Jump to content

Vrasja e Xhon F. Kenedi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Presidenti Kennedy me gruan e tij, Jacqueline dhe guvernatorin e Teksasit John Connally me gruan e tij, Nellie, në limuzinën presidenciale, pak minuta para vrasjes

John Fitzgerald Kennedy, presidenti i 35-të i Shteteve të Bashkuara, u vra më 22 nëntor 1963, në 12:30 në Dallas, Teksas, ndërsa ishte duke hipur në një autokolonë presidenciale përmes Dealey Plaza.[1] Kennedy ishte duke hipur me gruan e tij Jacqueline, Guvernatorin e Teksasit John Connally dhe gruan e Connally Nellie kur u qëllua për vdekje nga ish-marinari amerikan Lee Harvey Oswald duke qëlluar në pritë nga një ndërtesë aty pranë. Guvernatori Connally u plagos rëndë në sulm. Autokolona u nxitua në Parkland Memorial Hospital, ku Presidenti Kennedy u njoftua i vdekur rreth 30 minuta pas pushkatimit; Connally shërohet.

Oswald u arrestua nga Departamenti i Policisë së Dallasit 70 minuta pas të shtënave fillestare. Oswald u akuzua sipas ligjit të shtetit të Teksasit për vrasjen e Kennedy, si dhe atë të policit të Dallas J. D. Tippit, i cili ishte qëlluar për vdekje fatalisht një kohë të shkurtër pas vrasjes. Në orën 11:21 të mëngjesit, më 24 nëntor 1963, ndërsa kamerat televizive të drejtpërdrejta po mbulonin transferimin e tij nga burgu i qytetit në burgun e qarkut, Oswald u qëllua fatalisht në bodrumin e Departamentit së Policisë Dallas nga operatori i klubit të natës në Dallas, Jack Ruby. Oswald u dërgua në Parkland Memorial Hosptial, ku shumë shpejt vdiq. Ruby u dënua për vrasjen e Oswaldit, megjithëse u rrëzua më vonë me apel, dhe Ruby vdiq në burg në vitin 1967 ndërsa po priste një gjykim të ri.

Pas një hetimi 10-mujor, Komisioni Warren arriti në përfundimin se Oswald vrau Kennedy, që Oswald kishte vepruar plotësisht vetëm, dhe se Ruby kishte vepruar i vetëm në vrasjen e Oswald.[2] Kennedy ishte presidenti i tetë dhe më i fundit i SHBA-së që vdiq në detyrë, dhe i katërti (pas Lincoln, Garfield, dhe McKinley) që u vra. Nënkryetari Lyndon B. Johnson mori automatikisht presidencën pas vdekjes së Kenedy.[3]

Një hetim i mëvonshëm, Komiteti i Përzgjedhur i Dhomës së Shteteve të Bashkuara për Atentatet (HSCA) ranë dakord me Komisionin Warren se plagët që Kennedy dhe Connally pësuan ishin shkaktuar nga tre të shtëna pushkësh të Oswald, por ata gjithashtu arritën në përfundimin se Kennedy ishte "mbase i vrarë si rezultat i një komplot",[4] si analizë e një regjistrimi audio të rreptë, tregoi ekzistencën e një arme zjarri shtesë dhe për këtë arsye" ... një probabilitet i lartë që dy të armatosur qëlluan ndaj presidentin".[5][6] Komiteti nuk ishte në gjendje të identifikonte ndonjë individ ose grup të përfshirë me konspiracionin e mundshëm. Për më tepër, HSCA zbuloi se hetimet origjinale federale ishin "të meta" në lidhje me shkëmbimin e informacionit dhe mundësinë e komplotit.[7] Siç rekomandohet nga HSCA, provat e vërtetuara që sugjerojnë komplotin u rishqyrtuan dhe u hodhën poshtë.[8] Ishte përcaktuar që diktekulli regjistroi të shtëna me armë të ndryshme të cilat u qëlluan në një lokacion tjetër në Dallas dhe në një kohë tjetër që nuk kishte lidhje me atentatin.[8]

