Jump to content

Svakopmund

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Svakopmund
Tsoakhaub (Khoekhoe) Otjozondjii (Otjiherero)
Qytet
Svakopmund në 2017
Svakopmund në 2017
Stema Svakopmund
Nofka(t): 
Swakop
Parimet: 
Providentiae memor
Svakopmund is located in Earth
Svakopmund (Earth)
Koordinatat: 22°41′S 14°32′E / 22.683°S 14.533°E / -22.683; 14.533
Vendi Namibia
RegjioniErongo
Njësia elektoraleNjësia elektorale Swakopmund
Qeveria
 • Kryetari i BashkisëDina Namubes IPC
 • Nënkryetari i BashkisëDavid Am-!Gabeb UDF
Sipërfaqja
 • Gjithsej196,3 km2 (758 sq mi)
Popullsia
 (2011)
 • Gjithsej44.725
 • Dendësia227,8/km2 (5,900/sq mi)
Zona kohoreUTC+2 (SAST)
KlimaBWk
Faqja zyrtareswakopmun.com

Swakopmund është një qytet në bregun e Namibisë perëndimore, [1] 352 km (219 mi) në perëndim të kryeqytetit Namibian Windhoek nëpërmjet rrugës kryesore B2 . Është kryeqyteti i rrethit administrativ Erongo . Sipas regjistrimit të vitit 2011 , qyteti ka 44,725 banorë dhe mbulon 196 km. [2]

Qyteti ndodhet në skaj të shkretëtirës Namib dhe është qendra e katërt më e madhe sipas popullsisë në Namibi. Svakopmund është një vendpushim plazhi dhe karakterizohet nga arkitektura koloniale gjermane. Qyteti u themelua në 1892 si porti kryesor për Afrikën Jugperëndimore gjermane .

Ndërtesat në qytet përfshijnë Altes Gefängnis, një burg i projektuar nga Heinrich Bause në 1909. Woermannhaus, i ndërtuar në vitin 1906 me një kullë të spikatur (kulla Damara), tani është një bibliotekë publike. Tërheqjet në Swakopmund përfshijnë Muzeun Swakopmund, [3] Akuariumin Kombëtar Detar të Namibisë, Galerinë e Kristalit.

Aktivitete si ecja me biçikletë me kuadrat, shëtitjet me deve, paragliding dhe udhëtime ditore në shkretëtirë ofrohen në dunat spektakolare të rërës pranë Langstrand në jug të lumit Swakop .

Jashtë qytetit, fusha e golfit në shkretëtirën e Rossmundit është një nga pesë fushat e golfit të shkretëtirës me gjithë bar në botë. Aty pranë është një fermë që ofron udhëtime me deve për turistët dhe lokomotiva me avull Martin Luther, që daton nga viti 1896 dhe e braktisur në shkretëtirë.

Qyteti është emëruar pas lumit Swakop . Kolonët gjermanë e bënë atë Swachaub, dhe kur në 1896 distrikti u shpall zyrtarisht, u prezantua versioni Swakopmund ( gjermanisht : Goja e Swakopit ). [4]

Hererot e quajtën vendin Otjozondjii 'vendi i guaskave'. [5]

Deri në Luftën e Parë Botërore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Svakopmund
Kisha Deutsche Evangelisch-Lutherische në qendër të Swakopmund, Namibi.
Kisha e Misionit dhe ndërtesa e Rheinische Missionsgesellschaft në 1938

Kapiteni Curt von François themeloi Swakopmund në 1892 si limanin kryesor për koloninë Perandorake Gjermane - porti natyror i detit të thellë në gjirin Walvis i përkiste britanikëve.Data e themelimit ishte më 8 gusht kur ekuipazhi i anijes me armë Hyäne ngriti dy fenerë në breg. Swakopmund u zgjodh për disponueshmërinë e ujit të freskët dhe një lidhje relativisht të lehtë me qendrën e territorit të Afrikës Jugperëndimore, veçanërisht Otjimbingwe dhe Windhoek . Vende të tjera si Sandwich Harbour dhe Cape Cross u gjetën të papërshtatshme për shkak të brezave të dunave që bllokojnë rrugën për në brendësi.

