Jump to content

Vrasja e Martin Luther King Jr.

Coordinates: 35°08′04″N 90°03′27″W / 35.1345°N 90.0576°W / 35.1345; -90.0576
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Vrasja e Martin Luther King Jr.
King in 1964
VendndodhjaLorraine Motel, Memphis, Tennessee, U.S.
Koordinatat35°08′04″N 90°03′27″W / 35.1345°N 90.0576°W / 35.1345; -90.0576
Dataprill 4, 1968; 56 vite më parë (1968-04-04)
6:01 p.m. (CST (UTC–6))
ShënjestraMartin Luther King Jr.
Lloji i sulmitSniper assassination
ArmëRemington 760 Gamemaster .30-06
VdekjeMartin Luther King Jr.
Autorët
 • James Earl Ray according to a criminal case
 • Loyd Jowers and "others, including unspecified governmental agencies" according to a later civil case

Martin Luther King Jr., një klerik Amerikan dhe drejtues i Levizjes për të Drejtat Civile, u qëllua për vdekje në Motelin Lorrene në Memfis, Tenesi, më 4 Prill 1968, në 6:01   pm CST . Ai u çua në Spitalin e Shën Jozefit, ku vdiq në 07:05   pasdite Ai ishte një drejtues i shquar i Lëvizjes për të Drejtat Civile dhe laureat i Prmimit Nobel për Paqen, i cili njihej për drejtimin e Lëvizjes me filozofinë e Jo Dhunës dhe asaj të Mosbindjes Civile .

James Earl Ray, një i arratisur nga Burgu i Shtetit të Misurit, u arrestua në 8 qershor 1968, në Londër në aeroportin Heathrow, ekstraduar në Shtetet e Bashkuara dhe u akuzua për krimin. Më 10 mars 1969, ai u deklarua fajtor dhe u dënua me 99 vjet në Burgun e Shtetit Tenesi . [1] Mai ë vonë bëri shumë përpjekje për të tërhequr deklaratën e pranimit të fajit dhe kërkoi të gjykohej nga një juri, por kjo nuk ndodhi a; ai vdiq në burg në 1998. [1]

Familja King dhe të tjerë besojnë se atentati ishte rezultat i një komploti që përfshinte qeverinë amerikane, Mafian dhe policinë e Memfis, Loyd Jowers thoshte në 1993. Ata besojnë se Ray ishte vetëm një "kokë turku". Në vitin 1999, familja ngriti një proces gjyqësor kundër Jowers për vdekjen e shkaktuar duke kërkuar shumën prej 10 milion dollarë. Gjatë argumentimit ne mbyllje avokati i tyre i kërkoi jurisë të shpërblejë dëmet prej 100 dollarë, duke thënë se "Padia nuk nuk u bë për paratë". Gjatë gjyqit, të dy palët paraqitën prova që hidhnin dzshime për një komplot qeveritar. Agjensitë qeveritare të akuzuara nuk mund të mbroheshin ose të përgjigjeshin sepse nuk u thirrën si të pandehura. Bazuar në provat, juria konkludoi se Jowers dhe të tjerë ishin "pjesë e një komploti për të vrarë King" dhe i dha familjes dëmshpërblimin prej 100 dollarë. [2] [3] Akuzat dhe përfundmet e e jurisë së Memfis u hodhen poshtë në vitin 2000 nga Departamenti i Drejtësisë i Shteteve të Bashkuara për shkak të mungesës së provave. [4]

Sfondi historik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kërcënimet me vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga mesi i viteve 50, King kishte pasur disa kërcënime me vdekje për shkak të rrolit të tij të rëndësishëm në Lëvizjen për të Drejtat Civile. Ai ishte përballur me rrezikun e vdekjes, përfshirë edhe një goditje me thikë gati fatale në 1958, dhe të jetuarit me të u bë pjesë të filozofisë së tij. Ai thoshte se vrasja nuk duhet të ndalonte luftën për të drejta të barabarta. Pas vrasjes së Presidentit Kennedy në 1963, King i tha gruas së tij, Coretta Scott King, "Kjo është ajo që do të ndodhë edhe me mua. Ta kam thënë, kjo është një shoqëri e sëmurë. " [5] [6]

