Jump to content

Pilkati (Konicë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pilkat
Πληκάτι
Fshat

Pilkat (greqisht: ΠληκάτιPlikáti) është një fshat malor në komunën i Konicës, Greqi. Është një nga fshatrat më veriorë të Epirit. Në 2001 popullsia e tij ishte 150. Fshati është i pozicionuar në këmbë të malit Gramoz prej në një lartësi 1,240 m mbi nivelin e detit, në afërsi të kufirit me Shqipërinë. Pilkati tradicionalisht ka qënë i banuar vetëm me popullsi shqiptar dhe shqipja flitet edhe sot e kësaj ditë në këtë fshat. Pilkati është 3 km në veri të Tërnovës, 8 km në perëndim të Denckës, 9 km në juglindje të Ersekës (Shqipëri) dhe 28 km në veri të Konicës.

Viti Populllsia
1981 156
1991 133
2001 150

Pilkati është një fshat i vjetër, me një kishë që daton prej shekulli 16. Për shkak të mbipopullimit, varfëria dhe bastisje nga shqiptarët myslimanë nga rajoni të afërt Kolonjë (që gjendet sot në Shqipëri) në shekullin 19, shumë prej banorëve të Pilkatit u larguan dhe themeluan fshatra të reja në rajonin të Follorinës si Bellkamen, Negovan, Lehovë dhe më pas në fshatin Kazakllar në rajonin të Larisës.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]