Vendi Swakop, megjithatë, nuk ofroi ndonjë mbrojtje natyrore për anijet që shtriheshin në brigjet, një veçori gjeografike që nuk gjendet shpesh përgjatë bregut të Namibisë. Kur 120 ushtarët e parë të Schutztruppe dhe 40 kolonët u ngarkuan në Swakopmund në 1893, ata duhej të gërmonin shpella në rërë për strehim. Shkarkimi u bë nga anëtarë të fisit Kru nga Liberia të cilët përdornin varka speciale. Woermann-Linie, operatori i rrugës së transportit për në Gjermani, punësonte 600 Kru në atë kohë. [6]

Swakopmund u bë shpejt porti kryesor për importet dhe eksportet për të gjithë territorin dhe ishte një nga gjashtë qytetet që morën statusin komunal në 1909. Shumë departamente qeveritare për Afrikën Jugperëndimore gjermane kishin zyra në Swakopmund. Gjatë Luftërave Herero, një kamp përqendrimi për njerëzit e Herero u operua në qytet. Të burgosurit detyroheshin të punonin skllevër; [7] duke rezultuar në vdekjen e afërsisht 2,000 Herero.

Pamje ajrore e Mole Swakopmund (2017)
Pamje ajrore e Swakopmund Jetty (2017)
Far Swakopmund

Së shpejti, limani i krijuar nga " Mole " (valëthyesi) u mbulua me baltë dhe në vitin 1905 filloi puna në një bankinë prej druri, por në planin afatgjatë kjo ishte e pamjaftueshme. Në vitin 1914, filloi ndërtimi i një bankie çeliku. Kompanitë tregtare dhe transportuese themeluan degë në Swakopmund.

Deri në Pavarësinë e Namibisë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fillim të Luftës së Parë Botërore në 1915, Afrika Jugperëndimore Gjermane u mor nga Bashkimi i Afrikës së Jugut . Me këtë, barrierat logjistike dhe politike u zhdukën për të përdorur portin në gjirin Walvis për Afrikën Jugperëndimore. Në Swakopmund të gjitha aktivitetet e portit pushuan, shërbimet e qeverisë qendrore u zhdukën dhe bankina u bë një vendkalim për këmbësorët. Bizneset u mbyllën, numri i banorëve u zvogëlua dhe qyteti ra në rënie.

Sidoqoftë, Swakopmund-it iu garantua një litar shpëtimi në një traktat të vitit 1923 në Londër që negocionte pasojat e Luftës së Parë Botërore . Klima e tij e moderuar dhe vendndodhja në Atlantik e bënë atë të përshtatshëm si një vendpushim pushimi për popullsinë e bardhë të territorit, dhe qyteti u riformësua në një destinacion turistik. Duke humbur rëndësinë e tij ushtarake, Swakopmund u përdor për rekreacion edhe gjatë Luftës së Dytë Botërore, dhe në vitet 1940 dhe 1950 u zgjerua për t'i shërbyer gjithnjë e më shumë turistëve.

Me hapjen e minierës së uraniumit Rössing në 1976, Swakopmund ndryshoi formën e saj edhe një herë. Ndërsa kjo minierë 60 kilometres (37 mi) në lindje përfundimisht ndërtoi qytetin e vet, Arandis, logjistika dhe akomodimi i punëtorëve u furnizuan fillimisht nga Swakopmund.

Që nga viti 1990

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas pavarësisë së Namibisë nga Afrika e Jugut në 1990 , shumë emra rrugësh u ndryshuan nga emrat e tyre origjinalë gjermanë, ose në disa raste, emrat afrikanë, për të nderuar namibianët, kryesisht namibianë të trashëgimisë së zezë. Për shembull, në vitin 2001, presidenti i atëhershëm i Namibisë Sam Nujoma e riemëroi rrugën kryesore (Kaiser-Wilhelm-Straße) Sam Nujoma Avenue për nder të tij.[8]

Zbulimi i uraniumitRössing 70 kilometres (43 mi) jashtë qytetit çoi në zhvillimin e minierës më të madhe të uraniumit të hapur në botë dhe themelimin e Arandis . Kjo pati një ndikim të madh në të gjitha aspektet e jetës në Swakopmund, gjë që kërkonte zgjerimin e infrastrukturës së qytetit për ta bërë atë një nga më modernet në Namibi.

