Wikipedia:Ankesa ndaj administratorëve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Para se të shtroni ndonjë ankesë, do të ishte e udhës që të keni parasysh mundësit si dhe nevojat teknike të administratorve për të përmbushur rregullat e këtij projekti.
Kush punon gabon, ai që nuk punon bënë vetëm një gabim - nuk punon.

Rreth artikujve mbi t'folmen e shqipes[Redakto nëpërmjet kodit]

Administratori Cradel, ka plasuar shenjën për grisje 2 vite pas krijimit të artikullit (rasti [1] [2] [3] [4]). Pas reagimit me paralajmërim për heqjen e shenjës [5] pa asnjë argumet të shtuar e ka plasura prapë shenjën për grisje. Kur të merret parasysh qarkullimi i administratorit në projekt, lirisht mund të thuhet se është duke reaguar në bazë të gjendjes së tij emocionale. Nuk është kohë e shkurt që është krijuar artikulli. Referimet gjenden në artikull. Nëse logjika e administratorit nuk e pranon si referim ai është problem i tij. Sepse është logjike së pari që njeri e ka të folmen e vetë, pastaj në bazë të klasifikimeve shkencore të folmet e tyre përmblidhen në dialekte apo gjuhë. Sipas marrveshjes nga gjuha e folur krijohet gjuha e shkruar (gjuhtë e shkruara nuk pikin prej qiellit). Sa për referime të jashtme, t'ja trusi Oksigjen që çuditet. LIVE REFERENCES.

Upss!!! Nuk osht hulumtim vetjak, po shoqëror e që administratorëve nuk ju ka ra me dalë nëpër dasma.--Kurreshtja 11 Janar 2010 01:49 (CET)

Së fundi një kërkesë për grupin, këshillin e administratorve apo si quhet këtu: Pare se të vendosen shenjat e grisjes ndoshta do të ishte më mirë të shikoni të plasoni ma pakë shenja e grisje të merreni me rregullimin e atyre artikujve. Se jeni bo si polic t'jugosllavis. Nuk e pata me të keqë po shenja lartë po shkruan: Kush punon gabon, ai që nuk punon bënë vetëm një gabim - nuk punon.. Edhe grisjet janë punë, po çfarë pune se? Edhe polict e serbis kanë punu.

FIllimisht ska pas nevoje per "ankese ndaj administratorit" sepse une skam bere asgje "administrative", thjesht e kam nominuar nje artikull per grisje, sic mund ta beje cdo perdorues i zakonshem dhe nuk e kam grisur ate, nese nuk pajtohesh me grisjen vendos{{pezullo-grisjen}} dhe paraqit arsyet, artikulli nuk do te griset nese i parmbahet regullave dhe pajtohen perdoruesit.
sa per arsyet e grisjes nuk po i permendi te gjitha ketu por me duket se ke keqkuptuar disa gjera, filimisht me referenca apo "serioze" e kisha fjalen per burime te besueshme, duke marre parasysh qe shumica nga njerezit qe shkruajne ketu nuk jane eksperte per ate qe skruajne duhet te tregojne nga e kane marre ate informacion, ky burim apo referenca nga mirret informacioni duhet te jete i besueshem (kete e kisha ne mend me "serioz"), si p.sh. gazetat, institutet shekncore, zyrtare etj., burimet jo te besueshme nga ana tjeter do te ishin faqet personale, emisionet argetuese (si "oksigjeni")etjetj. , pra me pak fjale nuk mund te botosh studimet, hulumtimet tuaja kete, pavarsisht a shihen "ashiqare", nese nuk i gjen ne nje burim te besueshem, nuk pranohen--Cradel 11 Janar 2010 10:16 (CET)

Kunder Menyres Arbitrare[Redakto nëpërmjet kodit]

