Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2015/5

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Andrea Miaouli nga Peter von Hess
  • ... Andrea Miauli admirali i njohur Arvanitas ishte tmerrësisht sedërli “kokë shqiptari” klasike që në rini ishte pirat dhe Revolucionit të 1821-shit i fali 250 000 franga floriri dhe tri anije luftarake ?
  • ... Dhia e egër është një simbolikë kombtare e shenjtëruar te shqiptarët si kafshë e egër e ndaluar për gjueti e cila jeton në disa vende të botës dhe në trojet kombtare ?
  • ... Vaji i peshkut fitohet nga mëlçia e peshqve që jetojnë në detrat e ftohta dhe rekomandohet për konsum sepse përmban acide yndyrore omega-3 që peshqit i marrin nga algat të cilat i konsumojnë si ushqim ?
  • ... Kostë Çekrezi erdhi në SHBA në nëntor 1944 dhe ndërkohë studioi në Universitetin e Harvardit ku u diplomua më 1918 dhe mori gradën Baçelor në Arte ?
  • ... "Shqiptarët janë raca më e bukur në Europë" thuhet në artikullin e Adrian Lazaj të publikuar në "New York Times" ku vlerësohen shqiptarët dhe tiparet e tyre fizike por duke u ndalur edhe tek aftësitë intelektuale dhe talentin e tyre ?