6 Korrik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

6 korriku është dita e 187-të e kalendarit gregorian (dita e 188-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 178 ditë.

Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët historike
Qershori · Korriku · Gushti
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31


Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1483 – Mbreti anglez, Richardi i Tretë, mori fronin
 • 1777 – Forcat britanike morën kontrollin mbi Fort Ticonderoga gjatë revolucionit amerikan.
 • 1854 – U mbajt takimi i parë zyrtar i Partisë amerikane Republikane.
 • 1917 – Forcat arabe morën nga turqit kontrollin mbi portin Aqaba, gjatë Luftës së Parë Botërore.
 • 1923 – U formua Bashkimi i Republikave Socialiste Sovjetike.
 • 1957 – Tinejxherët John Lennon dhe Paul McCartney u takuan për herë të parë në një kishë në Liverpool të Anglisë, pas një performance të grupit muzikor të Lennonit, “The Quarrymen”.
 • 1962 - Sipas gazetës “Rilindja”, erdhë në jetë banori i 1 miliont i Kosovës.
 • 1989 – Ushtria amerikane shkatërroi raketat e saj të fundit “Pershing 1-A”.
 • 1998 – Vdiq kauboji që u bë i famshëm si këngëtar, Roy Rogers.
 • 2003 – Lideri liberian, Charles Taylor, pranoi një ofertë për azil në Nigeri.
 • 2000 - vala nxehtësisë e cila përfshhiu Evropën Jugore, me tempeatura të cilat kaluan edhe 45 gradë celsius shkaktoi vdekjen e 25 njerzve dhe shum zjarreve.

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

........ (Shqiptar)

 • (1979) - Rozana Radi - Kengetare,TeksteShkruese,Fashion (Shqipetare)
 • (1979) - Kevin Heart Aktor Amerikan Komedi Aksion

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festa dhe përvjetore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]