Une keto dite e pash qe ne vikipedia administruesi nje perdoruesit i eshte dhen e drejta administrative me vetme dy votues per dhe pasi i kan kaluar 15 dit ne baz te rregullores ne Wikipedia shqip je ketu e keni detajin http://sq.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Administruesit#Votimi. Keto jan shkelje dhe une ju ftoj te votoni kunder kesaj menyre arbitrae qe ka filluar te behet ne wikipedia dhe fteoj qe perdoruesit qe i eshte dhen cilesia administrative ti heqet derisa ti ket votat e mjaftuara. Pra votoni KUNDER per te mos ndodh me te shkilen rregullat e wikipedias.--Niki007 29 Qershor 2009 15:26 (CEST)

Symbol oppose vote.svg KUNDËR--Niki007 29 Qershor 2009 15:26 (CEST)

Përshëndetje. Besoj se po bëhet fjalë për mua këtu, nuk e kuptoj çfar po kërkon , kundër mua ose kundër mënyrës së këtij votimi.--Liridon 29 Qershor 2009 15:31 (CEST)
Nuk po behet fjal per ty por pe behet fjal per shkeljen e rregullores ne vikipedia lexojeni rregulloren tek vikipedia administruesit, atye e ke pergjigjejen une personalisht nuk jam kunder jush por jam kunder shkeles se rregullores sepese ketu nuk jemi ne nje livadh qe te bejm qfar te dojme ka rregullore ketu te ciles duhet ti prembahemi te gjith.--Niki007 29 Qershor 2009 15:34 (CEST)
Apet se apet nuk po te kuptoi se cila rregull u shkell. --Proud To Be Albanian diskuto°) 29 Qershor 2009 17:30 (CEST)

LEXOJE: Kushtet për tu bërë administrues ose burokrat në përgjithësi kanë të bëjnë me sa kohë dhe sa kontribute një redaktor ka dhënë. Redaktori duhet të jetë i besueshëm dhe kjo gjë arrihet vetëm duke qenë sa më shumë në kontakt me redaktorët e tjerë. Gjithashtu duhet të ketë qenë anëtar prej 3 muajsh (nga redaktimi i parë), të ketë rreth 1000 kontribute, dhe të mbështetet nga të paktën 5 redaktorë të rregullt (domethënë redaktorë që kanë qenë anëtar për të paktën 3 muaj dhe mbi 50 redaktime) dhe 75% për. Votimi për veten nuk vlen si votë, por kandidati duhet të pranojë kandidaturën. Po të njëjtat kushte vlejnë dhe për heqjen e privilegjeve të një administruesi ose burokrati. Votimet zgjasin për 15 ditë nga fillimi i kandidimit. A nuk eshte kjo shkelje e rregullores sipas jush!!!! Pershndetje--Niki007 29 Qershor 2009 17:35 (CEST)

