Çmimi ndërkombëtar el Gadafi për të drejtat e njeriut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Çmimi ndërkombëtar el Gadafi për të drejtat e njeriut ishte një çmim vjetor për të drejtat e njeriut, i themeluar nga Kongresi Popullor i Libisë, si "borxh dhe mirënjohje ndaj Muamer el Gadafit dhe vlerësim për rolin e tij në themelimin e parimeve të demokracisë së drejtpërdrejtë, për luftën e tij të vazhdueshme, për frymëzimin e tij të veçantë dhe nxitjen e vazhdueshme për konsolidimin e lirisë së njeriut dhe për lëshimin e Dokumentit të madh të gjelbërt në periudhën e masave, me qëllim që të përkujtoj figurat simbolike të luftës dhe besimit në vlerat e lirisë për të gjithë njerëzit, kombet, grupet dhe individët".[1]

Çmimi nuk u nda në vitin 2011 dhe më vonë, për shkak të përmbysjes të Gadafit dhe vrasjes së tij gjatë luftës civile në Libi.

 Lista e fituesve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Fituesit Portretet
1989 Nelson Mandela[2][3] Mandela minus Clinton.jpg
1990 Fëmijët e Palestinës[4]
1991 Popujt indigjen të Amerikës Amerikanska folk, Nordisk familjebok.jpg
1992 Qendra afrikane për luftën ndaj AIDS-së
1993 Fëmijët e Bosnjes dhe Hercegovinës[4]
1994 Unioni i shoqërive për të drejtat e njeriut dhe popujve në Afrikë
1995 Ahmed Ben Bella, Francisco da Costa Gomes Président Ahmed Ben Bella.jpg
1996 Louis Farrakhan[3] link=https://en.wikipedia.org/wiki/File:Louis Farrakhan, smiling.jpg
1997 Gracelyn Smallwood, Melchior Ndadaye, Melba Hernandez, Manal Younes Abdul-Razzak, Doreen McNally
1998 Fidel Kastro[3] Fidel Castro.jpg
1999 Fëmijët e Irakut[5]
2000 Souha Bechara, Joseph Ki-Zerbo, Evo Morales,[6] Lëvizja e shtatorit, Qendra e Botës së Tretë Soha Bechara.jpg
2002 Mamadou N'DiayeStampa:Dn, Roger Garaudy,[5] Ibrahim Al-Koni, Jean Ziegler,[7][8] Nadeem Albetar, Ali M. Almosrati, Khaifa M. Attelisie, Mohamed A. Alsherif, Ali Fahmi Khshiem, Rajab Muftah Abodabos, Mohamed Moftah Elfitori, Ali Sodgy Abdulgader, Ahmed Ibrahim Elfagieh
2003 Papa Shenouda III i Aleksandrisë[9] Pope Shenouda III of Alexandria by Chuck Kennedy (Official White House Photostream).jpg
2004 Hugo Çavez[3] Hugo Chavez photo cut 27-06-2008.jpg
2005 Mahathir bin Mohamad[10] Mahathir 2007.jpg
2006 Evo Morales[11]
2007 Libraritë e Timbuktut[4]
2008 Dom Mintoff[12] Dom Mintoff (1974).jpg
2009 Daniel Ortega[13] Daniel Ortega 2008.jpg
2010 Rexhep Taip Erdoan[14] Tayyip Erdoğan.JPG

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 20 shkurt 2011. Marrë më 10 shtator 2019. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Prizes: And the Winner Is..." Time. 8 maj 1989. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2012. Marrë më 2012-10-24. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b c d Bill Chappell (1 mars 2011). "The Gadhafi Prize For Human Rights: In Its Final Year?". NPR. Marrë më 2012-10-24. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b c Achy Obejas (22 gusht 2011). "Remember the Gadhafi International Prize for Human Rights?". WBEZ. Arkivuar nga origjinali më 29 maj 2012. Marrë më 9 qershor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b Patrick Goodenough (6 dhjetor 2011). "U.N. Human Rights Chief Urged to Shun NGO Accused of Links to Gaddafi Regime". CNS News. Marrë më 9 qershor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Obama sollte Friedensnobelpreis aberkannt werden". Focus. 21 mars 2011. Marrë më 9 qershor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ The nomination of Jean Ziegler to the Council of Human Rights is not unanimous
 8. ^ "Swiss human rights campaigner turns down "Kadhafi" award", Agence France-Press, 1 October 2002.
 9. ^ The Role of the Coptic Church in Africa African Perspectives, Volume 10 - Issue 36 – p. 65, 2012
 10. ^ Rosyatimah Tukimin (1 dhjetor 2005). "Tun Dr Mahathir Receives Gaddafi International Prize". Bernama.com. Marrë më 9 qershor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Joseph E Lovell (21 mars 2011). "Nobel Committee asked to strip Obama of Peace Prize". Digital Journal. Marrë më 9 qershor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Massa, Ariadne (26 tetor 2008). "KMB picks up Gaddafi prize for Mintoff". The Times. Marrë më 22 gusht 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Ramírez, Pedro Ortega (23 dhjetor 2009). "Daniel recibe premio de Derechos Humanos Gaddafi" (në spanjisht). El 19. Marrë më 23 dhjetor 2009.
 14. ^ "Turkish PM to receive Libyan rights award". Agence France-Presse. 26 nëntor 2010. Marrë më 27 nëntor 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]