Pelekati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Plikat
Πληκάτι
Fshat
Vendndodhja
Plikat is located in Greqia
Plikat
Plikat
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Epiri
Qarku i Janinës
Komuna e Konicës
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 1276 m (m.n.d.)
Koordinatat 40° 17′ 47″ Veri

20° 46′ 8″ Lindje

Plikat (greqisht: ΠληκάτιPlikáti) është një fshat malor në komunën i Konicës, Greqi. Është një nga fshatrat më veriorë të Epirit. Në 2001 popullsia e tij ishte 150. Fshati është i pozicionuar në këmbë të malit Gramoz prej në një lartësi 1,240 m mbi nivelin e detit, në afërsi të kufirit me Shqipërinë. Plikati tradicionalisht ka qënë i banuar vetëm me popullsi shqiptar dhe shqipja flitet edhe sot e kësaj ditë në këtë fshat. Plikati është 3 km në veri të Tërnovës, 8 km në perëndim të Denckës, 9 km në juglindje të Ersekës (Shqipëri) dhe 28 km në veri të Konicës.

Popullsia[redakto | redakto tekstin burimor]

Viti Populllsia
1981 156
1991 133
2001 150

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Plikati është një fshat i vjetër, me një kishë që daton prej shekulli 16. Për shkak të mbipopullimit, varfëria dhe bastisje nga shqiptarët myslimanë nga rajoni të afërt Kolonjë (që gjendet sot në Shqipëri) në shekullin 19, shumë prej banorëve të Plikatit u larguan dhe themeluan fshatra të reja në rajonin të Follorinës si Bellkamen, Negovan, Lehovë dhe më pas në fshatin Kazakllar në rajonin të Larisës.

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]