Pra tek perdoruesi ne fjal kan votuar vetem 2 vet dhe jo 5 sosh sa eshte me rregullore edhe e dyta kan kaluar me shum se nje muaj e kandidatures dmth ka kaluar afati i tje per tu votuar siq eshte me rregulloren 15 dit pra Përdoruesi:Liridon nuk eshte administrues legjitim sepse nuk i ka votat e duhura dhe kjo eshte shkelje e rregullores. a jam i kjart tash!--Niki007 29 Qershor 2009 17:38 (CEST)
Mendo pak, tani e she se cka ke shkruajt ti nuk ka kuptim. Une e njoh kete rregull, jam qene ketu kur u be, por deri sa te behen 5 vota vonon muaj ose vite, pasi qe ky wiki nuk eshte shume aktiv. Kandidatura mundet edhe te vendoset me nje vote, nese nuk u kundershtuar kandidatura gjate procedures, ti e dhave mendimin pas vendosjes. Si po e shoh e ki me shume sepse je propozuar dy here, dhe te dy here u kundershtuar kandidatura jote. Kjo me 15 dite nuk e ke kuptua, duhet me prite 15 dite para se vendoset, edhe se vendoset pas 2 ose 3 muaj, kjo eshte apet se apet e vlershme. --Proud To Be Albanian diskuto°) 30 Qershor 2009 15:04 (CEST)
Nuk du me i hy diskutimeve se edhe ashtu sjam ne rrjedh te diskutimeve e as aktiv ne wiki qe disa kohe, por zgjedhja e till e nje administruesi eshte e pa pranueshme. Nuk do te kisha kerkuar shkarkimin e tij sepse duhet dhene shansin te punoje pasime eshte zgjedhur dhe nje shkarkim duhet bere nda "Kujdestaret" perndryshe te ishte ceshtje burokratesh do te kisha kerkuar shkarkim. Jo sepse kam kunder kandidatit dicka, por sepse zgjedhja eshte bere shum e prere nga 2 persona. Thjesh nuk eshte arsye mospjesmarrja ne votim, sepse kur ska pjesmarrje prishen votat. Puntori 30 Qershor 2009 15:16 (CEST)
Zotri Përdoruesi:Ko.S.ystem.OV@|une thejsh po e them kete qe e ka cekur edhe Puntori sa i perket kandidatures sime ma heret, une heren e dyt jam terhjekur dhe kjo nuk ka te bej aspak se po ta kandidohem une prap do jem kunder sepse vikipedian siq e kam cekur e kam ne doren e dyt apo te tret. Por kjo nuk ma mohon ta ngris zerin kur "DY" veta e cilsojn veten se jan "BABA" e wikipedias dhe marrin vendima arbitrare dhe prap po e perseris nuk jam kunder kandidatit por jam kunder vendimit qe eshte marr krye ne vete nuk mund te presesh e te qepesh vete ketu, sepse po te ishte bota keshtu Xhorxh Bushi nuk do tija kishte liruar kurr vendin Obames. Pra edhe nje here une jam kunder shkeljes se rregullores dhe nese ky perdorues i ka pas vetem dy vota per ateher votimi eshte dalur huq. Dhe kjo eshte shkelje dhe kot e ke se hi syve nuk mund te me qitesh ti mua sepse fundi i fundit ketu jemi te barabart te gjith. Dhe une edhe njeher i ftoj te gjith perdoruesit aktiv te votojne KUNDER menyres arbitrare dhe tu terhiqet vrejtja qe mos te ndodh ma te mirren vendime krye ne vete.--Niki007 30 Qershor 2009 15:42 (CEST)
Nuk kam dashte me votu , mu ka duk vota ime e panevojshme, spse jam nga administratoret me te rinj, dhe skam dashte te jem dikush qe ndikon ne marrjen e vendimit . Mendoj se duhet ti permbahemi rregullave se ndryshe nuk shkon. Nuk kam asgje ndaj kandidatit per kundrazi e perkrahi ne punen qe bene, por sa i perket menyres se zgjedhjes atehere nuk eshte ne rregull.

Planeti 30 Qershor 2009 17:06 (CEST)

Kjo mund të shikohet nga dy aspekte
1.Rregullorja është shkel dhe si pasojë duhet t'ia heqim privilegjet
2.Rregullorja nuk i përshtatet rrethanave kur u zgjedh kandidati (pra nuk kishte shumë vetë aktiv për të votuar dhe kishte nevojë për administruesë aktiv për momentin)
Mendoj se kandidati duhet të kishte kërkuar privilegje administrative të përkohshme, por çka u bë u bë, tani mund të votojmë për heqjen e privilegjeve të tij dhe të veprojmë sipas votave por unë nuk do të votoj derisa të shoh punën që po bën ai sepse nuk kam qenë shumë aktiv kohëve të fundit--Cradel 30 Qershor 2009 18:40 (CEST)

Une te jem i kjart nuk po kerkoj qe te votohet per t`ju marr privilegj perdoruesit ne fjal, por po kerkoj te votohet kunder shkeljes se rregullores dhe tu terhiqet vrejtja, ne kete rast ti terhiqet vrejtja ADMINISTRUESIT EAGLEAL sepse po u be edhe ni shkelje e till une do te votoj PRO per marrjen e privilegjit qe e ka. Pra te mirret nje vendim ketu dhe tash qe me mos te ndodh te shkilet rregullorja ne baze te tekeve te gjithkujt--Niki007 30 Qershor 2009 21:58 (CEST)

Unë mendoj se këtu ka një shkelje të rregullores--Armend 30 Qershor 2009 22:50 (CEST)

