Udhëtim në terren

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Studentët e biologjisë në një udhëtim në terren në plazhin Waiake në Torbay, Zelanda e Re

Një udhëtim në terren ose ekskursion është një udhëtim i një grupi njerëzish në një vend larg mjedisit të tyre normal.

Kur bëhet për studentët, siç ndodh në disa sisteme shkollore, njihet edhe si udhëtim shkollorMB, Australi, Kenia, Zelanda e Re dhe Bangladesh, dhe turne shkollorIrlandë.

Një studim i vitit 2022, i cili përdori të dhëna provash të kontrolluara të rastësishme, zbuloi se udhëtimet në terren të pasurimit kulturor i shtynë studentët të shfaqin një interes më të madh për artet, tolerancë më të madhe për njerëzit me pikëpamje të ndryshme dhe rritën rezultatet e tyre arsimore. [1]

Vështrim i përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qëllimi i ekskursionit në terren është zakonisht vëzhgimi për edukim, kërkime jo-eksperimentale ose për t'u ofruar studentëve përvoja jashtë aktiviteteve të tyre të përditshme, si p.sh. të shkojnë në kamp me mësuesit dhe shokët e tyre të klasës. Qëllimi i këtij hulumtimi është të vëzhgojë subjektin në gjendjen e tij natyrore dhe mundësisht të mbledhë mostra. Shihet se fëmijët më të favorizuar mund të kenë përvojë tashmë në institucione kulturore jashtë shkollës dhe udhëtimet në terren ofrojnë terren të përbashkët me fëmijët më të favorizuar dhe më pak të favorizuar për të pasur disa nga të njëjtat përvoja kulturore në art.

Udhëtimet në terren më së shpeshti bëhen në 3 hapa: përgatitja, aktivitetet dhe aktiviteti vijues. Përgatitja vlen si për nxënësin ashtu edhe për mësuesin. Mësuesit shpesh marrin kohë për të mësuar rreth destinacionit dhe temës përpara udhëtimit. Aktivitetet që ndodhin në ekskursione shpesh përfshijnë: leksione, turne, fletë pune, video dhe demonstrime. Aktivitetet vijuese janë përgjithësisht diskutime që ndodhin në klasë pasi të përfundojë udhëtimi në terren. [2]

kulturën perëndimore, njerëzit e takojnë këtë metodë për herë të parë gjatë viteve të shkollës, kur mësimet merren në udhëtime shkollore për të vizituar një veçori gjeologjike ose gjeografike të peizazhit, për shembull. Pjesa më e madhe e kërkimeve të hershme në shkencat natyrore ishte e kësaj forme. Charles Darwin është një shembull i rëndësishëm i dikujt që ka kontribuar në shkencë përmes përdorimit të udhëtimeve në terren.[nevojitet citimi][citim i nevojshëm]

Vendet e njohura të udhëtimeve në terren përfshijnë kopshtet zoologjike, qendrat e natyrës, agjencitë e komunitetit si stacionet e zjarrit dhe spitalet, agjencitë qeveritare, bizneset lokale, parqet argëtuese, muzetë shkencorë dhe fabrikat. Udhëtimet në terren ofrojnë mundësi alternative arsimore për fëmijët dhe mund të përfitojnë komunitetin nëse përfshijnë një lloj shërbimi komunitar. Udhëtimet në terren u ofrojnë studentëve gjithashtu mundësinë për të pushuar nga rutina e tyre normale dhe për të përjetuar më shumë mësim praktik. Vende si kopshtet zoologjike dhe qendrat e natyrës shpesh kanë një ekran interaktiv që u lejon fëmijëve të prekin bimët ose kafshët. [3]

Sot, udhëtimet në terren pasuruese kulturore janë në rënie. Muzetë në të gjithë Shtetet e Bashkuara raportojnë një rënie të madhe të turneve shkollore. Për shembull, Muzeu FieldÇikago në një kohë mirëpriti më shumë se 300,000 studentë çdo vit. Kohët e fundit, numri është nën 200,000. Midis 2002 dhe 2007, organizatat e artit të Cincinnati panë një rënie prej 30 për qind në pjesëmarrjen e studentëve. Një sondazh nga Shoqata Amerikane e Administratorëve të Shkollave zbuloi se më shumë se gjysma e shkollave eliminuan udhëtimet e planifikuara në terren në 2010–11.

