Vostaneci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vostanec
Πετροβούνι
Fshat
Vendndodhja
Vostanec is located in Greqia
Vostanec
Vostanec
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Epiri
Qarku i Janinës
Komuna e Xhumerkës të Sipërme
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 1276 m (m.n.d.)
Koordinatat 39° 34′ 27″ Veri

21° 0′ 26″ Lindje

Vostanec (greqisht: Πετροβούνι/Petrovoúni) është fshat në qarkun i Janinës, Greqi. Përpara vitit 1927, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Βασταβέτσι/Vastavétsi.[1] Në vitin 1928, emri i vendbanimit ishte ndryshuar prej Ταξιάρχαι/Taxiárkhai më emrin greke të tjerë si Πετροβούνι/Petrovoúni.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]