E dita qe ka lidhje me kandidaturat tende, Wikipedia:Administruesit/kandidimet#Niki007 (i tërhequr) dhe Kandidatura e dyte, te te dyat ja mendimin eagleal, dhe jam pajtushem me vendosjen e tij. Ti si po e sho nuk ki asgje kunder Liridonit por kundra Eagleal, imho. Kjo rregull qe gjindet aty vlen per tjera wikipedia, amo jo per kete, pasi qe nuk jemi shume aktiv. --Proud To Be Albanian diskuto°) 30 Qershor 2009 23:07 (CEST)

Zotri Proud To Be Albanian nese e shihni ne faqen e diskutimit tim une kam pas dhe kam mardhnie reciproke me perdoruesin EAGLEAL te kisha lutur mos u mundo ta zbehesh kete ketu qe nuk ka lidhje fare me kandidimin tim ma here dhe siq e kam cekur une as qe e kam ditur qe jam kandiduar heren e dyt dhe kam kerkuar vet te mbyllet votim dhe keto kan ndodhum nje vit me par. Por siq thot nje fjal e urte "Mbrojtaja ma e mir eshte sulmi" ti po munohesh duke me sulmuar te mbrosh vehte dhe ate qe keni shkel nje rregullore. Pse zotri per disa po vlejka rregullorja e per disa jo? Te lutem mos i perzi ketu rolet te lutem ketu eshte shkel rregullorja dhe duhet tu terhiqet vrejtja atyre qe e kan bere. Do ta marrim shembull po te ishe ti dhe EAGLEAL burrshtetas te nje vendi do te mund ta ndrronit kushtetuten ne kete menyr? Zotri mos u mundo te me shtysh me zor ti them te bardhes e zez spse kan nje dallim shum te madhe, degjoj te gjith perdoruesit keteu mbeshtesin ne ate se rregullorja eshte shkelur. Me kot ti mundohesh ta mbrosh nje fakt qe eshte mese i kjart qe edhe nje femij 7 veq mund ta dalloj. Pra STOP KEQPORDORIMIT TE RREGULLORES.--Niki007 30 Qershor 2009 23:24 (CEST)
I nderuar Proud To Be Albanianju kisha lutur te mos beni ndrhyrje ne Vikipedia Administruesit tash per ta lehtesuar barren. Ja ketu:[6]--Niki007 30 Qershor 2009 23:47 (CEST)
Zonja Niki007, me fal amo wikipedia nuk eshte jeta ime, kam edhe nje jete jashte Wikipedise. Une nuk e di cfare tutje duhet me pas dhe qfar rregull kam shkelle, na punojme ketu per te krijuar nje enciklopedi te lire dhe te plote dhe jo per te diskutua demokratinë ose burokratine, keshtu te lutem investoi kohen ne artikujt e jo ne diskutime. Krahasimin me politiken jane ketu ne vend te gabuar (Ndoshta pak diktatur gjendet ketu Face-grin.svg). Dhe une nuk po te theme qe te prajnosh dicka por te lesh ketu diskutime qe ne fund na humbin kohe dhe nuk na sjellen asnje dalje. --Proud To Be Albanian diskuto°) 1 Korrik 2009 00:07 (CEST)

E verteta eshte qe ju jeni ai qe po mundoheni ta zgjatin ne nuanca te medha ketu duke u munduar komentet tuaja ti kamufloni gjoja se nuk eshte bere asgje. Nese me drejtohesh mua une jam ne gjendje madje deri ne HENE per te diskutuar. Dhe prap qendroj mbas asaj qe e kam then dhe ti nuk je kurrfar tutori ketu qe me udhzon. Ti duhet ta udhzosh vehten dhe te mos beni me gabime te tilla siq edhe po beni.--Niki007 1 Korrik 2009 13:18 (CEST)

Shkelja e rregullores është bërë. Nuk ka diskutim për këtë. Mendoj se votimi për përdoruesin Liridoni duhet të bëhet edhe një herë, dhe pastaj nëse nuk i ka votat e mjaftueshme, t'i largohet privilegji, por nëse i ka votat, atëherë privilegji t'i mbetet. --Λeternus 1 Korrik 2009 13:26 (CEST)