Në dritën e raporteve hetimore që përcaktojnë se "të dhëna akustike të besueshme nuk mbështesin një konkluzion se kishte një person të armatosur të dytë", Departamenti i Drejtësisë i SHBA-së përfundoi hetime aktive dhe deklaroi "që asnjë provë bindëse nuk mund të identifikohet për të mbështetur teorinë e një komploti në ... vrasjen e presidentit Kenedy".[9] Sidoqoftë, vrasja e Kennedy është ende subjekt i një debati të gjerë dhe ka ngjallur teori të shumta konspirative dhe skenare alternative. Sondazhet e bëra nga viti 1966 deri më 2004 zbuluan se deri në 80 përqind të amerikanëve dyshuan se ekzistonte një komplot apo mbulim.[10][11]

Prapaskena[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Presidenti John F. Kennedy zgjodhi të udhëtonte për në Teksas për të qetësuar fërkimet në Partinë Demokratike midis liberalëve Ralph Yarborough dhe Don Yarborough (pa asnjë lidhje) dhe guvernatori konservator i Teksasit, John Connally.[12]

Një vizitë presidenciale në Teksas u ra dakord për herë të parë nga Kennedy, zëvendës presidenti Lyndon B. Johnson (një vendas i Teksasit) dhe Connally ndërsa të tre burrat ishin së bashku në një takim në El Paso më 5 qershor 1963.[13]

Presidenti Kennedy më vonë vendosi të nisë udhëtimin me tre qëllime themelore në mendje: 1.) për të ndihmuar në rritjen e më shumë kontributeve të fondit të fushatës presidenciale;[13] 2.) fillon përpjekjen e tij për rizgjedhje në nëntor 1964;[14] dhe 3.) për të ndihmuar në rregullimin e rrethojave politike midis disa anëtarëve kryesorë të partisë Demokratike në Teksas, të cilët u duk se po luftonin politikisht mes vete, pasi bileta Kennedy-Johnson mezi kishte fituar Teksasin më 1960 (dhe kishte humbur madje edhe në Dallas).[15]

Udhëtimi i presidentit Kennedy në Dallas u njoftua për herë të parë për publikun në shtator 1963.[16] Rruga e saktë e automjetit u përfundua më 18 nëntor dhe u njoftua publikisht disa ditë para 22 nëntorit.[17]

Rruga për në Dealey Plaza[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Autokolona e Kennedy përmes Dallas me Johnson dhe Connally ishte planifikuar t'i jepte presidentit ekspozim maksimal ndaj turmave vendase para ardhjes së tij[18] për një drekë në Trade Mart, ku ai do të takohej me qytetarë dhe liderë biznesi. Stafi i Shtëpisë së Bardhë informoi Shërbimin Sekret se presidenti do të arrijë në Dallas Love Field përmes një fluturimi të shkurtër nga [[Baza e Forcave Ajrore të Carswell] në Fort Worth.[18][19]

Dallas Trade Mart u zgjodh paraprakisht si vendi i drekës, dhe Kenneth O'Donnell, miku i presidentit Kennedy dhe sekretari i emërimeve, e kishte zgjedhur atë si destinacionin përfundimtar në rrugën e autokolonës.[18][19] Duke u larguar nga Dallas Love Field, autokolonës iu ishte ndarë 45 minuta për të arritur në Trade Mart në një kohë të planifikuar të mbërritjes në orën 12:15. Itinerari u krijua për të shërbyer si një rrugë 10-milje (16-km) midis dy vendeve, dhe automjetet e autokolonëd mund të drejtoheshin ngadalë brenda kohës së caktuar.

