Albanofobia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Albanofobia ose Shqiptarofobia (në anglisht Albanophobia apo Anti-Albanian sentiment) është urrejtje ndaj shqiptarëve, që është e përhapur në Serbi, Mali i Zi, Maqedoni dhe Greqi.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Serbi[redakto | redakto tekstin burimor]

Albanofobia ka qenë prezentë në Serbi shekujt e fundit, por mori përmasa të reja pas fillimit të shpërbërjes së Jugosllavisë. Gjatë kohës kur ishte Sllobodan Millosheviq president, u bë de facto e ligjshme të ishe albanofob. Kjo urrejtje ndaj shqiptarëve është përkrahur edhe nga institucionet shtetërore serbe dhe shtypi serb. Kjo ka vazhduar edhe pas rrëzimit të Milosheviqit në vitin 2001. Shiko dhe Doktrina e shenjtë serbe.

Maqedoni[redakto | redakto tekstin burimor]

Albanofobia shënoi rritje gjatë konfliktit maqedono-shqiptar në vitin 2001. Ka pasur incidente që nga shtypi ndërkombëtar janë quajtur albanofobi.

Greqi[redakto | redakto tekstin burimor]

Filloi si fushate kundër sistemit komunist por u kalua si mbi njerëzit dhe individët deri ne denigrimin e individëve. Krimet kundër emigrantëve shqiptarë në Greqi shumë herë janë karakterizuar nga shtypi grek si albanofobi.

Shqiperi[redakto | redakto tekstin burimor]

"Albanofobia" edhe pse e keq-kuptuar si term, ka filluar të përdoret si e tillë edhe brënda-përbrënda Shqiptarëve, kur ata japin kritika shumë të drejta ndaj një problemi shoqëror, jo vetëm që s'janë konform me etikën e vëndit, por edhe me atë ndërkombëtare.

Kështu, ish Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, duke dashur që të mbrojë xhestin e bërë nga futbollisti Kaçe (i cili reklamon veshjen me simbolin dhe shënjën e UÇK-së, edhe pse ai luan futboll profesionist) deklaron: “Albanofobët po e konsiderojnë fanelën me shënjën e UÇK-së, sikur të jetë edhe më e keqe se ato shënjat e Hitlerit”, duke ju referuar jo vetëm Grekëve, por edhe atyre Shqiptarëve të kritikave…