Sa po muna me kuptu prej fjalëve të Niki007, ai/ajo e ka për qëllim që të kemi një regjistër ku mbahen të dhënat për devijimet e administratorëve. Nëse nuk është kështu atëher nuk e di çka po kërkonë Niki007. Nëse e ka ndërmen të bëjë një gjë të till, le të hapë një regjistër dhe të paraqesë (dëftojë) atë regjistër në fletën e administratorve nën titullin Ankesa ndaj administratorëve.--Kurreshtja 10 Korrik 2009 21:17 (CEST)

Me falni te gjithe po vetem tani po lexoj kete. Duhet te kuptoni qe ne kohen kur eshte bere votimi, shumica (mos te them rreth 90%) te perdoruesve aktiv, nuk kan qene te tille.
Administratoret, duke perfshire edhe mua, ishin joaktiv. Vandalizmi ishte ne nje pike shume te larte, dhe shume pake nderhynin.
Duke pare qe Liridon ishte nje nga perdoruesit qe punonte ne mirembajtjen e projektit, mirembajtje, jo redaktim, me dukej e detyrueshme ti jepej mundesia te ndihmonte me shume.
Siç pershmb. sapo bera me Cusenza_Mario. Eshte nje nga perdoruesit me aktiv ne kohet e fundit, dhe do te ishte nje nder per ne si per Wikin, qe ai te ndihmonte dhe ne mirembajtje.
Niki, mos e mer per arsye personale, por ne kohen kur ti ishe i kandiduar, te gjithe admin-et ishin aktive, dhe "nuk dukesh e nevojshme" ne ate kohe, qe te jepej privilegji.
Siç e pe me Liridonin, une ne fillim isha per NEUTRAL, do ti kisha dhene "kundra" neqofte se do ishte ne te njejten kohe qe edhe ti u kandidove, por ne ate rast duhej nje admin aktiv. --  eagleal  28 Shtator 2009 02:16 (CEST)
Sa per rregulloren, ne menyre statistike, nuk mundet te quhet aktiv nje perdorues 50 redaktime per 90 dite, per nje votim qe sgjate "te pakten" 15 dite. Duke marre parasysh qe sq.Wiki ka 1 deri ne 2 perdorues aktive çdo jave, te cilet nuk marrin pjese ne çeshtje mirembajtjeje, nuk mund te vlej rregulli 50edits/90days.
Votimi i Liridonit, zgjati rreth 30days, me 100% te votave pro, i mbeshtetur nga 2 perdorues aktiv ne çeshtjet administrative, kur ne ate kohe ne wiki ishin aktive vetem Planeti, CUSENZA_Mario, dhe Armendi. Te cilet nuk kane marre pjese ne 90% te çeshtjeve administrative.
Kundershtimi i pare erdhi vetem 4 dite, mbas miratimit.
Shpresoj te kem dhene nje pamje te qarte (numerike), se pses se veprimit tim. —  eagleal  28 Shtator 2009 20:11 (CEST)

Kjo kishte ndodh diku kah fundi i Qrshorit nese nuk gabohem. Une e kam dhan vrejtjen time gje qe jam prekrahur edhe nga administrues dhe nga perdorues aktiv siq po e sheh me lart. Sa i perket kandidimit tim une as heren e par as te dyten nuk e kam ditur qe jam kandiduar (Edhe pse heren e par pasi e pash pranova kandidimin) heren e dyte kam qen kunder edhe vet sepse ne wikipedia tash jam shum shum pak aktiv... Mirpo rregullat duhet te jan te barabarta megjithese kjo gje po rikthehet ne diskutim pas tre muajve une kam pritur nje pergjigjeje nga ty me heret? Ska rendesi kjo gje me une vetem ju deshiroj sukses tash e tutje perdoruesve te rinje. Pershndetje pune te mbar--Niki007 29 Shtator 2009 01:21 (CEST)

Verejtje[Redakto nëpërmjet kodit]

