Sulltana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Varieteti Sulltana

Sulltana është një varietet rrushi "i bardhë" (gjelbër i zbehtë), ovale pa fara, i quajtur gjithashtu sulltanina , Thompson Seedless (Shtetet e Bashkuara), Lady de Coverly (Angli) dhe Kishmish me fruta vezake (Irak, Iran, Izrael, Palestinë, Indi.). [1] Njihet gjithashtu si İzmir üzümü (rrushi i İzmirit) në Turqi pasi ky varietet është rritur gjerësisht në rajonin përreth İzmirit . Supozohet se e ka origjinën nga Azia e Vogël, e cila më vonë u bë pjesë e Perandorisë Osmane. [2] Në disa vende, veçanërisht në vendet e Komonuelthit, quhet edhe rrushi i thatë i prodhuar prej tij ose nga rrushi më i madh pa fara; rrush të tillë sulltaneshë shpesh quhen thjesht sulltanezë ose sulltaneza. Këto janë zakonisht më të mëdha se rrushi pa fara Zante (të cilat janë gjithashtu një lloj rrushi i tharë, jo rrush pa fara në kuptimin botanik), dhe varieteti Thompson është më i vogël se shumë varietete të rrushit të thatë. Në SHBA dhe Kanada, emri "rrush i thatë" përdoret për të gjithë rrushin e tharë, kështu që drithërat e mëngjesit të njohura si "krunde sulltani" në Australi, Zelandën e Re dhe në Mbretërinë e Bashkuar ndërsakrunde rrushi quhen në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada . [3]

Rrushi i thatë Sulltana është i vogël dhe i ëmbël dhe ka një ngjyrë të artë. [4] Një tjetër varietet rrushi pa fara nga ish-Perandoria Osmane, është Kishmish me fruta të rrumbullakëta, thahet gjithashtu për të bërë një rrush më të madh sulltaneshë. [1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrushi sulltana u importua tradicionalisht në botën anglishtfolëse nga Perandoria Osmane. Turqia dhe Australia janë prodhuesit kryesorë.

Rrushi sulltaneshë amerikan është pothuajse i pandryshueshëm nga Thompson Seedless, një emër që i referohet William Thompson, një vreshtar i cili ishte një kultivues i hershëm në Kaliforni dhe ndonjëherë vlerësohet me prezantimin e varietetit. [1] [5] Sipas Kodit të Rregulloreve Federale të SHBA-së, të dy emrat janë sinonimë. [6] Pothuajse i gjithë prodhimi i rrushit të Kalifornisë (rreth 97% në 2000) dhe afërsisht një e treta e sipërfaqes totale të rrushit në Kaliforni janë të këtij varieteti, duke e bërë atë varietetin e vetëm më të mbjellë. [5] [7]

Osmanët e çuan varietetin e rrushit sulltaneshë në ishullin e Kretës në shekullin XIX.

Verërat Sultanie janë verëra të thata dhe gjysmë të thata, me trup të lehtë, të prodhuara në Turqi . [8] Rrushi Sultanie i përdorur në prodhimin e verës rritet kryesisht në Denizli dhe Manisa, në rajonin e Egjeut të Turqisë. Rrushi Sultanie konsumohet si rrush tryeze dhe rrush i thatë, si dhe përdoret në prodhimin e verës. [9] Verërat Semillon dhe Sultanie nga Rajoni Marmara i Turqisë tërheqin vëmendjen jo vetëm në tregun vendas, por edhe në tregjet ndërkombëtare. [8] [9]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Bioletti, Frederic T. (1918). "The Seedless Raisin Grapes". Bulletin of the California Agricultural Experimental Station (298): 86. Marrë më 2011-12-10. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Bioletti, Frederic T. (1918). "The Seedless Raisin Grapes". Bulletin of the California Agricultural Experimental Station (298): 86. Retrieved 2011-12-10.
  2. ^ Bioletti, Frederic T. (1918). "The Seedless Raisin Grapes". Bulletin of the California Agricultural Experimental Station (298): 86. Marrë më 2011-12-10. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 2009-09-13. Marrë më 2009-06-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  4. ^ Royal Botanic Gardens, Kew. "Plant Facts: Christmas: Raisins". Arkivuar nga origjinali më 2006-04-12. Marrë më 2006-06-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ a b Appellation America. "Thompson Seedless". Marrë më 2006-06-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "United States Code of Federal Regulations, title 7, section 999.300". Marrë më 2006-06-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ United States Department of Agriculture. "California Grape Acreage Report, 2002 Crop". Arkivuar nga origjinali më 2006-04-09. Marrë më 2006-06-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ a b Cabaroglu, T.; Selli, S.; Kafkas, E.; Kurkcuoglu, M.; Canbas, A.; Baser, K. H. C. (2005). "Determination of Volatile Compounds in Sultaniye Wine by Solid-Phase Microextraction Techniques". Chemistry of Natural Compounds. 41 (4): 382–384. doi:10.1007/s10600-005-0157-0. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ a b George, Rosemary (2 qershor 2013). "Turkish Wine Has Vast Potential, Exciting Flavors". Zester Daily. Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2014. Marrë më 1 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)