Jump to content

Çigalazade Jusuf Sinan Pasha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Cigalazade Yusuf Sinan Pascha

Çigalazade Yusuf Sinan Pascha (ne turqishten e sotme i njohur edhe me emrin Cağaloğlu Yusuf Sinan Paşa, * 1545, Mesina; † 1605) ka qene nje nepunes, gjeneral dhe admiral osman. I njohur ne hapsirat shqipatre per ndertimin e xhamise kryesore te Prizrenit, xhamise se Sinan Pashait.

I lindur me 1545 ne Messina me emrin Scipione Cicala (lexo: Shipion Cikala), djali i nje visskonti gjenovez, i cili kishte qene pirat ne sherbim te spanjolleve. Ati dhe biri ishin kapur rob nga Osmanet në ose pas Beteja detare e Djerba 1560 ose 1561 dhe ne fillim u mbajt ne Tarabulluz (sot Tripoli, Libi) dhe me pas ne Stamboll. Babai u lirua kundrejt pageses dhe vdiq me 1564 ne Mesina. I biri, qe ngjante te mos ia vlente te behej pagese per lirim per askend, u konvertua ne islam dhe u shkollua ne shkollen e oborrit te sulltanit. Ai u martua më 1573 së pari dhe më pas nipit te Sulejmani I.

Ne 1575–1578 ka qene aga i janicereve dhe Beylerbey i Van. Në të njëjtin vit ai u emërua Vezir. Me 1585 u be serisht bejlerbej i Vanit. Me 1586 u be bejlerbej i Bayazıt dhe Erzurum edhe luftoi me sukses kunder perseve. Ne vitin 1591 u emerua Kapedan Pasha (Komandat i pergjithshem i Marines) ; kete post e mbajti deri ne vitin 1595.

Gjate periudhes se trete si Vezir i madh Koxha Sinan Pasha nga dhjetori 1597 deri ne janar te 1598 ka qene bjlerbej i Damaskut. Ne maj te 1599 u be per here te dyte Kapedan Pascha.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]