Konica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Konicë
Κόνιτσα
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Epiri

Konicë, (greqisht: Κόνιτσα/Kónitsa; vllahisht: Conița), është një qytezë në Greqi pranë kufirit me Shqipërinë. Konica është vendlindja e Faik Konicës. Para 1923-ës banohej nga një shumicë Shqiptarësh, të cilët u shpërngulën me dhunë gjatë Luftës së Parë Botërore dhe shtëpitë e fundit të Shqiptarëve u dogjën të gjitha gjatë Luftës së Dytë Botërore.