Tivadar Soros

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tivadar Soros
U lind në
Theodor Schwartz

(1893-04-07)7 prill 1893
Nyírbakta, Kingdom of Hungary
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
New York, U.S.
ShtetësiaHungary, United States
Njohur përFather of billionaire philanthropist George Soros
Bashkëshorti/jaErzebet Scucze
FëmijëPaul Soros, George Soros

Tivadar Soros [1] ( Esperanto: Theodor Schwartz, lindur 7 prill 1893 – 22 shkurt 1968) ishte një avokat, autor dhe redaktor hungarez. [2] Ai njihet më së shumti për të qenë babai i miliarderit George Soros dhe inxhinierit Paul Soros.

Ai lindi në një familje hebreje ortodokse në Nyírbakta, Hungari, pranë kufirit me Ukrainën. Babai i tij kishte një dyqan të përgjithshëm dhe shiste pajisje bujqësore. Kur Tivadar ishte tetë vjeç, babai i tij e zhvendosi familjen në Nyiregyhaza, qendra rajonale në verilindje të Hungarisë, duke ofruar një përvojë jete disi më pak të izoluar. [3]

Ai u takua për herë të parë me gruan e tij Erzebet kur ajo ishte njëmbëdhjetë vjeç gjatë një vizite në shtëpinë e babait të saj Mor Scucz, një kushëri i babait të tij. [3]

Ai studioi drejtësi në Universitetin e Kluzhit, në atë që atëherë ishte Transilvania hungareze. [3]

Soros luftoi në Luftën e Parë Botërore dhe kaloi vite në një kamp burgu në Siberi përpara se të arratisej. Ai themeloi revistën letrare Esperanto "Literatura Mondo" (Bota letrare) në vitin 1922 dhe e botoi atë deri në vitin 1924. Ai shkroi romanin e shkurtër Modernaj Robinzonoj (Robinsonët modernë) (1923), i ribotuar në 1999 nga Bero (një botues esperanto) më pas i përkthyer në disa gjuhë dhe Maskerado ĉirkaŭ la morto (Maskaradë (valle) rreth vdekjes), botuar 1965, një roman autobiografik. për përvojën e tij gjatë pushtimit nazistBudapestit, Hungari. Maskerado është përkthyer në anglisht, frëngjisht, hungarisht, [4] italisht, polonisht, rusisht, gjermanisht dhe turqisht.

Ai vdiq në Nju Jork në vitin 1968.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The family changed its name in 1936 from Schwartz to Soros, in response to growing anti-semitism with the rise of Fascism.
  2. ^ Soros, Tivadar (2011). Masquerade: the incredible true story of how George Soros' father outsmarted the Gestapo. New York: Arcade Pub. ISBN 978-1-61145-024-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c Description of Tividar's early life in Kaufman, Michael T., (2002) Soros: The Life and Times of a Messianic Billionaire, First Vintage Books Edition, Published by Random House, New York City, Tividar and Erzebet, Chapter 1, pgs. 3–14.
  4. ^ Tivadar Soros (2002). Álarcban (në hungarisht). Përkthyer nga István Ertl. Budapest: Trezor. ISBN 963-9088-73-0.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]