Memfis[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

King bëri njjë ushëtim në Memfis, Tenesi, në mbështetje të goditjes së punonjësve të kanalizimeve të qytetit afrikano-amerikan. Punëtorët kishin organizuar një marshim në 11 shkurt 1968, për të protestuar ndaj pagave të pabarabarta dhe kushteve të punës të vendosura nga kryetari i atëhershëm i komunës Henry Loeb . Në atë kohë, në Memfisi punëtorët zezakë paguaheshin paga shumë më të ulëta se punëtorët e bardhë. Nuk kishte për ta uniforma të ofruara nga bashkia, banja, sindikata të ligjshme dhe asnjë procedurë ankese për rastet e shumta në të cilat ata ishin të paguar shumë pak. Gjatë mandatit të Loeb si Kryetar i Komunës, kushtet nuk u përmirësuan ndjeshëm, dhe vdekjet famëkeqe të dy punëtorëve në një kamion kompaktues të plehrave në Shkurt 1968 e shndërroi acarimin in në rritje në grevë. [7]

King mori pjesë në një marshim masiv në Memfis më 28 Mars 1968, që përfundoi në përplasje. [7] Më 3 prill, King u kthye në Memfis për të organizuar një marshim të ri të suksesshëm gjatë asaj jave. Avioni me të cilin do të fluturonte për Memfis u vonua për shkak të një lajmërimi një për bombë. Megjithatë King arriti në kohë për të mbajtur një fjalim të planifikuar për një mbledhje në tempullin Mason (Selia Botërore e Kishës së Zotit në Krishtin ). [8] [9]

Atje, King mbajti fjalimin, i njohur tani si " Unë kam Qenë në Majën e Malit ". Në të, ai foli tentativën për vrasje kundër tij të vitit 1958, duke vënë në dukje se mjeku që e trajtoi tha se për shkak se thika e përdorur ishte aq afër aortës së tij, çdo lëvizje e papritur, madje edhe teshtimë, mund të kishte qenë fatale. [10] Ai iu referua një letre, shkruar nga një vajzë e vogël, e cila i thoshte se ishte e lumtur që ai nuk e kishte teshtitur. Ai e përdori atë referencë për të thënë,

Edhe unë jam i lumtur që nuk teshtiva. Nëse do ta kisha bërë këtë nuk do të isha këtu në 1960.

Ai përsëriti frazën, "Nëse do të kisha teshtitur", disa herë, duke kujtuar shumë ngjarje dhe akte të tjera të mosbindjes civile të disa viteve të mëparshme: Lëvizja Albany (1962), Marshimi në Uashington për Punë dhe Liri në 1963, dhe Selma në Marshimin e Montgomery (1965). [11]

Nga fundi i fjalimit, si në mënyrë profetike ai iu referua kërcënimit me bombë:

Të enjten, më 4 Prill 1968, King po qëndronte në dhomën 306 në Motelin Lorrene në Memfis. Moteli ishte në pronësi të biznesmenit Walter Bailey dhe mbante emrin e gruas së tij. Hirësia e tij Ralph Abernathy, një koleg dhe mik i tij, më vonë i rrëfeu Shtëpisë së Komitetit të Zgjedhur për Vrasje se ai dhe King kishin ndenjur në dhomën 306 në Motelin Lorrene aq shpesh saqë ajo njihej si "Suite King-Abernathy". [12]

Sipas shkrimtarit të biografisë së King Taylor Branch, fjalët e fundit të tij ishin për muzikantin Ben Branch, i cili ishte planifikuar të performonte atë natë në një event të planifikuar. King tha: "Ben, luaj patjetër M'a Mbaj Dorën, Zot i Lartë " sonte në takim. Luaje bukur." [13]

