Jump to content

Dervishani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dervishan
Δερβίζιανα
Fshat

Dervishan ose Dervishanë (greqisht: Δερβίζιανα/Dervíziana) është fshat në qarkun i Janinës, Greqi.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1772, banorët shqipfolës ortodokse të Dervishanit pranuan fenë Islam. Shqiptarë e tjerë ortodoksë pranonin Islamin në këtë kohë dhe numri i tyre u bë i madh në anën perëndimore të Çamërisë. Suliotët ndjerë të kërcënuar ushtarakisht dhe fetare në krahun e tyre lindore, ku fshati Dervishan ishte vendosur, u vendosën të marrin veprim. Më 26 korrik, ditën e Shën Premtes, 700 burra të armatosur Suliote ishin zgjedhur dhe sulmuan Dervishanin. Suliotët masakruan të gjithë burrat, kurse i lanë gratë e fëmijët. Dervishani u ripopulluar më vonë nga Suliote ortodokse.[1]

Këta refugjatë u larguan në qytetin Nartë qe formuan shumicën e popullsisë muslimane atje. Në vitin 1878, ato sërish u bënë refugjatë, pas Narta u bë pjesë e Greqisë. Ata u zhvendosën në qytezën Lurë, e cila u bë pjesë e Greqisë në vitin 1912.[2] Në viteve 1922-1923, gjatë shkëmbimit të popullsive Greko-Turke, shumica e njerëzve nga Lurë u dëbuan në Turqi, sepse ato ishin myslimanë, ndërsa disa popull u larguan për në Shqipëri.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Λάμπρος Κουτσονίκας (1863). Γενική ιστορία της ελληνικής επαναστάσεως, Τόμος Α΄ (në anglisht). Εν Αθήναις: Εκ του «Ευαγγέλιμου» Δ. Καρακατζάνη. fq. 14–15. Marrë më 4 maj 2014.
  2. ^ Fatos Mero Rrapaj (1995). Fjalori Onomastik i Epirit. Eurorilindja. f. 405.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Masakra e Dervishanit