Jump to content

Timfi

Coordinates: 39°58′54″N 20°48′54″E / 39.98167°N 20.81500°E / 39.98167; 20.81500
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Tymfi ose Tymphe, Timfi, gjithashtu Tymfi (greqisht: Τύμφη, [ˈtimfi]) është një mal në pjesën veriore të vargmalit Pinde, në Greqinë veriperëndimore. Është pjesë e njësisë rajonale të Janinës dhe shtrihet në rajonin e Zagorisë, vetëm disa metra në jug të paraleles me 40°. Tymfi formon një masiv me majën më të lartë, Gamila, me 2,497 metra.

Tymfi
Τύμφη
Pamje e pjesës perëndimore të Malit Tymfi gjatë verës.
Pika më e lartë
Ngritja2,497 m (8,192 ft)[1]
Prominenca1,266 m (4,154 ft)[2]
Koordinatat39°58′54″N 20°48′54″E / 39.98167°N 20.81500°E / 39.98167; 20.81500
Gjeografia
VendodhjaRajoni administrativ i Janinës, Epir, Greqi
VargmaliPindet
Harta topografikeShërbimi ushtarak gjeografik grek Tsepelovo; Anávasi Topo 50 Pindus Zagori
Gjeologjia
Mosha shkëmborePaleoceni-Eoceni
Lloji i malitMale të vjetra
Ngjitja
Ngjitja e parënuk dihet; ngjitja e parë e regjistruar: 1956
Rruga e zakonshmeecje

Masivi i Tymfit përfshin, në pjesën e tij jugore Grykën e Vikos, ndërsa ata të dy bëjnë pjesë në Parkun Kombëtar Vikos–Aoos, i cili pranon mbi 100,000 vizitorë në vit.[3] Ish bashkia me të njëjtin emër i detyrohej malit. Ajo i dha emrin gjithashtu tokës antike të njohur si Tymphaea dhe Tymphaeans, një prej fiseve në Epirin e Lashtë .

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Τύμφη është përkthyer në shumë forma të ngjashme: Tymfi, Tymphe, Timfi, ose Tymphi. Kuptimi i saktë i emrit nuk dihet por ka qenë në përdorim që nga kohërat e lashta. Emri "Tymphe" ose "Stymphe" përmendet nga gjeografi antik Straboni dhe thuhet se mali ia dha emrin e tij zonës antike të Tymphaeas dhe fisin antik që e banonte atë.[4]

Etimologjia e majave të malit është kryesisht me origjinë greke. Maja më e lartë Gamíla (Γκαμήλα, [gaˈmila]) do të thotë deve në greqisht; Karterós (Καρτερός, [karteˈros]) do të thotë i fuqishëm; Megála Lithária (Μεγάλα Λιθάρια, [meˈɣala liˈθarja]) fjalë për fjalë do të thotë shkëmbinj të mëdhenj në greqisht; Astráka (Αστράκα, [aˈstraka]) është fjala greke për ulluqe; dhe Lápato (Λάπατο, [ˈlapato]) është fjala greke për lëpjetën. Disa maja me etimologji jo-greke përfshijnë majën e tretë më të lartë të malit Goúra (Γκούρα, [ˈgura]) që vjen nga fjala shqipe gur; dhe Tsoúka Róssa (Τσούκα Ρόσσα, [ˈt͡suka ˈrosa]) që do të thotë "maja e kuqe" në vllahisht .

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mali është i rrethuar nga masivë të ndryshëm që gjithashtu bëjnë pjesë në vargmalin verior Pindet. Në verilindje të Tymfit shtrihet mali më i lartë i Pindit, Smolikas. Mali Trapezitsa shtrihet në veri, Lygkos në lindje dhe Mitsikeli në jug. Lumi Vjosa derdhet në veri dhe dega e tij Vojdomati në jugperëndim. Gryka e Vikos formohet nga kjo e fundit në anën jugperëndimore të malit. Gjatësia e malit është afërsisht 20-25 km me drejtim nga lindja në perëndim dhe gjerësia e tij është afërsisht 15 km nga veriu në jug. Shpatet jugore dhe juglindore të malit janë relativisht të lëmuara. Sidoqoftë, pjesa veriore formon shkëmbinjtë që arrijnë në 400 metra, ndërsa ana perëndimore është po aq e pjerrët pasi mali është i fragmentuar nga Gryka e Vikos.