Shkolla e vendit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një variant i udhëtimit në terren është modeli "programi i bazuar në vendndodhje" ose "shkolla në terren", ku një klasë zhvendoset përkohësisht në një vend jashtë shkollës për një javë të tërë për të përfituar nga burimet në sajt. Ashtu si me një udhëtim në terren shumë-ditor, shpesh bëhen rregullime të përshtatshme për kampingun ose akomodimin gjatë natës për të akomoduar përvojën. Qasja u zhvillua për herë të parë në kopshtin zoologjik të Calgary në Alberta, Kanada në 1993, dhe "Zoo School" u inaugurua në 1994. Bordi i Arsimit në Calgary më pas iu afrua Muzeut dhe Arkivave të Glenbow për të krijuar një "Shkollë Muze" në 1995, e ndjekur nga Qendra e Shkencës në Calgary (1996), Universiteti i Calgary (1996), Parku Olimpik i Kanadasë (1997), Sanctuary i Zogjve Inglewood. (1998), Calgary City Hall (2000), Cross Conservation Area (2000), Calgary Stampede (2002), Calgary Aero-Space Museum (2005) dhe Fire Training Academy (2008). Një nga shkollat më të reja në Calgary është Tinker School dhe Social Enterprise School si STEM Learning Lab (2018) Modeli i përhapur në të gjithë Albertën (me 15 vende vetëm në Edmonton), në të gjithë Kanadanë dhe në Shtetet e Bashkuara. Koordinimi global i modelit bëhet përmes rrjetit "Përtej klasës".

Evropë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Evropë, Shkolla Trip, një film gjermano-polak i vitit 2002, përshkruan udhëtimin e studentëve gjermanë në Poloni gjatë verës.

Udhëtim shkollor në Azi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një grup studentësh nga Kioto duke vizituar Phenianin (1933)

Në Japoni, përveç udhëtimit njëditor në terren, udhëtimi shkollor, i quajtur Shūgaku ryokō (ja:修学旅行, fjalë për fjalë "Udhëtimi i të mësuarit"), ka një histori që nga viti 1886 dhe tani është pjesë e shkollës së mesme dhe kurrikulë të mesme, me të gjithë studentët pjesëmarrës në një program të tillë. Zakonisht është për një kohë më të gjatë, si për shembull disa ditë, një javë ose disa javë. Vendet tipike të vizituara janë: kryeqytetet e lashta të Kiotos dhe Narës; Nagasaki që ishte e vetmja derë për në botë gjatë periudhës së izoluar të shekullit 17-19; dhe Nikko. [4] Ndonjëherë zgjidhet një vend i huaj. [5]

Në rajone/vendet e tjera aziatike si Koreja e Jugut, Tajvani dhe Singapori, udhëtimi shkollor, kur organizohet, tenton të bëhet pjesë vullnetare e kurrikulës shkollore. Kur u zgjodh Japonia, qeveria japoneze hoqi dorë nga viza e hyrjes. [6]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Field trips – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
 Commons: School trips in Japan – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Erickson, Heidi H.; Watson, Angela R.; Greene, Jay P. (2022). "An Experimental Evaluation of Culturally Enriching Field Trips". Journal of Human Resources: 1020. doi:10.3368/jhr.1020-11242R1. ISSN 0022-166X. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Bitgood, Stephen (1989). Bitgood, Stephen (red.). "School Field Trips: An Overview" (PDF). Visitor Behavior. Center for Social Design; Visitor Studies Association. 4 (2): 3–6. ISSN 0892-4996. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Kulas, Michelle. "What are the Benefits of Field Trips for Children?". How To Adult. Leaf Group. Marrë më 4 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ School Excursions, Shugaku-ryoko, 修学旅行 (GoWithGuide, 2021)
  5. ^ Host short-term tour groups (Shugaku Ryoko) of Japanese K-12 students (BC Counsil for International Education, 2015)
  6. ^ An Overview of the Educational Trips to Japan (JNTO: Japan National Tourism Organization, 1962) Arkivuar 13 gusht 2023 tek Wayback Machine (in Japanese)