Kompania e kripës Swakopmund prodhon afërsisht 120,000 ton kripë ushqimi në vit përmes avullimit diellor të ujit të detit. Kripa tregtohet si "Light Flow". [9]

Shopping Mall Platz am Meer ( Swakopmund-Vineta ), pamje ajrore 2017

Qyteti ka kafene të shpërndara, klube nate, bare dhe hotele. Ka udhëtime me tullumbace, hedhje me parashutë, çiklizëm me kuadrat dhe lundrime të vogla detare për aktivitete rekreative. Swakopmund Skydiving Club ka operuar nga Aeroporti Swakopmund që nga themelimi i tij në 1972.

Ka tre muze, Muzeu Swakopmund, Galeria Kristall dhe muzeu Martin Luther (lokomotivë me avull) jashtë qytetit.

Që nga vitet 1970, ndikimet gjermane mbetën të dukshme, duke përfshirë emrat gjermanë të rrugëve, një gazetë të përditshme gjermane dhe gjuhën gjermane që flitej nga disa banorë, duke bërë që The New York Times ta përshkruante atë si "më gjermane se Gjermania". [10] Një artikull i New York Times i vitit 2008 përshkruan qytetin se ka "ndjesinë e dislokimit të një vendpushimi të Detit Baltik, i vendosur në tropikët". [11]

Në tetor 2000, u nënshkrua një marrëveshje midis qeverisë Namibiane dhe Republikës Popullore të Kinës për të ndërtuar një stacion gjurmimi satelitor në Swakopmund. Ndërtimi përfundoi në korrik 2001 në një vend në veri të Swakopmund në lindje të rrugës Henties Bay-Swakopmund dhe përballë Swakopmund Salt Works. Vendi u zgjodh ashtu siç ishte në pistën orbitale të një anije kozmike me ekuipazh gjatë fazës së rihyrjes së saj. Me një kosto prej 12 milionë N$, kompleksi mbulon një sipërfaqe prej 150 me 85 m. Ai është i pajisur me pjata satelitore pesë metra dhe nëntë metra.

Swakopmund shtrihet në rrugën B2 dhe në hekurudhën Trans-Namib nga WindhoekWalvis Bay . Shërbehet nga Aeroporti Swakopmund dhe Stacioni Hekurudhor Swakopmund .

Shkolla gjermane Regierungsschule Swakopmund ndodhej më parë në qytet. [12] Ka katër shkolla të mesme, Shkolla e Mesme Swakopmund, Shkolla e Mesme Namib, Shkolla Private Swakopmund dhe Shkolla e Mesme Bregdetare. West Side High School, Atlantic High School dhe Private School Swakopmund përfshijnë klasat fillore dhe të mesme. Shkollat e tjera fillore përfshijnë shkollat fillore Hanganeni, Tamariskia Primary, Festus ǃGonteb Primary, Swakopmund Primary, Namib Primary dhe Vrede Rede.

Ofruesi kryesor i kujdesit shëndetësor në qytet është Cottage Medi-Clinic, një spital me 70 shtretër. [13] Objektet e tjera shëndetësore publike të gjetura në Swakopmund, janë Spitali Shtetëror Swakopmund dhe Klinika Tamariskia.

Ndarjet administrative

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekzistojnë rrethet dhe periferitë e mëposhtme në Swakopmund:

 • Qendra e qytetit
 • Vineta
 • Milja 4
 • Pamje Oqeani
 • Kramersdorf
 • Vogelstrand
 • Ujore
 • Mondesa
 • Matutura
 • Zonë industriale
 • Tamariskia
 • Komuniteti Demokratik i Zhvendosjes (DRC), një vendbanim informal i themeluar në vitin 2001 si strehim i përkohshëm për njerëzit që presin për strehim të subvencionuar në qytet. [14]

Shumica e banorëve të qytetit jetojnë në periferi të Vineta, Tamariskia, Mondesa dhe Vogelstrand. Të dy të zinjtë dhe të bardhët, kryesisht të pasur, jetojnë në Vineta. Tamariskia ishte fillimisht një lagje për njerëzit me ngjyrë, e ndërtuar në fillim të viteve 1970, për të zëvendësuar kasollet që kishin më parë me ngjyrë midis qendrës së qytetit dhe Vinetës. Mondesa ekzistonte tashmë në vitet 1960, dhe ishte një lagje për njerzit me ngjyrë dhe ishte një distancë e konsiderueshme nga qendra e qytetit në ditët e para.

