Academic Press

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Academic Press ( AP ) është një botues librash akademik i themeluar në 1941. Ajo u ble nga Harcourt, Brace & World në 1969. Reed Elsevier tha në 2000 se do të blinte Harcourt, një marrëveshje e përfunduar vitin e ardhshëm, pas një rishikimi rregullator. Kështu, Academic Press është tani një gjurmë e Elsevier .

Academic Press boton libra referencialë, seriale dhe produkte online në fushat e lëndëve:

Produktet e njohura përfshijnë seritë Methods in Enzymology dhe enciklopedi të tilla si Enciklopedia Ndërkombëtare e Shëndetit Publik dhe Encyclopedia of Neuroscience .

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Akademische Verlagsgesellschaft (AVG) — the German predecessor, founded in 1906 by Leo Jolowicz (1868–1940), the father of Walter Jolowicz and father-in-law of Kurt Jacoby
  • Abel, Richard; Graham, L. Gordon, red. (2009). Immigrant Publishers. New Brunswick: Transaction Publishers. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Hagelstein, Robert "Bob" (2013-03-23). "Publishing Roots and Anecdotes". Lacunae Musing. Arkivuar nga origjinali më 2022-02-03. Marrë më 2022-02-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]