Mexhitja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mexhite
Κεφαλόβρυσον
Fshat
Vendndodhja
Mexhite is located in Greqia
Mexhite
Mexhite
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Epiri
Qarku i Janinës
Komuna i Pogonit
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Pogon
Lartësia 580 m (m.n.d.)
Koordinatat 40° 0′ 44″ Veri

20° 33′ 30″ Lindje

Mexhite (greqisht: Κεφαλόβρυσον/Kefalóvrison) është fshat në qarkun i Janinës, Greqi. Përpara vitit 1927, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Μετζητιές/Metzitiés.[1] Fshati është i banuar me Vlleh.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]