King kishte dalë në ballkon dhe po qëndronte pranë dhomës së tij kur u godit në fytyrë në orën 6:01   pasdite nga një plumb i vetëm .30-06 qëlloi nga një pushkë Remington Model 760 . [14] Plumbi hyri nëpër faqen e djathtë, duke i thyer nofullën dhe disa vartebra teksa përshkoi shtyllën kurrizore e duke çarë vena dhe arterie kryesore, përpara se të ngecej në shpatull. Forca e goditjes i grisi kravatën. King ra mbrapsh pa ndjenja. [15]

Menjëherë pas goditjes dëshmitarët panë një burrë, që besohet s ishte James Earl Ray, duke vrapuar nga një godinë përballë Motelit Lorrene. Ray kishte marrë aty një dhomë me qira. Policia gjeti një paketë të hedhur pranë vendit, në të cilën ishte një pushkë dhe një dylbi (të dyja me shenjat e gishtërinjve të Ray). Ray e kishte blerë pushkën gjashtë ditë më parë. Menjëherë u shpall një kërkim në mbarë botën i cili përfundoi në arrestimin e Ray në Londër 's aeroportin Heathrow dy muaj më vonë. [16]

Në atë kohë, Abernathy dëgjoi gjuajtjen nga brenda në dhomën e motelit dhe vrapoi drejt ballkonit ku gjeti King të mbytur në gjak prej plagës në faqe. [14] [17] Jesse Jackson deklaroi pas të shtënave se ai i mbante kokën King teksa ishte i shtrirë në ballkon. [18]

Përgjigje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Coretta Scott King[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E veja e King, Coretta, e kishte të vështirë t'u jepte fëmijëve lajmin se babai i tyre kishte vdekur. Ajo mori një numër të madh telegramesh, madje edhe një prej nënës së Lee Harvey Oswald, letër e cila, sipas Coretta ishte ajo ajo që e preku më shumë nga të gjitha. [19]  

Brenda lëvizjes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për shumëkënd, vrasja e King shënonte fundin e strategjisë së Mos-Dhunës . [20] Të tjerë brenda Lëvizjes riafirmuan nevojën për të vazhduar më tej punën e King dhe të Lëvizjes. Drejtuesit brenda SCLC konfirmuan se ata do të vazhdonin fushatën e Njerëzve të varfër atë vit pavarësisht humbjes së tij. [21] Disa udhëheqës afro-amerikanë shprehën nevojën për të vazhduar Lëvizjen me filozofinë e Mos-Dhunës. . [22]

Atë natë, senatori Robert F. Kennedy, në garë për të fituar nominimin presidencial për të përfaqësuar Partinë Demokratike, foli për vrasjen. Kennedy kishte folur më herët atë ditë në Indiana [23] dhe mësoi për të shtënat para se të hipte me avion në Indianapolis . Ai mbajti një fjalim të planifikuar atje në një lagje kryesisht afro-amerikane të qytetit. Sekretari i tij i shtypit Frank Mankiewicz sugjeroi që ai t'i kërkojë audiencës të lutet për familjen King dhe të ndiqnin folozofinë e tij të Jo-dhunës. [23]

Kennedy anuloi të gjitha takimet e planifikuara të fushatës dhe u tërhoq në dhomën e tij të hotelit. Disa biseda telefonike me drejtuesit e komunitetit afro-amerikan e bindën atë të flasë kundër reagimieve të dhunshme që filluan të shfaqeshin në të gjithë vendin. [24] Të nesërmen, Kennedy dha një përgjigje të përgatitur, " Mbi Kërcënimin e Pamenduar të Dhunës ", në Cleveland, Ohio .

