Krisodhari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Krisodhar
Χρυσόδουλη
Fshat

Krisodhar (greqisht: Χρυσόδουλη/Khrisodouli) është fshat në qarkun i Janinës, Greqi. Ky fshat në rajonin i Dropullit ishte banuar nga shqiptarët myslimanë deri vitëve 1923-1924.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga veriu, fshati Krisodhari kufizohet me Kakavie, nga jugu me Arnishtën dhe me Argjirohorin edhe nga lindja kufizohet me Pondikatin.

Toponimet të fshatit Krisodhar:(Para vitit 1923)[1]

 • Arat e Seitit – ara.
 • Beshturi - shkëmb i madh në njê kodër.
 • Faq-e-ja e Gjërë - e veshur me pyll lisash, shkozash e koçimaresh.
 • Grop’ e Kaçupit - vend grope. brinja, përdoret për kulotë.
 • Grop’ e Seitit - arë në një vend gropë që mban emrin e Seitit.
 • Kroi i Vjetër - Krua.
 • Mali i Krisodharit - mali veshur me pyll.
 • Mejdan/i - vend ku mblidheshin burrat për të kuvenduar.
 • Mekami – mekam.
 • Melisopetra - (gr. guri i bletës) shkëmb, që ka pasur një bletë.
 • Pandelejmoni - kodër me lisa në kufi me Mavropullin.
 • Pilli i Shkëmbit Kuq – pyll.
 • Prroi i Vjetër - përrua në kufi me Argjirohorin.
 • Rrapi Tre Puzeve - rrap shekullor që ka tre puse pranë në të cilët merr ujë populli.
 • Shkëmbi i Kuq - shkëmb mbi fshat.
 • Shkëmbi i Vetëtimës - shkëmb ku dikur ka goditur rrufeja.
 • Shpella e Shkëmbit - shpellë në shkëmb.
 • Teqeja e Krisodharit - teqe e cila ka qenë ne 4 kate.
 • Tre Puzet - tre burime pusesh që dalin nga dheu.
 • Udha Kriq - udhë që ndahet në katër drejtime.
 • Varret e Xhamisë - varret e fshatit.
 • Xhamia e Krisodharit - xhami e fshatit.
 • Xhepet e Karagjozatëve - ara të fisit të karagjozatëve të Gjirokastrës.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Familjet në fshatin Krisodhar:(Para vitit 1923)[2]

Demiri, Memeti, Nika, Pondikati, Sejdullahu, Shehu, Tare etj.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Fatos Mero Rrapaj (1995), Fjalori Onomastik i Epirit, Eurorilindja, f. 413-414. Tregoi: Azbi Shehu, lindur në Voshtinë më 1902, bari, autodidakt, sot me banim në Libohovë. Libohovë, korrik 1980. Shënim: Sepse informatori ishte nga fshati fqinj Voshtina, njohuritë e tij për të gjitha toponimeve të Krisodharit mund të jetë kufizuar dhe mund të ketë më shumë toponime në fshat.
 2. ^ Rrapaj. Fjalori Onomastik i Epirit. 1995. f. 413.