Një pamje panoramike e Mt. Tímfi. Në të majtë mund të shihni majen e Gamíla-s nën retë, në qendër është Plóskos dhe poshtë saj Drakolímni, në të djathtë të ngritur nga retë është Astráka, dhe në të djathtën Lápatos. Në kufirin midis Astráka-s dhe Lapatos është kasollja malore D. Georgoulis.

Gjeologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kushtet e zgjeruara të akullnajave mbizotëruan në tokat e malit Tymfi gjatë periudhës së vonë quaternary, ca. 28,000 vjet më parë.[5] Peizazhi akullnajor është zhvilluar mirë, sidomos në shpatet jugore të malit Tymfi, në të gjithë pllajën Astraka-Gamila, dhe në terrene malore mbi fshatrat Skamneli dhe Tsepelovo, ku morenat laterale dhe terminale formojnë karakteristika të mëdha peisazhit.[6] Forma shtesë të depozitimeve akullnajore, të cilat shtrihen në 850 metra mbi nivelin e detit,[7] përfshijnë akullnajat shkëmbore dhe trotuaret gëlqerore.[8]

Drakolímni (2054 m) me majën e Gamíla (2497 m) në sfond. Shkëmbinjtë në skajin e djathtë të figurës i përkasin Plóskos (2377 m)

Një numër humnerash gjenden në zonën përreth fshatit Papingo, i cili shtrihet afër majave të Gamila dhe Astraka. Disa prej tyre mbajnë emra të frymëzuar nga mitologjia, të tilla si Vrima e Odiseut dhe e Eposit. Këto janë duke u studiuar dhe eksploruar nga entuziastët e shpellave. Shpella e "Provatina" (Lit. "Shpella e Evës"), me një thellësi prej 408 metrash, një nga më të thellat në botë, u zbulua për herë të parë më 1965 nga speleologët britanikë të Klubit të Shpëtimit të Universitetit të Kembrixhit, dhe që atëherë është anketuar nga një numër i madh ekspeditash. Kroi i afërt i Eposit, me një thellësi prej 450 metrash, kullon ujin që vjen nga rrafshnaltat përreth.[9]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në mal nuk ka stacion meteorologjik dhe ai më i afërti ndodhet në fshatin Papingo. Klima e përgjithshme e Parkut Kombëtar Vikos – Aoos që përfshin malin është mesdhetare, duke kaluar në kontinentale. Klima mesdhetare karakterizohet nga shpërndarja vjetore e reshjeve, e lartë në muajt e dimrit dhe përjetimi i një periudhe thatësire nga dy deri në tre muaj në verë. Elementi klimatik kontinental i atribuohet amplituda e lartë e variacionit vjetor të temperaturës, në atë shkallë që diferenca midis temperaturës mesatare maksimale dhe mesatare minimale vjetore, tejkalon 40 °C (104 °F). Temperatura jashtëzakonisht të ulëta ndodhin në zonë gjatë muajve të dimrit. Në krahasim me ndarjet bioklimatike mesdhetare, zona i përket zonës së lagësht me dimra të ftohtë.[10][11] Kushtet në mal mund të jenë dukshëm të ndryshme nga ato të rajoneve të ulëta në të njëjtën zonë. Dimrat janë veçanërisht të ashpër dhe mali është i mbuluar në dëborë nga vjeshta deri në fund të majit.

Çasja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mali ndodhet në rajonin e Zagorisë dhe vendbanimet më të afërta janë kryesisht fshatra. Iliochori, Vrysochori dhe Laista shtrihen në lindje, Skamneli dhe Tsepelovo në jug, dhe Papingo dhe Vikos në perëndim dhe përkatësisht jugperëndim.[12] Lehtesirat në fshatrat e lartpërmendura ndryshojnë, por shumica prej tyre ofrojnë restorante dhe shërbime akomodimi. Qyteti më i afërt është Konica në veriperëndim. Qyteti më i afërt me një aeroport është Janina, afërsisht 60 km në jug të Papingos. Shërbimi i trajnimit nga Janina ofron shtatë trajnerë të përditshëm në Konica dhe dy shërbime javore për Papingo (të premteve) që nga viti 2011.[13] GR-20 (Kozhan-Siatista-Janinë) kalon afër anës perëndimore, veriperëndimore dhe veriore të malit.