Presidenti Lyndon B. Johnson[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Presidenti Lyndon B. Johnson ishte në Zyrën Oval atë mbrëmje, duke planifikuar një takim në Hawaii me komandantët ushtarakë të Luftës në Vietnam . Pasi sekretari i shtypit George Christian e njoftoi atë në 8:20   për vrasjen, Johnson e anuloi udhëtimin për t'u përqendruar në ngjarjet në vend Ai caktoi Prokurorin e Përgjithshëm Ramsey Clark për të hetuar atentatin në Memfis. Ai i bëri një telefonatë personale të vesë së King, Coretta Scott King, dhe e shpalli 7 Prillin ditë kombëtare zie, në të cilën flamuri amerikan do të ngrihej në gjysmë shtizë. [25]

Trazirat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kolegët e King në Lëvizjen për të Drejtat Civile kërkuan një reagim jo të dhunshëm ndaj vrasjes, për të nderuar parimet e tij më themelore.

Sidoqoftë, më militante e Lëvizjes, Stokely Carmichael, bëri thirrje reagim të fuqishëm.

Megjithë nxitjen për qetësi nga shumë udhëheqësve, një valë mbarëkombëtare trazirash shpërtheu në më shumë se 100 qytete. [26] Pas vrasjes, Komuna e Memfis nxitoi të bënte marrëveshje me kushte të favorshme për punonjësit e kanalizimeve.për grevën e tyre. [27] [28]

Reagimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Punonjësit në sektorin e e veshjeve dëgjojnë shërbimin e varrimit për Rev. Martin Luther King Jr. në një radio portative. 9 Prill 1968


Të nesërmen, në qytetin e tij të lindjes , Atlanta, Xhorxhia, u mbajtën ritet e funeralit të King. Shërbimi në Kishën Baptiste Ebenezer u transmetua nga televizion kombëtar. Po ashtu edhe ngjarjet e tjera. Një procesion funerali transportoi trupin e King për 3+12 miles (5.6 km) nëpër rrugët e Atlanta, i ndjekur nga më shumë se 100,000 zi, nga kisha deri tek kolegji ku kishte studiuar King, College Morehouse . Atje u mbajt një shërbim i dytë para varrosjes. [29]

Pas vrasjes së King, u raportuan disa reagime të shkëputursa armiqësore prej disa të bardhëve Amerikanë veçanërisht në Jug . David Halberstam.