Agjenti Special Winston G. Lawson, një anëtar i detajit të Shtëpisë së Bardhë i cili veproi si Agjenti i Shërbimit Sekret paraprak, dhe Agjenti i Shërbimit Sekret Forrest V. Sorrels, Agjenti Special i ngarkuar me zyrën e Dallas, ishin më aktivët në planifikimin e rrugës autokolone. Më 14 nëntor, të dy burrat morën pjesë në një takim në Love Field dhe kaluan në rrugën për të cilën Sorrels besonte se ishte më e përshtatshme për makinën. Nga Love Field, rruga kaloi nëpër një seksion periferik të Dallasit, përmes qendrës së qytetit përgjatë Main Street, dhe më në fund në Trade Mart përmes një segmenti të shkurtër të autostradës Stemmons.[20]

Presidenti kishte planifikuar të kthehej në Love Field për t'u nisur për një darkë për mbledhjen e fondeve në Austin më vonë atë ditë. Për udhëtimin e kthimit, agjentët përzgjodhën një rrugë më të drejtpërdrejtë, e cila ishte afërsisht katër milje, ose 6.4 kilometra (disa nga kjo rrugë do të përdoren pas vrasjes). Rruga e planifikuar për në Trade Mart u raportua gjerësisht në gazetat e Dallasit disa ditë para ngjarjes, për të mirën e njerëzve që dëshironin të shikonin autokolonën.[20]

Për të kaluar direkt në qendër të qytetit Dallas, u zgjodh një rrugë në perëndim përgjatë Main Street, në vend se Rruga Elm (një bllok në veri), pasi kjo ishte rruga tradicionale e paradës dhe siguronte ndërtesën maksimale dhe pamje të turmës. Seksioni kryesore e rrugës përjashtoi një kthesë të drejtpërdrejtë në daljen Fort Worth Turnpike (i cili shërbeu gjithashtu si dalja e autostradës Stemmons), e cila ishte rruga për në Trade Mart, pasi kjo dalje ishte e arritshme vetëm nga Rruga Elm. Prandaj, rruga e planifikuar e automjeteve përfshinte një kthesë të shkurtër me një bllok në fund të segmentit në qendër të qytetit të Main Street, në rrugën Houston për një bllok në veri, përpara se të kthehej përsëri në perëndim në Elm, në atë mënyrë ata mund të vazhdonin përmes Dealey Plaza para se të dilnin nga Elm në autostradën Stemmons. Depozitimi i Librit të Shkollave në Teksas ndodhej në cepin veriperëndimor të kryqëzimit të Houston dhe Elm Street.[21]

Tre automjete u përdorën për Shërbimin Sekret dhe mbrojtjen e policisë në makinën e Dallas.

Më 22 nëntor — pas një fjalimi për mëngjes në Fort Worth, ku presidenti Kennedy kishte qëndruar gjatë natës pasi mbërriti në San Antonio, Houston dhe Uashington D.C., një ditë më parë[22] - presidenti hipi në Air Force One, i cili u nis në ora 11:10 dhe mbërriti në Love Field 15 minuta më vonë. Rreth orës 11:40, autokolona presidenciale e la Love Field për udhëtimin nëpër Dallas, duke vrapuar në një orar rreth 10 minuta më të gjatë se 45-të e planifikuar, për shkak të turmave entuziastë të vlerësuar në 150,000-200,000 njerëz, dhe dy ndalesa të paplanifikuara të drejtuara nga presidenti.[23][24] Në kohën kur autokolona arriti në Dealey Plaza, ata ishin vetëm pesë minuta larg nga destinacioni i tyre i planifikuar.

Vrasja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të shtëna në Dealey Plaza[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo është një pamje nga dritarja ku gjuajti Oswald. Vija e verdhë tregon rrugën e makinës së Kennedy. Shenja 'x' në rrugë shënon vendndodhjen e plumbit përfundimtar fatal që goditi Kennedy.

Limuzina e presidentit Kennedy hyri në Dealey Plaza në ora 12:30. Nellie Connally, Zonja e Parë e Teksasit, iu kthye presidentit, i cili ishte ulur pas saj, dhe komentoi, "Z. President, ju nuk mund të thoni që Dallas nuk ju do", të cilën Presidenti Kennedy e pranoi duke thënë, " Jo, sigurisht që nuk mundesh ”. Këto ishin fjalët e fundit të Kenedy.[25][26][27]

