Jump to content

Ömer Toprak

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ömer Toprak
Të dhënat vetjake
Emri i plotëÖmer Toprak
Datëlindja (1989-07-21) 21 korrik 1989 (34 vjeç)
VendlindjaRavensburg, Gjermani
Gjatësia1.87 m (6 ft 2 in)
PozicioniQëndër-mbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Borussia Dortmund
Numri36
Karriera me të rinjtë
1994–2001TSB Ravensburg
2001–2005FV Ravensburg
2005–2008SC Freiburg
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2008–2011SC Freiburg68(4)
2011–2017Bayer 04 Leverkusen154(5)
2017–Borussia Dortmund26(0)
Karriera ndërkombëtare
2008Gjermania U193(1)
2011–Turqia27(2)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 5 maj 2018
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 9 tetor 2017

Ömer Toprak (lindur më 21 korrik 1989) është një futbollist profesionist turk i cili luan si qëndër-mbrojtës për klubin gjerman Borussia Dortmund dhe kombëtaren turke.[1]

Karriera me klube

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ömer e filloi karrierën e tij me TSB Ravensburg më 1994. Më 2001, ai u zhvendos në FV Ravensburg. Ai nënshkroi për klubin SC Freiburg më 2005. Ai e nëshkroi kontratën e tij të parë profesionale më 2008.[2]

Karriera ndërkombëtare

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ka luajtur për Gjermaninë nën-19 që e fitoi Kupën Evropiane 2008. Ai ka luajtur tre ndeshje dhe ka shënuar një golë.

Më 30 shtator 2011, Ömer u emërua në kombëtaren turke nga trajneri Guus Hiddink për ndeshjet e ardhshme kundër Gjermanisë dhe AzerbajxhanitEliminatoret e Kampionatit Evropian të Futbollit 2012.[3]

Më 15 nëntor, ai luajti kundër Kroacisë në pjesën e dytë, duke luajtur plotë 90 minutat e barazimit pa gola në Stadiumin MaksimirZagreb, gjë që siguroi se Kroacia përparoi në finale 3-0 gjithsej.[4]

Ömer është djali i imigrantit turk prej Sivas. Ai lindi dhe u rrit në Ravensburg, Gjermani. Ai ka një motër dhe dy vëllezër një prej cilit, Haruni është gjithashtu futbollistë i cili luan për FV Ravensburg. Kushëriri i tij, Rahman Soyudoğru ka luajtur për klube futbollistike, përfshirë në Gjermani dhe Turqi.[5]

Më 9 qershor 2009, Ömer bëri aksident rrugor, ku pësoi djegje të rënda dhe i'u desh që të kurohej në një klinik speciale.[6] Ai ishte në gjendje të rifillojë trajnimin pas vetëm katër muajsh.[7]

SC Freiburg
  1. ^ "Toprak, Ömer". kicker.de. Marrë më 2 tetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Ömer Toprak spielt wieder für den SC Freiburg". badische-zeitung.de. 6 janar 2010. Marrë më 5 maj 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Turkey squad announced for Germany and Azerbaijan qualifiers". tff.org. 30 shtator 2011. Marrë më 2 tetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Croatia finish the job against Turkey". UEFA. Marrë më 18 mars 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Ömer Toprak: Toprağında futbolculuk var!". TFF.org. Marrë më 12 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Freiburgs Toprak nach Unfall im Krankenhaus". focus.de. 10 qershor 2009. Arkivuar nga origjinali më 6 nëntor 2020. Marrë më 5 maj 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Freiburg: Toprak hofft "Ob es reicht, muss man abwarten."". reviersport.de. 1 tetor 2009. Marrë më 5 maj 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Ömer Toprak". Soccerway. Marrë më 7 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]