Zgjedhjet e pushtetit vendor

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Swakopmund drejtohet nga një këshill bashkiak që ka dhjetë vende. [15]

Partia qeverisëse e Namibisë SWAPO fitoi zgjedhjet e autoritetit lokal të vitit 2010 me 4,496 vota, e ndjekur nga Shoqata lokale e Banorëve të Swakopmundit (SRA, 1,005 vota), Fronti i Bashkuar Demokratik (UDF, 916 vota), Tubimi për Demokraci dhe Progres (RDP, 666 vota ), dhe Organizata Demokratike e Unitetit Kombëtar (NUDO, 280 vota). [16] Zgjedhjet e autoriteteve lokale 2015 u fituan përsëri nga SWAPO, e cila fitoi gjashtë vende (5,534 vota). Një vend fitoi secila nga UDF (1,168 vota), SRA (790 vota), Aleanca Demokratike Turnhalle (DTA, 497 vota) dhe NUDO (296 vota). [17]

Zgjedhjet e autoriteteve lokale 2020 u fituan nga Patriotët e Pavarur për Ndryshim (IPC), një parti opozitare e formuar në gusht 2020. IPC mori 3,458 vota dhe fitoi tre mandate. SWAPO ishte nënkampion, duke marrë 2,745 vota dhe gjithashtu duke fituar tre vende. SRA mori 1,575 vota dhe dy mandate, dhe nga një vend shkoi Lëvizja Popullore e Patokë (LPM, një parti e re e regjistruar në 2018, 1,059 vota) dhe UDF me 641 vota. [18]

Shirat e vonë të verës, Swakopmund, Pashkë 2018

I rrethuar nga shkretëtira Namib nga tre anët dhe ujërat e ftohta të Atlantikut në perëndim, Swakopmund ka një klimë shkretëtirë ( BWk, sipas klasifikimit të klimës Köppen ) me kushte të buta gjatë gjithë vitit. Temperatura mesatare varion nga 15 to 25 °C (59 to 77 °F) . Reshjet janë më pak se 20 millimetres (0.8 in) në vit, duke i bërë ulluqet dhe tubacionet e kullimit në ndërtesa një gjë të rrallë. Rryma e ftohtë Benguela furnizon zonën me lagështi në formën e mjegullës që mund të arrijë deri në 140 kilometres (87 mi) thellësi. në brendësi. Mjegulla që buron në det të hapur nga përplasja e rrymës së ftohtë Benguela dhe ajrit të ngrohtë nga qeliza Hadley krijon një brez mjegull që shpesh mbështjell pjesë të shkretëtirës Namib. Rajonet bregdetare mund të përjetojnë më shumë se 180 ditë mjegull të dendur në vit. [19] [20] Ndërsa kjo ka rezultuar si një rrezik i madh për anijet – më shumë se një mijë rrënojat e rrënojave të mbeturinave në Bregun e Skeletit – është një burim jetik lagështie për jetën e shkretëtirës. Fauna dhe flora e zonës janë përshtatur me këtë fenomen dhe tani mbështeten tek mjegulla si burim lagështie.

Njerëz të shquar

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në kulturën popullore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Swakopmund ishte vendi i xhirimeve të Mad Max: Fury Road . [21] Në gusht 2008, xhirimet filluan në Swakopmund në serialin televiziv AMC The Prisoner me Jim Caviezel dhe Sir Ian McKellen . Swakopmund u përdor si vendndodhja e filmit për The Village . [22] Në vitin 2002, qyteti u shfaq në The Amazing Race 2 [23] dhe u vizitua përsëri në The Amazing Race 26 . Në vitin 2019, Sfida e MTV: Lufta e Botëve u filmua në Swakopmund, duke përfshirë dunat e shkretëtirës Namib dhe bregdetin e Swakopmund. [24] [25]