Nga Rruga Houston, limuzina presidenciale bëri kthesën e majtë të planifikuar në Elm, duke i siguruar asaj mundësinë e përdorimit të daljes në autostradën Stemmons. Ndërsa automjeti u kthye në Elm, makina kaloi nga Depozitimi i Librit Shkollor në Teksas. Papritur, të shtëna u qëlluan në drejtim të Presidentit Kennedy ndërsa makina e tij vazhdoi poshtë rrugës Elm. Rreth 80% e dëshmitarëve kujtuan se dëgjuan tre të shtëna.[28]

Një pakicë e dëshmitarëve njohën të shtënat e para që ata dëgjuan si zjarr armësh, por vështirë se kishte ndonjë reagim ndaj gjuajtjes së parë nga shumica e njerëzve në turmë apo nga ata që hipnin në autobus. Shumë kalimtarë më vonë thanë që dëgjuan ato që ata menduan se ishin ose një fishekzjarre ose zjarri i njërës prej automjeteve menjëherë pasi presidenti kishte filluar të tundte.[29] Megjithëse disa dëshmitarë të afërt[30] kujtuan se limuzina ngadalësohej, pothuajse ndalet, ose ndalet plotësisht, Komisioni Warren, bazuar në filmin Zapruder - zbuloi se limuzina kishte udhëtuar me një shpejtësi mesatare prej 11.2 milje në orë gjatë 186 ft të Rrugës Elm menjëherë paraprakisht nga goditja fatale e kokës.[31]

Brenda një sekondari të njëri-tjetrit, guvernatori Connally dhe zonja Kennedy kthehen befasisht duke kërkuar nga e majta e tyre për të kërkuar në të djathtën e tyre, duke filluar në kornizën e filmit Zapruder 162..[32] Bashkë, ashtu si presidenti, ishte një veteran ushtarak i Luftës së Dytë Botërore, por ndryshe nga ai, gjahtar i gjatë. Connally dëshmoi se ai menjëherë e njohu tingullin si atë të një pushkë të fuqishme, pastaj ai ktheu kokën dhe trungun drejt, duke u përpjekur të shihte presidentin Kennedy pas tij. Guvernatori Connally dëshmoi se nuk mund ta shihte presidentin, kështu që ai filloi të kthehet përsëri (duke u kthyer nga e djathta në të majtë). Guvernatori dëshmoi gjithashtu se kur koka e tij ishte përballur me rreth 20 gradë majtas nga qendra,[26] ai u godit në pjesën e prapme të sipërme të djathtë nga një plumb që ai nuk e dëgjoi u zjarr. Doktori që operoi në Connally mati kokën në kohën kur u godit pasi kishte kthyer 27 gradë majtas nga qendra.[26] Pasi Connal u godit, ai bërtiti: "Oh, jo, jo, jo. Zoti im. Ata do të na vrasin të gjithë!"[33]

Zonja Connally dëshmoi se vetëm pasi dëgjoi një zhurmë të fortë dhe të frikshme që vinte nga diku pas saj dhe në të djathtë të saj, ajo u kthye drejt presidentit Kennedy dhe e pa atë të ngritte krahët dhe bërrylat, me duart para fytyrës dhe fytit. Ajo pastaj dëgjoi një tjetër armë zjarri dhe më pas guvernatori Connally duke bërtitur. Zonja Connally atëherë u largua nga Kennedy drejt burrit të saj, në atë pikë që tingëllonte një tjetër armë zjarri, dhe të dy ajo dhe pjesa e brendshme e limuzinës ishin të mbuluara me fragmente të kafkës, gjakut dhe trurit.

Sipas Komisionit Warren[34] dhe Shtëpisë së Komitetit të Zgjedhur për Vrasje,[35] Kennedy ishte duke bërë me dorë te turmat në të djathtën e tij me krahun e djathtë të ngritur në anën e limo kur një goditje hyri në pjesën e sipërme të tij, depërtoi në qafë dhe dëmtoi paksa një zverkues kurrizore dhe maja e mushkërive të tij të djathtë. Plumbi doli nga fyti i tij gati në qendër, vetëm nën laring dhe i mbyti anën e majtë të nyjës së lidhjes së kostumit. Ai ngriti bërrylat dhe shtrëngoi grushtat para fytyrës dhe qafës, pastaj u përkul përpara dhe u largua. Zonja Kennedy, përballë tij, më pas vuri krahët rreth tij në shqetësim.[26][36]

