutura) te V. Priftit, me te cilin fiton Kupen per Aktoren me te Mire ne Festivalin e Filmit, te vitit 1985, “Fjale pa fund” (Magdalena) i S. Pecanit, “Hetimi vazhdon” (Hetuesja), “Rrethi i kujteses” (Mbesa) i E. Musliut, “Muri i gjalle” (Rozafa) i M. Fejzos. Nga viti 1991 e ne vazhdim ka nje bashkepunim te suksesshem me regjisorin Gj. Xhuvani, nen drejtimin e te cilit interpreton ne filmat “Bardhe e zi”, “Nje dite nga nje jete”, “Dashuria e fundit” (Mirjana), me te cilin fiton perseri Kupen ne Festivalin X te Filmit, me 1995, “Funeral Business” (Sana), me te cilin u shfaq ne Festivalin e Venecias ne vitin 2000, “Parullat” (Diana), me te cilin fiton Çmimin Aktorja me e mire e Festivalit te Tokios 2003 dhe se fundi “I dashur armik” (2004).
 
U diplomua aktore ne AkademineAkademinë e Arteve me 1986, por ne Teatrin KombetarKombëtar filloi punenpunën pas njenjë pervojepërvoje dy vjeçare ne EstradenEstradën e SarandesSarandës. Ende studente, fillon karrierenkarrierën si aktore filmi me “Dhe“[[Dhe vjen njenjë dite”ditë]]” (Infermierja) dhe “Flutura“[[Flutura ne kabinenkabinën time”time]]” (Flutura) te V. Priftit, me te cilin fiton Kupen per Aktoren me te Mire ne Festivalin e Filmit, te vitit 1985, “Fjale pa fund” (Magdalena) i S. Pecanit, “Hetimi vazhdon” (Hetuesja), “Rrethi i kujteses” (Mbesa) i E. Musliut, “Muri i gjalle” (Rozafa) i M. Fejzos. Nga viti 1991 e ne vazhdim ka nje bashkepunim te suksesshem me regjisorin Gj. Xhuvani, nen drejtimin e te cilit interpreton ne filmat “Bardhe e zi”, “Nje dite nga nje jete”, “Dashuria e fundit” (Mirjana), me te cilin fiton perseri Kupen ne Festivalin X te Filmit, me 1995, “Funeral Business” (Sana), me te cilin u shfaq ne Festivalin e Venecias ne vitin 2000, “Parullat” (Diana), me te cilin fiton Çmimin Aktorja me e mire e Festivalit te Tokios 2003 dhe se fundi “I dashur armik” (2004).
 
Ne Teatrin Kombetar interpreton vazhdimisht role protagoniste, si ne dramat “Une dhe Mefistofeli” (Margarita) te B. Hoxhes, “Dhelpra dhe rrushi” (Klea) te Figueiredos, “Dasem gjaku” (Nusja) te Lorkes, “Rikardi III” (Ledi Ana) te Shekspirit, “Kati VI” te Alfred Zheri, “Kengetarja tullace” (Misis Martin) te Ioneskos dhe komedite “Valsi i Titanikut” (Xhena) e “Oportunesku” te Mushateskut, “Kopshti me dallendyshe” (Maria) te Cikliropulosit, “Armiku i popullit” (Pietra) te Ibsenit, “Pulebardha” (Nina) te Çehovit, “Cilindri” (Rita) te De Filipos dhe “Kapitulli i dyte” (Xheni) te Sajmonit, me te cilin fiton Çmimin per Aktoren me te Mire te Festivalit te Aktrimit, Apollon 2004, ne Fier.Jashte kesaj skene, interpreton ne produksionet e pavarura te dramave “Valle Vdekjeje” te Strindbergut dhe “Sherbetoret” (Kler) te Zhenetit.
 
 
 
 
 
{{aktor-cung}}
 
[[Category:Aktorë shqiptarë]]
[[Category:Lindje 1964]]

Menyja e lëvizjeve