 1. ^ "Local Authorities" (në anglisht). Association of Local Authorities in Namibia (ALAN). Arkivuar nga origjinali më 10 qershor 2013. Marrë më 1 tetor 2012.
 2. ^ "ELECTIONS 2010: Erongo regional profile" (në anglisht). New Era. 16 nëntor 2010. Arkivuar nga origjinali më 6 shtator 2012. Marrë më 16 nëntor 2010.
 3. ^ "Swakopmund Museum" (në anglishte britanike). Scientific Society Swakopmund. Arkivuar nga origjinali më 2021-10-21. Marrë më 2017-12-17.
 4. ^ "Swakopmund" (në anglisht). namibweb.com. Marrë më 8 gusht 2011.
 5. ^ Menges, Werner (12 maj 2005). "Windhoek?! Rather make that Otjomuise". The Namibian (në anglisht).
 6. ^ "Swakopmund" (në anglisht). namibweb.com. Marrë më 8 gusht 2011.
 7. ^ Pitzer, Andrea (shtator 2017). "Death and Genocide in Southern Africa". One Long Night: A Global History of Concentration Camps (në anglisht). New York, NY: Little, Brown and Company. fq. 83–85. ISBN 9780316303583. Marrë më 26 janar 2020.
 8. ^ Barnard, Maggi (12 dhjetor 2002). "Namibia: Minister Urges Swakopmund Residents to Accept Change" (në anglisht) – nëpërmjet AllAfrica.
 9. ^ Steenkamp, Floris (korrik 2022). "Namibia among Major Salt Producers". Mining Journal supplement to The Namibian (në anglisht). fq. 13.
 10. ^ Times, Henry Kamm Special to The New York (30 tetor 1976). "South‐West Africa City Remains 'More German Than Germany'". The New York Times (në anglisht). Marrë më 24 maj 2020.
 11. ^ Hammer, Joshua (13 qershor 2008). "Retracing the steps of German colonizers in Namibia". The New York Times (në anglisht). Marrë më 24 maj 2020.
 12. ^ "Deutscher Bundestag 4. Wahlperiode Drucksache IV/3672" (Archive).
 13. ^ "Our Hospitals" (në anglisht). cottagemc.co.za. Arkivuar nga origjinali më 2021-10-16. Marrë më 2009-03-28.
 14. ^ Swakop’s DRC to provide for youth February 13, 2008, The Namibian
 15. ^ "Know Your Local Authority". Election Watch (në anglisht). Nr. 3. Institute for Public Policy Research. 2015. fq. 4.
 16. ^ "Press Release Local Authority – Erongo – Swakopmund" (në anglisht). Electoral Commission of Namibia. Arkivuar nga origjinali më 25 janar 2018. Marrë më 24 janar 2018.
 17. ^ "Local elections results" (në anglisht). Electoral Commission of Namibia. 28 nëntor 2015. fq. 1–2. Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2015.
 18. ^ "2020 Local Authority Elections Results and Allocation of Seats" (PDF) (në anglisht). Electoral Commission of Namibia. 29 nëntor 2020. fq. 5. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 24 janar 2021. Marrë më 5 dhjetor 2020.
 19. ^ Goudie, Andrew (2010). "Chapter 17: Namib Sand Sea: Large Dunes in an Ancient Desert". përmbledhur nga Migoń, Piotr (red.). Geomorphological Landscapes of the World (në anglisht). New York, NY: Springer. fq. 163–169. ISBN 978-90-481-3054-2.
 20. ^ Spriggs, Amy. "Namib desert (AT1315)". Wild World (në anglisht). World Wildlife Fund. Marrë më 11 dhjetor 2011.
 21. ^ Williams, Sue (14 maj 2015). "How Australia got magnificently replaced in Mad Max" (në anglisht).
 22. ^ "The Prisoner" (në anglisht). AMC website. Marrë më 2008-09-23.
 23. ^ Castro, Adam-Troy (2006). My Ox Is Broken!: Roadblocks, Detours, Fast Forwards and Other Great Moments from Tv's 'the Amazing Race' (në anglisht). BenBella Books. fq. 124. ISBN 9781941631454.
 24. ^ Smith, Shona. "Namib Film facilitate filming for MTV's The Challenge: War of the Worlds". The Location Guide (në anglisht). Marrë më 25 janar 2021.
 25. ^ Andy Dehnart (26 tetor 2018). "The Challenge season 33 cast includes two Big Brother winners". Reality Blurred (në anglisht). Marrë më 25 janar 2021.
 • Massmann, Ursula, red. (1986). Swakopmund. Eine kleine Chronik [Swakopmund. A small chronicle.] (në gjermanisht) (bot. 2nd). Swakopmund Museum. ISBN 062006062X.