Kafshë të egra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumica e malit, me përjashtim të pjesës jugore të tij, rreth majës së Astrakës, bëjnë pjesë në Parkun Kombëtar Vikos – Aoos. Parku është një zonë e caktuar e mbrojtur dhe vizitorët duhet të jenë të vetëdijshëm për kufizimet e veprimtarive të vendosura nga ligji. Fondi Botëror për Natyrën (WWF) drejton një qendër informacioni në fshatin Papingo.

Rrugët e ngjitjes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rruga e ngjitjes më e thjeshtë dhe e përdorur më shpesh është ajo që fillon në fshatin Mikro Papingo, e vendosur në anën perëndimore të malit në një lartësi prej 980 metrash. Gjurma që të çon në kasollen malore Astraka, është afërsisht 6 km e gjatë. Është pjesë e shtegut kombëtar Grek O3 dhe në përgjithësi është mjaft mirë i shënuar me shenja (diamant i kuq mbi të bardhë) dhe pika të kuqe dhe shigjeta në shkëmbinj dhe mbathje pemësh. Nga kasollja, alpinistët mund të shkojnë në verilindje drejt liqenit alpin drakolimni për një tjetër 2.8 km ose në juglindje për të arritur në majën e Gamila, e cila është maja më e lartë e malit me 2,497 metres (8,192 ft) për 6 km të tjera.[14] Në të dyja rastet nuk ka shenja dhe alpinistët duhet të mbështeten vetëm në pika të kuqe të shënuara në shkëmbinj ose shenja të pakta të vogla të bashkangjitura me shufra prej druri. Ngjitja nga Papingo në kasolle zgjat midis 2-3 orëve dhe udhëtimi nga kasollja për në drakolimni 2 orë të tjera.[15]

Pjesa veriore e Astrakës fotografuar në maj. Fusha e Astrakës ka tridhjetë rrugë ngjitjeje. Vini re se liqeni në plan të parë është sezonal

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Salmon, Tim; Cullen, Michael (2006). The Mountains of Greece: Trekking in the Pindhos Mountains (bot. 2nd). Cicerone. fq. 209. ISBN 978-1-85284-440-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Prominence is calculated from Petter Bjørstad's site, after correcting the height of Gamila to 2497m instead of the 2481m erroneously mentioned in the site
 3. ^ Papadopoulou 2008, p. 20
 4. ^ Smith, William. "Dictionary of Greek and Roman Geography (1854)". Marrë më 29 maj 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Amanatidou, 2005, p. 32
 6. ^ Woodward, Hamlin, Macklin, Hughes, Lewin 2008, p. 8
 7. ^ Hughes, Gibbard, Woodward 2003, p. 3
 8. ^ Woodward, Hamlin, Macklin, Hughes, Lewin 2008, p. 49
 9. ^ Paschos, Nikolaou, Papanikos 2004, p. 16
 10. ^ Amanatidou 2005, pp. 23–24
 11. ^ "Papingo meteorological station, 1971-1990 climatic data". Hellenic National Meteorological Service. Arkivuar nga origjinali më 23 nëntor 2010. Marrë më 28 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "口コミで評判をチェック!優良競馬予想サイトの探し方/Horse Racing". Arkivuar nga origjinali më 17 dhjetor 2016. Marrë më 28 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ KTEL Ioaninon Arkivuar 21 janar 2020 tek Wayback Machine. Papingo is searched as "PAPIGO" in the service's engine
 14. ^ Distances are mentioned as calculated by www.hellaspath.gr. Although the site is in Greek, the maps and GPS data offered might still be of use to non-Greek users
 15. ^ Salmon, Tim; Cullen, Michael (2006). The Mountains of Greece: Trekking in the Pindhos Mountains (bot. 2nd). Cicerone. fq. 220. ISBN 978-1-85284-440-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]