Jump to content

Aeroporti i Tivatit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Aeroporti i Tivatit është një aeroport ndërkombëtar që i shërben qytetit bregdetar malazezTivatit dhe rajonit përreth.

Aeroporti ndodhet 3 kilometres (1.9 mi) në jug të qendrës së Tivatit, me pistën e përafruar me Fushën e Tivatit ( Montenegrin ).

Është më i ngarkuari nga dy aeroportet ndërkombëtare në Mal të Zi, tjetri është Aeroporti i Podgoricës . Trafiku në aeroport ndjek natyrën shumë sezonale të industrisë së turizmit në Malin e Zi bregdetar, me 80% të vëllimit të përgjithshëm të pasagjerëve që trajtohen gjatë sezonit të pikut (maj-shtator).

Vështrim i përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti Tivat ndodhet pranë qytetit të Tivat, 8 kilometres (5 mi) nga qendra e Kotorrit, dhe 20 kilometres (12 mi) në veri-perëndim të Budvës, një nga destinacionet më të njohura turistike në bregun lindor të Adriatikut . Pista e vetme e aeroportit përfundon vetëm 88 metres (289 ft) nga vija bregdetare e Gjirit të Kotorrit.

Aeroportit të Tivatit i është caktuar klasifikimi 4D nga ICAO, [1] i hapësirës ajrore të klasit D, dhe shquhet për qasjen sfiduese dhe procedurat e uljes. Ulja në Tivat konsiderohet e kërkuar për shkak të terrenit kodrinor që rrethon luginën në të cilën ndodhet aeroporti dhe erërave të forta të kundërta. Qasja e pistës 32 kërkon një zbritje në luginën e Tivatsko polje, [2] dhe një kthesë 20° për shtrirjen e pistës pak përpara uljes. Qasja e pistës 14 është edhe më sfiduese, për shkak të manovrës rreth-tokë të ekzekutuar në peizazhin dramatik që rrethon Gjirin e Kotorrit . Është i njohur mes pilotëve si Kai Tak Evropian për shkak të qasjes së tij të ndërlikuar dhe procedurave të uljes, dhe gjithashtu mund të krahasohet me Aeroportin Madeira .  Pasagjerët që zbarkojnë në Tivat kanë pamje nga gjiri, malet përreth dhe një fluturim i ulët mbi marinën e jahteve luksoze Porto Montenegro .  Aeroporti zakonisht vizitohet nga vëzhguesit e avionëve, pasi fundi i pistës është lehtësisht i arritshëm dhe ofron pamje të papenguara të ngritjeve dhe uljeve, me një sfond malor.

Shërbimet gjatë gjithë vitit nga aeroporti përfshijnë Beogradin dhe Moskën ; megjithatë, më shumë se 80% e trafikut është i përqendruar në periudhën e verës,  me futjen e fluturimeve sezonale dhe çarter. Me hapjen e Porto Montenegro dhe futjen e shërbimeve të tjera turistike të nivelit të lartë, aeroporti kujdeset gjithnjë e më shumë për avionët e biznesit .

Autostrada e Adriatikut ( E65 / E80 ) kalon pikërisht pranë terminalit të pasagjerëve, duke e bërë aeroportin lehtësisht të aksesueshëm nga e gjithë pjesa veriore e bregdetit malazez.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti në Tivat u hap më 30 maj 1957, si një aeroport i vogël me një pistë të vetme me bar (1200 m × 80 m) një përparëse e vogël (30 m × 30 m) dhe një ndërtesë terminali e kompletuar me kullën e kontrollit. Nga viti 1957 deri në vitin 1968, aktiviteti në aeroport përbëhej kryesisht nga trafiku i brendshëm i pasagjerëve për në Beograd, Zagreb dhe Shkup, me avionë JAT Douglas DC-3 dhe Ilyushin Il-14 . [3]

Nga viti 1968 deri në vitin 1971, aeroporti iu nënshtrua zgjerimit dhe modernizimit. Ajo u rihap më 25 shtator 1971 me një pistë të asfaltuar (2500 m × 45 m), platformë më e madhe (450 m × 70 m), rrugët lidhëse të zgjeruara dhe terminali dhe kulla e kontrollit krejtësisht e re e pasagjerëve. Pas tërmetit të vitit 1979, aeroporti u rinovua përsëri. Veçanërisht, platforma u zgjerua (460 m × 91.5 m) dhe rrugët lidhëse u zgjeruan, kështu që aeroporti mund të trajtonte avionë me trup të gjerë . [4]

Më 23 prill 2003, pronësia e aeroportit u transferua nga Jat Airways tek kompania publike "Aeroportet e Malit të Zi", në pronësi të qeverisë së Malit të Zi . Që atëherë, aeroporti u modernizua dhe rinovua përsëri, me një terminal të rindërtuar pasagjerësh që u hap më 3 qershor 2006. Në tetor 2007, Koreja e Jugut bëri një donacion qeveritar me vlerë 1 milion dollarë për një pajisje të re aeroporti duke filluar nga ngarkuesit e ngarkesave deri te sistemi i shfaqjes së informacionit të fluturimit. Reforma të mëtejshme erdhën në vitin 2008 kur disa lloje të vjetra avionësh pasagjerësh si Ilyushin Il-86 u ndaluan përgjithmonë të fluturonin për në Tivat dhe më pas u ridrejtuan në Aeroportin e Podgoricës për shkak të uljes së zhurmës . [5]

Megjithatë, ndërsa trafiku i pasagjerëve në mesin e viteve 2010 iu afrua shifrës së një milioni dhe rritja e fortë vazhdon, terminali i pasagjerëve ishte një pengesë në muajt e pikut të verës. Kështu, një terminal i ri pasagjerësh ishte planifikuar në aeroportin e Tivatit, së bashku me një zgjerim të mëtejshëm të objekteve të aeroportit.[nevojitet citimi]

Në dhjetor 2018, kryeministri Dushko Markoviç hapi Terminalin 2 të sapondërtuar në Aeroportin e Tivatit – investimi i parë që nga viti 2006, kur u ndërtua ndërtesa ekzistuese e aeroportit. Markoviq e shfrytëzoi këtë rast për të theksuar se bashkëpunimin ndërmjet Qeverisë dhe Menaxhmentit të Aeroporteve e sheh si shembull që duhet ndjekur edhe nga të tjerët në Mal të Zi. 

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Montenegro Airports". Arkivuar nga origjinali më 7 dhjetor 2017. Marrë më 29 mars 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Tivatsko polje map
  3. ^ "Tivat airport history". Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2020. Marrë më 29 mars 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Aerodromi Crne Gore". Arkivuar nga origjinali më 25 gusht 2018. Marrë më 29 mars 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Noisy jets disturb Montenegro's coastal region - March 31, 2008

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një kategori në Wikimedia Commons përmban dokumente multimediale për Aeroporti i Tivatit.