Jump to content

Çmimi i Madh i Malajzisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
F1 Malajzia
Sepang International Circuit
Xhiro 56
Gjatësia e qarkut 5.54 km (3.44 milje)
Gjatësia e garës 310.41 km (192.88 milje)
Pilot me më shumë fitore Michael Schumacher (3)
Ekip me më shumë fitore Ferrari (4)
Sezoni i fundit (2006):
Piloti fitues Giancarlo Fisichella
Ekipi fitues Renault
Koha e fituesit 1:30:40.529
Koha e pol pozitës 1:33.840
Pol - piloti Giancarlo Fisichella
Pol - ekipi Renault
Xhiro më e shpejtë 1:34.803
Xhiro - piloti Fernando Alonso
Xhiro - ekipi Renault


Çmimi i Madh i Malajzisë në garat e kampionatit botërorë në Formula 1 për herë të parë u mbajt në vitin 1999 në qarkun modern Sepang International CircuitSepangMalajzi afër Kuala Lumpurit.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtatë çmimet e ndara në Malajzi kishi një entuziazëm të posaçëm duke përfshirë qarkun dhe motin e ndryshueshëm që bënin garën atraktive. Gara më e evidente është ajo e mbajtur në vitin inagurues të çmimit dhe qarkut në Malajzi, 1999. Michael Schumacher u kthye në garim në Formula 1 pas thyerjes së këmbës gjat mbajtjes së garës për çmimin e Anglisë duke dominuar në garë dhe duke i dorëzuar fitoren kolegut të tijë Eddie Irvine i cili shpresonte të arrinte titullin e kampionit botërorë.

Garën e vitit 2001 në mes të zhvillimit të sajë e përfshiu një fortunë e madhe shiu që vështirësoi kushtet e garimit. Kushtet ishin aq të këqia kështu që pilotët e Ferrarit Michael Schumacher dhe Rubens Barrichello rrëshqitën nga pista gati ngjashëm në këndin e njejtë të qarkut. Pabesueshëm tëdy arritën fitore '1-2' për Feerarin ku Schumacher u radhit i pari

Statisikat e fituesve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Scott Speed nga ekipi Toro Rosso në qarkun në Malajzi

Top pilotët fitues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fitore Piloti Vitet e fitoreve
4 Stampa:Country data Hong Kong John MacDonald 1970, 1971, 1973, 1975
3 Gjermania Michael Schumacher 2000, 2001, 2004
2 Stampa:Country data Hong Kong Albert Poon 1963, 1965
Australia Andrew Miedecke 1981, 1982
Spanja Fernando Alonso 2005, 2007
Finlanda Kimi Räikkönen 2003, 2008

Top ekipet fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fitore Ekipet Vitet e fitoreve
5 Italia Ferrari 1999, 2000, 2001, 2004, 2008
4 Britania e Madhe March 1972, 1977, 1978, 1979
Britania e Madhe Ralt 1975, 1980, 1981, 1982
3 Britania e Madhe Brabham 1970, 1971, 1973
2 Britania e Madhe Lotus 1963, 1965
Australia Elfin 1968, 1969
Britania e Madhe McLaren 2003, 2007
Franca Renault 2005, 2006

Fituesit sipas viteve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gara të mbajtura në Formula Një[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Piloti fitues Ekipi fitues Qarku F1 majalzia
2008 Finlanda Kimi Räikkönen Ferrari Sepang 2008
2007 Spanja Fernando Alonso McLaren-Mercedes Sepang 2007
2006 Italia Giancarlo Fisichella Renault Sepang 2006
2005 Spanja Fernando Alonso Renault Sepang 2005
2004 Gjermania Michael Schumacher Ferrari Sepang 2004
2003 Finlanda Kimi Räikkönen McLaren-Mercedes Sepang 2003
2002 Gjermania Ralf Schumacher Williams-BMW Sepang 2002
2001 Gjermania Michael Schumacher Ferrari Sepang 2001
2000 Gjermania Michael Schumacher Ferrari Sepang 2000
1999 Anglia Eddie Irvine Ferrari Sepang 1999

Gara jo të mbajtura në Formula Një[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Piloti fitues Ekipi fitues Qarku F1 majalzia
1995 Australia Paul Stokell Reynard-Holden Shah Alam 1995
1982 Australia Andrew Miedecke Ralt-Ford Shah Alam 1982
1981 Australia Andrew Miedecke Ralt-Ford Shah Alam 1981
1980 New Zealand Steve Millen Ralt-Ford Shah Alam 1980
1979 New Zealand Kenny Smith March-Ford Shah Alam 1979
1978 New Zealand Graeme Lawrence March-Ford Shah Alam 1978
1977 Franca Patrick Tambay March-BMW Shah Alam 1977
1975 John MacDonald Ralt-Ford Shah Alam 1975
1974 Shah Alam 1974
1973 John MacDonald Brabham-Ford Shah Alam 1973
1972 Malaysia Sonny Rajah March-Ford Shah Alam 1972
1971 John MacDonald Brabham-Ford Shah Alam 1971
1970 John MacDonald Brabham-Ford Shah Alam 1970
1969 Malaysia Tony Maw Elfin-Ford Shah Alam 1969
1968 Indonezia Hengkie Iriawan Elfin-Ford Shah Alam 1968
1965 Albert Poon Lotus Thomson Road 1965
1964 U ndërpre pas ushtrimeve. 1964
1963 Albert Poon Lotus Thomson Road 1963
1962 Singapore Yong Nam Kee Jaguar Thomson Road 1962

Shtesë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]