Dy komitetet hetimore arritën në përfundimin se gjuajtja e dytë për të goditur presidentin hyri në pjesën e pasme të kokës së tij (Komiteti i Zgjedhjes së Shtëpisë vendosi plagën hyrëse katër inç më të lartë se sa e vendosi Komisioni Warren) dhe kaluan në fragmente përmes kafkës së tij; kjo krijoi një vrimë të madhe, "afërsisht ovale" në pjesën e pasme, në anën e djathtë të kokës. Gjaku i presidentit dhe fragmentet e kokës, trurit dhe kafkës së tij zbarkuan në brendësi të makinës, sipërfaqet e brendshme dhe të jashtme të xhamit të përparmë, telat e diellit të ngritur, kapuçin e motorit të përparmë dhe kapakun e pasëm të trungut. Gjaku dhe fragmentet e tij zbarkuan gjithashtu në makinën përcjellëse të Shërbimit Sekret dhe krahun e majtë të drejtuesit të saj, si dhe në oficerët e motorëve që po hipnin në të dy anët e presidentit pikërisht pas automjetit të tij.[37][38]

Pasi presidenti u qëllua në kokë, zonja Kennedy filloi të ngjitej në pjesën e pasme të limuzinës, megjithëse ajo më vonë nuk kishte kujtesë për ta bërë këtë.[33][39] Hill besoi se ajo po arrinte për diçka, mbase një pjesë e kafkës së presidentit. Ai u hodh mbi pjesën e pasme të limuzinës ndërsa në të njëjtën kohë zonja Kennedy u kthye në vendin e saj dhe ai u ngjit në makinë ndërsa dilte nga Dealey Plaza dhe përshpejtoi, duke shpejtuar në Parkland Memorial Hospital.

Pasi zonja Kennedy u tërhoq përsëri në vendin e saj limuzinë, të dy guvernatori dhe zonja Connal dëgjuan që ajo të thoshte vazhdimisht, "Ata kanë vrarë burrin tim. Unë kam trurin e tij në dorë".[25][26] Zonja Kennedy kujtoi, "Të gjithë udhëtimin drejt spitalit që vazhdoja ta përkulja duke i thënë:" Jack, Jack, a mund të më dëgjoni? Unë ju dua, Jack ". Vazhdova të mbaja majën e kokës poshtë tij duke u përpjekur të mbaja trurin brenda."[40]

Guvernatori Connally dhe një spektator plagosen[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Guvernatori Connally ishte duke hipur në të njëjtën limuzinë në një vend direkt para presidentit dhe tre inç më shumë në të majtë se Kennedy; ai gjithashtu u plagos rëndë, por mbijetoi. Mjekët më vonë thanë që pasi guvernatori u qëllua, gruaja e tij e tërhoqi në prehër, dhe sjellja që rezultoi ndihmoi në mbylljen e plagës së kraharorit të tij të përparmë, gjë që po bënte që ajri të thithi direkt në gjoksin e tij rreth mushkërive të tij të djathtë të rrëzuar.

James Tague, një dëshmitar i vrasjes, mori një plagë të vogël në faqen e djathtë, ndërsa qëndronte 162 m larg dritares lindore në katin e gjashtë të depozituesit, 82 m para dhe pak në të djathtë të kokës së presidentit Kennedy, që përballet me drejtim dhe më shumë se 4.9 m nën majën e kokës së Presidentit. Lëndimi i Tague ndodhi kur një fragment plumbi ose plumbi pa kasetë bakri goditi kthesën në jug të Rrugës kryesore. Një sherif deputet vuri re pak gjak në faqen e Tague dhe Tague kuptoi se diçka i kishte ngulitur fytyrën gjatë të shtënave. Kur Tague tregoi se ku kishte qëndruar në këmbë, oficeri i policisë vuri re një njollë plumbash në një frenë aty pranë. Nëntë muaj më vonë FBI hoqi kurbetin, dhe një analizë spektrografike zbuloi mbetje metalike në përputhje me atë të bërthamës së plumbit në municionet e Oswaldit.[41] Tague dëshmoi para Komisionit Warren dhe fillimisht deklaroi se ai ishte plagosur në faqe nga të shtënat e dyta ose të treta nga tre të shtënat që i kujtohej se i dëgjonte. Kur këshilltari i Komisionit e bëri presion që të ishte më specifik, Tague dëshmoi se ai ishte plagosur nga goditja e dytë.[42]