O KU KU NE DORE TE KUJT KA RENE WIKIPEDIA. CA KETU SHKRUJANE ENDE NE GJUHEN E KATUNDIT TE TYRE DHE PRETENDOJNE SE DUHET TE JENE KESHTU. MOS TI ZE RRESHT PER RRESHT SE DUHET TE SHKONI TE MERRNI NDONJE DESHMI NE SE E DINI GJUHEN KOMBETARE APO DINI GJUHEN KATUNDARE DERI NE VIZEN E VERDHE TE FSHATIT TUAJ. PASTAJ NGECENI PER CAPIK MBI I APO MBI E.--Papa-Zhuli 18 Korrik 2009 20:20 (CEST)

Pikerisht kjo sjellje eshte "pi katunit tuej", do te kisha deshire te madhe te me tregoje "resht per resht" se ku nuk e kam perdorur gjuhen kombetare --Cradel 19 Korrik 2009 15:04 (CEST)

O yll

po ta shpjegoj edhe nje here, jo ndofta per ty por per ndonje kretin qe i eshte shtuar idese.

Nuk behet fjale per kobetare thjesht, per per gjuhene eunifikuar, gjuhen e kodifikuar, dhe njesuar. Dy gjera ne kombin shqiptar bejne pjese edhe ai qe mbledh plerat edhe ai ne maje te malit qe ka pare vetem qiellin shkembin edhe delet apo dhite e veta.

ketu behet fjale per forca intelektuale qe do te d uhet ti japin mendje dhe orientim edhe te tjetereve.


JAM I MENDIMIT QE NUK DUHET TE SHUHET ASNJE SHKROINJE PA VENE NJOFTIMIN SE DUHETE TE SHUHET PERPARA

DUHET NDALUAR ME NJE MEKANIZEM BLLOKIMI SHUARJA E DISA ZERAVE MBI TRE PERNJEHERE.

SE PSH LIRIDONIT SOT I KISHTE RENE DIELLI NE KOKE DHE JA KA FUT ME TOP.

pOR CFARE DO TE BEJME NE SE EDHE NESER DO TA ZERE DIELLI. aQ ME TEPER QE BEHET FJALE QE DIELLE TE KETE TERE gUSHTIN????


fAL ME SHENDET DHE RUHUNI NGA DIELLI--Papa-Zhuli 2 Gusht 2009 22:08 (CEST)

Perdoruesi Planeti[Redakto nëpërmjet kodit]

Për shkak të largimit të administruesve nga veprimi aktiv në wikipedia kërkoj që t'i largohen privilegjet përdoruesve Planeti i pa pëfillshëm dhe i panënshkruar nga Rrjedha – Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Rrjedha (diskutimiredaktime) 25 Tetor 2009 19:04 (CEST).

Te lutem mund te shprehesh me mire? --  eagleal  26 Tetor 2009 01:39 (CET)
Përshëndetje
Nuk e kam të kjartë për çka bëhet fjalë, as për qfar ankese ndaj meje. Nëse ka mundesi dikush me me informu ma mire. Planeti 26 Tetor 2009 06:16 (CET)
E kjartë, e kuptova per çka bëhet fjalë. Punë të mbarë. Planeti 26 Tetor 2009 06:27 (CET)
Neqofte se mundesh, mund te ma shpjegosh? Mos behet fjale per ndonje rekthim apo grisje? --  eagleal  26 Tetor 2009 09:37 (CET)
Nuk di por tu kisha lutë, lexoj redaktimit e perdoruesit ne fjalë, dhe bindu vet. Unë nuk do te merrem me editimet e tij. Planeti 26 Tetor 2009 10:43 (CET)
---Rrjedha ~ Biser 26 Shkurt 2015 16:57 (CET) Ju lutemi qe te rikthehet shkrim enciklopedik qe eshte fshire nga veprimi arbitrar .. sepse ka qene ne fazen e fresikimeve. Edhe pse nje pjese eshte shpetuar duke u bartur te WikiLibri Kokapj/t me antroponimin Koka gjeografia, gjenealogjia, historia')

Faqet për grisje[Redakto nëpërmjet kodit]

Kategoria:Faqe për grisje ka nevojë për patrollim më aktiv. --Λeternus 27 Tetor 2009 22:33 (CET)

Kompetencat e mija[Redakto nëpërmjet kodit]

Të nderuar përdoruesë!

