Dencka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Denckë
Αετομηλίτσα
Fshat
Vendndodhja
Denckë is located in Greqia
Denckë
Denckë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Epiri
Qarku i Janinës
Komuna e Konicës
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 1532 m (m.n.d.)
Koordinatat 40° 18′ 39″ Veri

20° 51′ 21″ Lindje

Denckë (greqisht: Αετομηλίτσα/Aetomilítsa) është fshat në qarkun i Janinës, Greqi. Përpara vitit 1927, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Δέντσικον/Déntsikon.[1] Në vitin 1928, emri i vendbanimit ishte ndryshuar prej Γαλαταριά/Galatariá më emrin greke të tjerë si Αετομηλίτσα/Aetomilítsa.[2]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati është i banuar me Vlleh.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]