Lee Harvey Oswald dhe Jack Ruby[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jack Ruby, pak para se të gjuante një goditje të vetme në Oswald, i cili po shoqërohet nga detektivët e policisë Jim Leavelle (me kostum të ndritshme) dhe L.C. Graves për transferimin nga burgu i qytetit në burgun e qarkut

Roy Truth, mbikëqyrësi i Lee Harvey Oswald në depozitë, raportoi se ai ishte zhdukur në policinë e Dallasit. Rreth 70 minuta pas vrasjes, Oswald u arrestua për vrasjen e oficerit të policisë së Dallas J. D. Tippit. Sipas dëshmitarit Helen Markam, Tippit kishte parë Oswald duke ecur përgjatë një trotuari në lagjen e banimit të Oak Cliff,[43] tre milje nga Dealey Plaza. Oficeri Tippit kishte marrë më parë një mesazh radio që jepte një përshkrim të të dyshuarit që kërkohej në atentat, dhe ai e thirri Oswald gjatë në makinën e patrullës.

Markam dëshmoi se pas një shkëmbimi të fjalëve, Tippit doli nga makina e tij dhe Oswald e qëlloi atë katër herë.[43] Dëshmitarë të shumtë panë një njeri që ata e identifikuan si Oswald qëlloi Tippit ose u largua nga skena pasi zbrazi kutitë e plumbave nga armët. Oswald u pa më pas nga menaxheri i dyqaneve të këpucëve Johnny Brewer "duke rënë në" korridorin e hyrjes së dyqanit të tij. I dyshimtë për këtë aktivitet, Brewer pa që Oswald të vazhdonte rrugën dhe të rrëshqiste në Texas Theatre aty pranë, pa paguar.[44] Brewer paralajmëroi nëpunësin e biletave të teatrit, i cili telefonoi policinë[45] rreth orës 13:40.

Sipas M.N. McDonald, i cili ishte një nga oficerët e arrestimit, Oswald i rezistoi arrestimit dhe po përpiqej të tërheqë pistoletën kur u godit dhe u përmbajt me forcë nga policia.[46] Ai u akuzua për vrasjet e presidentit Kennedy dhe oficerit Tippit më vonë atë natë.[47] Oswald mohoi të shtinte këdo dhe pretendoi se ai u arrestua pafajësisht sepse ai kishte jetuar në Bashkimin Sovjetik.[48][49][50]

Çështja e Oswaldit kurrë nuk u gjykua. Dy ditë pas vrasjes, pasi po shoqërohej në një makinë në bodrumin e Departamentit së Policisë së Dallasit për transferimin nga burgu i qytetit në burgun e qarkut, Oswald u qëllua fatalisht nga pronari i klubit të natës Dallas, Jack Ruby. Incidenti u transmetua drejtpërdrejt në televizionin amerikan në orën 11:21 të mëngjesit të dielën, më 24 nëntor. Në mënyrë të pavetëdijshme, Oswald u nxitua me ambulancë në Parkland Memorial Hospital, i njëjti objekt ku mjekët kishin provuar të shpëtonin jetën e presidentit Kennedy dy ditë më parë; ai vdiq në ora 13:07.[51] Vdekja e Oswald u njoftua në një lajm televiziv të transmetuar nga shefi i policisë së Dallas, Jesse Curry. Një autopsi u krye nga Ekzaminuesi Mjekësor i Qarkut Dallas Dr. Earl Rose në orën 14:45 të njëjtën ditë. Shkaku i deklaruar i vdekjes në raportin e autopsisë ishte "hemorragji sekondare ndaj plagës me armë të gjoksit".[52] Arrestuar menjëherë pas të shtënave, Ruby më vonë tha se ai ishte shqetësuar për vrasjen e Kenedit dhe se vrasja e Oswald do të kursente "... Zonja Kennedy mosmiratimin e kthimit në gjyq".[53]

Varrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Presidenti Kennedy u shpall i vdekur në ora 13:00 CST (19:00 UTC) pasi zemra e tij pushoi. Ceremonia e tij e varrimit shtetëror u mbajt në Uashington D.C.