Ndoshta e keni vërejtur, por unë jam një nga përdoruesit më aktivë në Wikipedian gjermane në fushën e artikujve që kanë lidhje me Shqipërinë dhe shqiptarët. Tani e kam vendosur që të jem edhe këtu, në Wikipedian shqiptare, më aktiv. Por që të ndërhy kundra vandalizmit dhe kundra "artikujve plehrash", më duhen këto dy kompetenca. Ju kërkoj të më jepni kompetencën për të bllokuar dhe për të grisur artikuj. Nëse kërkoni më shumë kohë për rishikimin të aktivitetit tim këtu, atëhrë do jua jepja me kënaqësi. Vetëm tregoni. ;) Do isha shumë i lumtur, ta përmirësosha Wikipedian në gjuhën e nënës time. :)

Ju përshëndes--Alboholic (diskutimet) 26 maj 2014 00:18 (CEST)


Verejtje[Redakto nëpërmjet kodit]

Pengimi i padrejte nga administratori per vendosjes e fotove cilesore[Redakto nëpërmjet kodit]

Koka

VEREJTJET:

Kur administratori eshte "vandalist"[Redakto nëpërmjet kodit]

Do te doja qe wikipedia te arsyetonte mbi nderhyrjen e administratorit Liridon mbi pengimin e fotove ne madhesine dhe vendin ku artikull-shkruesi mendon se jane me mire. Vendosja e fotove dhe imazheve sa me te mira nuk eshte se eshte vetem nje prirja ime subjektive, edhe pse duke qene pak i lidhur me artin e di rendesine qe kane imazhet ne prezantimin e artikujve. Por duke lexuar me vemendje kriteret per vleresimin e artikujve me te mire, nuk mund te mos permend kriterin 1.2 paragrafi i fundit i kritereve te nje artikulli te perkryer. Duke qene se nderhyrjet e administratorit ne fjale nuk jane mbi permbajtjen e gabuar apo pasaktesi ne artikull, pengimi nga ana e tij e menyres se paraqitjes se imazheve e shikoj thjesht si nje xhelozi te pakendeshme, si nje lloj prirje vandaliste per te mos lejuar paraqitjen cilesore nga ana ime te imazheve cilesore qe e bejne artikullin me te prezantueshem, dhe keshtu si nje kandidat i mundshem per artikull te perkryer. Behet fjale per artikujt Historia e arteve, Historia e arteve pamore dhe Rilindja qe i lartpermeduri u zhvendos dhe zvogelon fotot me argumentin se vetem permbajtja ka rendesi dhe se fotot duhet te jene sipas nje standardi te caktuar edhe pse siç e permenda me siper imazhet jane nje nga kriteret e vleresimit te artikujve me te mire. Shpresoj se aministratoret e tjere do ta degjojne kete ankese, sepse wikipedine shqip po e shoh gjithemone e me shume si prona e njefare Liridoni qe pergjigjet per gjithecka, edhe kur kerkohet mendimi i bashkesise duke marr autoresine e vendimeve qe duhet ta kete bashkesia. Jam munduar qe te jap me te miren qe artikujt e wikipedias shqip te jene sa me dinjitoze se ne fakt jemi te fundit edhe ne Ballkan jo per me teper. Artikujt qe kam realizuar jo vetem ata qe permenda me lart por edhe te tjere mendoj se jane nder me te miret e te gjitha wikipedive, pa modesti. Nese wikipedia eshte prone apo e varur nga tekat e nje administratori, sigurisht qe do te terhiqem per ta lene ne rrugen e saj te deritanishme pa e shqetesuar me ndonje artikull qe perpiqet ta nxierr nga gjendja e analfabetizmit funksional ku vegjeton. Do te largohem dhe nuk do te kini me shqetesime nga ana ime. Shpresoj se duke pare vullnetarizmin e wikipedias si nje shenje e angazhimit qytetar do ta tregoni se jeni me te vertete te tille pavaresisht, sigurisht kufizimeve kohore te detyruara qe keni, me respekt Flladi (diskutimet)! 25 mars 2016 11:24 (CET)