Jump to content

Ted Cruz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ted Cruz
Portreti zyrtar, 2019
Titullar
Në detyrë
3 Janar, 2013
Serving with John Cornyn
Paraprirë ngaKay Bailey Hutchison
Anëtar i Komitetit të Tregtisë
Titullar
Në detyrë
3 Janar, 2023
Paraprirë ngaRoger Wicker
Avokati i Përgjithshëm i Teksasit
Në detyrë
9 Janar, 2003 – 12 Maj, 2008
Vendosur ngaGreg Abbott
Paraprirë ngaJulie Parsley
Pasuar ngaJames C. Ho
Të dhëna vetjake
U lind më
Rafael Edward Cruz

(1970-12-22) 22 dhjetor 1970 (53 vjeç)
Calgary, Alberta, Kanada
Kombësia
  • SHBA
  • Kanada (1970–2014)[1]
Partia politikeRepublikan
Bashkëshortja/et
(m. 2001)
Fëmijët2
Prindër(it)Rafael Cruz
Eleanor Elizabeth Darragh
Arsimimi
Profesioni
  • Politikan
  • Avokat
Nënshkrimi
Faqja në rrjetZyra e Senatit

Rafael Edward Cruz ( lindur më 22 dhjetor 1970) është një politikan, avokat dhe komentator politik amerikan i cili shërben si senator i ri i Shteteve të Bashkuara nga Teksasi që nga viti 2013. Një anëtar i Partisë Republikane, Cruz ishte avokat i përgjithshëm i Teksasit nga 2003 deri në 2008.

Pas diplomimit në Universitetin e Princeton dhe në Shkollën Juridike të Harvardit, Cruz ndoqi një karrierë në politikë, duke punuar më vonë si këshilltar i politikave në administratën e George W. Bush . Në vitin 2003, Prokurori i Përgjithshëm i Teksasit, Greg Abbott, emëroi Kruzin për të shërbyer si avokat i përgjithshëm, një pozicion që ai e mbajti gjatë vitit 2008. Në vitin 2012, Kruzi u zgjodh në Senatin e SHBA, duke u bërë i pari hispaniko-amerikan [2] që shërben si senator amerikan nga Teksasi. Në Senat, ai ka mbajtur vazhdimisht qëndrime konservatore lidhur me politikën ekonomike dhe shoqërore; ai luajti një rol udhëheqës në mbylljen e qeverisë federale të Shteteve të Bashkuara të vitit 2013, duke kërkuar të detyronte Kongresin dhe Presidentin Barack Obama të tërhiqnin fondet e Aktit të Kujdesit të Përballueshëm . Ai u rizgjodh në një garë të ngushtë për Senatin në 2018 kundër kandidatit demokrat Beto O'Rourke .

Më 23 mars 2015, Cruz njoftoi se do të kandidonte për president . Pavarësisht se ishte senator vetëm për dy vjet, ai doli si një kandidat serioz në zgjedhjet paraprake republikane . Gara për nominimin presidencial republikan midis Kruzit dhe kandidatit kryesor Donald Trump ishte thellësisht e ashpër dhe e karakterizuar nga një seri sulmesh personale publike. Pasi Trump fitoi nominimin, Cruz fillimisht refuzoi ta mbështeste atë, por ai u bë një mbështetës i vendosur i Trumpit gjatë presidencës së tij. Pas sulmit në Kapitol të janarit 2021, Cruz mori një reagim të gjerë politik dhe popullor për kundërshtimin e certifikimit të fitores së Joe Biden në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 dhe duke i dhënë besim pretendimit të rremë se zgjedhjet ishin të falsifikuara . [3]

  1. ^ Croucher, Shane (9 janar 2016). "It's official: Ted Cruz a citizen of the U.S. - and the U.S. only". Newsweek (në anglisht). Marrë më 21 nëntor 2021.
  2. ^ "Cruz Sworn-In As First Hispanic Texas U.S. Senator". KRWG (në anglisht). 3 janar 2013. Marrë më 13 shkurt 2022.
  3. ^ "Capitol attack prompts top US firms to pull funding for leading Republicans". The Guardian. Marrë më 12 janar 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)