Trupi i presidentit Kennedy u dërgua përsëri në Uashington, D.C., dhe u vendos në East Room të Shtëpisë së Bardhë për 24 orë.[54] Të dielën pas vrasjes, arkivoli i tij u transportua me një kamion të tërhequr me kalë në Kapitolin e Shteteve të Bashkuara.[55] Gjatë gjithë ditës dhe natës, qindra mijëra njerëz u rreshtuan për të parë arkivolin e ruajtur.[56] Përfaqësues nga mbi 90 vende morën pjesë në ceremoninë shtetërore të hënën, më 25 nëntor.[57] Pas meshës së të vdekurve në Katedralen e Shën Mateut, presidenti u vendos të pushojë 2.7 milje nga Shtëpia e Bardhë në Varrezat Kombëtare të Arlington në Virxhinia.[58]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Stokes 1979, ff. 21.
 2. ^ "Report of the President's Commission on the Assassination of President Kennedy, Chapter 1: Summary and Conclusions". 15 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "US Constitution, Article II, Section 1, Clause 6; plus precedent set by John Tyler's succession in 1841". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Stokes 1979, f. 2.
 5. ^ Stokes 1979, ff. 90–93.
 6. ^ Stokes 1979, f. 65.
 7. ^ Stokes 1979, ff. 241–255.
 8. ^ a b Report of the Committee on Ballistic Acoustics. National Research Council. 1982. doi:10.17226/10264. ISBN 978-0-309-25372-7. Marrë më 11 nëntor 2013. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Letter from Assistant Attorney General William F. Weld to Peter W. Rodino Jr., undated" (PDF). Marrë më 19 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Gary Langer (16 nëntor 2003). "John F. Kennedy's Assassination Leaves a Legacy of Suspicion" (PDF). ABC News. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 26 janar 2011. Marrë më 16 maj 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Jarrett Murphy, "40 Years Later: Who Killed JFK?" Arkivuar 14 mars 2012 tek Wayback Machine, CBS News, 21 nëntor 2003.
 12. ^ Russ. "26, 2009#P12844 Life in Legacy". Lifeinlegacy.com. Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2011. Marrë më 14 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ a b Warren 1964, p. 28
 14. ^ White 1965, p. 3
 15. ^ United Press International & American Heritage 1964, p. 7
 16. ^ Associated Press 1963, p. 7
 17. ^ Warren 1964, p. 40
 18. ^ a b c "Testimony of Kenneth P. O'Donnell". Warren Commission Hearings. Assassination Archives and Research Center. fq. 440–457. Marrë më 26 nëntor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ a b Warren 1964, chpt. 2, p. 31.
 20. ^ a b Warren 1964, chpt. 2, p. 40.
 21. ^ McAdams, John (2012). "Changed Motorcade Route in Dallas?". The Kennedy Assassination. Marquette University. Marrë më 26 nëntor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "November 22, 1963: Death of the President". John F. Kennedy Presidential Library and Museum. Marrë më 26 nëntor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Carr, Heather. "What time was President Kennedy shot? When was Lee Harvey Oswald arrested?". About.com Dallas. Arkivuar nga origjinali më 18 nëntor 2012. Marrë më 26 nëntor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ John F. Kennedy by Tanya Savory chapter 12, second page. Retrieved January 14, 2016
 25. ^ a b "Testimony of Mrs. John Bowden Connally, Jr". Warren Commission Hearings. Assassination Archives and Research Center. fq. 146–149. Marrë më 26 nëntor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ a b c d e "Testimony of Gov. John Bowden Connally, Jr". Warren Commission Hearings. Assassination Archives and Research Center. fq. 129–146. Marrë më 26 nëntor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Testimony of Mrs. John F. Kennedy". Komisioni Warren. fq. 179. Arkivuar nga origjinali më 19 dhjetor 2013. Marrë më 20 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ McAdams, John (2012). "Dealey Plaza Earwitnesses". The Kennedy Assassination. Marquette University. Marrë më 26 nëntor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ Warren 1964, chpt. 2, p. 49