Por, në përgjithësi gazetarët raportonin se shumë të bardhët ndiheshin të pikëlluar nga vdekja e udhëheqësit afro-amerikan. Në disa raste, madje, tronditja prej e ngjarjes së dhunshme, ua ndryshoi mendimet atyre. Një studim i mëvonshëm nga një grupi besimtarësh të kolegjit, shprehet se konsiderata e tyre për King ishte rritur pas vrasjes së tij. [5] New York Times e vlerësoi King në një editorial, duke e quajtur vrasjen e tij një "katastrofë kombëtare" dhe kauzën e tij "të drejtë". [30] [31]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Pepper 2003.
 2. ^ Douglass, Jim (pranverë 2000). "The Martin Luther King Conspiracy Exposed in Memphis". Probe Magazine. Marrë më 20 korrik 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Yellin, Emily (9 dhjetor 1999). "Memphis Jury Sees Conspiracy in Martin Luther King's Killing". The New York Times. New York City: The New York Times Company. Marrë më 8 qershor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Overview". United States Department of Justice Investigation of Recent Allegations Regarding the Assassination of Dr. Martin Luther King, Jr. U.S. Department of Justice. qershor 2000. Arkivuar nga origjinali më 13 janar 2013. Marrë më 11 korrik 2011. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b Dyson, Michael Eric (2008). "Fighting Death". April 4, 1968: Martin Luther King Jr.'s death and how it changed America (bot. 1st). New York City: Basic Civitas Books. ISBN 978-0465002122. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ (via Google News) "King had predicted he too would be killed". The Washington Afro American. Washington, D.C.: Baltimore Afro-American. 9 shtator 1969. Marrë më 20 korrik 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b "The Accident on a Garbage Truck That Led to the Death of Martin Luther King, Jr". Southern Hollows podcast. Marrë më 25 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Norman, Tony (4 prill 2008). "The last sermon, Memphis, April 3, 1968". Pittsburgh Post-Gazette. Pittsburgh: Block Communications. Marrë më 19 tetor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Rosenberg, Jennifer. "Martin Luther King Jr. Assassinated". 20th Century History. About.com. Arkivuar nga origjinali më 20 shkurt 2017. Marrë më 20 korrik 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Alexandra S. Levine, "New York Today: If Martin Luther King Had Sneezed", New York Times, January 12, 2017. Accessed August 11, 2018.
 11. ^ The King Encyclopedia, "I've Been to the Mountaintop", The Martin Luther King, Jr. Research and Education Institute (Stanford). Accessed August 11, 2018.
 12. ^ "United States Department of Justice Investigation of Recent Allegations Regarding the Assassination of Dr. Martin Luther King, Jr - VII. KING V. JOWERS CONSPIRACY ALLEGATIONS". United States Department of Justice. qershor 2000. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2007. Marrë më 21 korrik 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Branch 2007.
 14. ^ a b Gribben, Mark. "James Earl Ray: The Man Who Killed Dr. Martin Luther King". truetv.com. Arkivuar nga origjinali më 31 janar 2012. Marrë më 5 shkurt 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Investigation of the Assassination of Martin Luther King, Jr. Appendix to Hearings before the Select Committee on Assassinations of the U.S. House of Representatives. Volume XIII (Scientific Reports and Supplementary Staff Reports). March 1979". www.maryferrell.org. mars 1979. Marrë më 2019-01-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Martin Luther King, Jr.: Assassination Conspiracy Theories". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Assassination of Martin Luther King Jr". Christian History Institute. mars 2007. Arkivuar nga origjinali më 11 gusht 2007. Marrë më 21 korrik 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Interview with Andrew Young". PBS. Marrë më 4 shkurt 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Clarke 2007.
 20. ^ Schumach, Murray (5 prill 1968). "Martin Luther King Jr.: Leader of Millions in Nonviolent Drive for Racial Justice". The New York Times. New York City: The New York Times Company. Marrë më 19 tetor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Aide to Dr. King Asserts March Of Poor in Capital Will Be Held". The New York Times. New York City: The New York Times Company. 5 prill 1968. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Van Gelder, Lawrence (5 prill 1968). "Negroes Urge Others to Carry on Spirit of Nonviolence". The New York Times. New York City: The New York Times Company. Marrë më 20 korrik 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ a b Klein 2006.
 24. ^ Newfield 1988.
 25. ^ Kotz 2006.
 26. ^ "1968: Martin Luther King shot dead". On This Day. BBC News. 2006. Marrë më 17 shtator 2006. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "AFSCME Wins in Memphis". AFSCME. Washington, D.C.: AFL–CIO. 1 prill 1968. Arkivuar nga origjinali më 6 dhjetor 2006. Marrë më 23 dhjetor 2006. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "1968 Memphis Sanitation Workers' Strike Chronology". AFSCME. Washington, D.C.: AFL–CIO. 1968. Arkivuar nga origjinali më 6 dhjetor 2006. Marrë më 23 dhjetor 2006. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Dr. King's Assassination: Background" Arkivuar 14 shkurt 2015 tek Wayback Machine, Civil Rights Digital Library, Digital Library of Georgia, 2013
 30. ^ "The Need of All Humanity". The New York Times. New York City: The New York Times Company. 5 prill 1968. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ Catalyst (8 nëntor 2005). "White America's reaction to the shooting of MLK?". Straight Dope. Arkivuar nga origjinali më 4 tetor 2013. Marrë më 20 korrik 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)