 30. ^ Reston, Jr, James (22 nëntor 2004). "That 'Damned Girdle': the Hidden Factor That Might Have Killed Kennedy" – nëpërmjet LA Times. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Chapter 2". National Archives (në anglisht). 2016-08-15. Marrë më 2018-05-23.
 32. ^ "History Matters Archive - HSCA Appendix to Hearings - Volume VI, pg". www.history-matters.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ a b "Testimony of Mrs. John F. Kennedy". Warren Commission Hearings. Assassination Archives and Research Center. 5 qershor 1964. fq. 178–181. Marrë më 26 nëntor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ Warren 1964, chpt. 1, pp. 18–19.
 35. ^ Stokes 1979, ff. 41–46.
 36. ^ "Testimony of Dr. Robert Roeder Shaw". Warren Commission Hearings. Assassination Archives and Research Center. 21 prill 1964. fq. 101–117. Marrë më 26 nëntor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "Testimony of Bobby W. Hargis". Warren Commission Hearings. Assassination Archives and Research Center. 8 prill 1964. fq. 293–296. Marrë më 26 nëntor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ Zapruder FilmYouTube
 39. ^ Zapruder film: frames 370, 375, 380, 390.
 40. ^ Leaming, Barbara (2014). Jacqueline Bouvier Kennedy Onassis: The Untold Story. St. Martin's Press. fq. 141. ISBN 978-1-250-01764-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ The Truth Behind JFK's Assassination, by Max Holland, Newsweek, 20 nëntor 2014.
 42. ^ "Testimony of James Thomas Tague". Warren Commission Hearings. Assassination Archives and Research Center. 23 korrik 1964. fq. 552–558. Marrë më 26 nëntor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ a b Testimony of Helen Markham, Warren Commission Hearings and Exhibits, vol. 3, p. 307.
 44. ^ Testimony of Johnny Calvin Brewer, 7 H 3–5.
 45. ^ Testimony of Julia Postal, 7 H 11.
 46. ^ Testimony of M.N. McDonald, Warren Commission Hearings and Exhibits, vol. 3, p. 300.
 47. ^ Tippit murder affidavit: text, cover. Kennedy murder affidavit: text, cover.
 48. ^ Warren Commission Hearings, vol. 20, p. 366, Kantor Exhibit No. 3 — Handwritten notes made by Seth Kantor concerning events surrounding the assassination.
 49. ^ Lee Oswald claiming innocence (film), YouTube.com.
 50. ^ Lee Oswald's Midnight Press Conference, YouTube.com.
 51. ^ Bagdikian, Ben H. (14 dhjetor 1963). Blair Jr., Clay (red.). "The Assassin". The Saturday Evening Post. Philadelphia: The Curtis Publishing Company (44): 26. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ The Nook: An Investigation of the Assassination of John F. Kennedy, Official Autopsy Report of Lee Harvey Oswald Arkivuar 26 shkurt 2019 tek Wayback Machine, 24 nëntor 1963. Arritur më 2 janar 2013.
 53. ^ Testimony of Jack Ruby, Warren Commission Hearings, vol. 5, pp. 198–200.
 54. ^ Associated Press 1963, pp. 36–37, 56–57, 68
 55. ^ Associated Press 1963, p. 79
 56. ^ Healy, Robert L. (25 nëntor 1963). "All Night Long They Came". The Boston Globe. fq. 1. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 57. ^ Wicker, Tom (26 nëntor 1963). "Kennedy Laid to Rest in Arlington". The New York Times. fq. 1. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 58. ^ United Press International & American Heritage 1964, pp. 120–127