Beteja e Deçiqit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Battle of Deçiq
Pjesë e Albanian Revolt of 1911
Flamuri i Deçiqit 1911.svg
Data6 April 1911
VendodhjaCoordinates: 42°20′42″N 19°18′21″E / 42.34500°N 19.30583°E / 42.34500; 19.30583
Rezultati Albanian tribes victory
Palët pjesëmarrëse
Flag of Albania.svg Northern Albanian (Malesor) tribes  Ottoman Empire
Komandantët dhe udhëheqësit
Ded Gjo Luli
Sokol Baci
Pretash Zeka
Shefket Turgut Pasha
Fuqia ushtarake
3.280 soldiers 27.000 soldiers (34 infantry battalions)
20 heavy machine guns
24 mountain cannons

Beteja e Deçiqit ishte një betejë midis forcave shqiptare dhe osmane gjatë Kryengritjes së vitit 1911, e cila shënoi një pikë kthese për shkëputjen e shqiptarëve nga Perandoria Osmane.[1]

Vendndodhja dhe sfondi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Beteja u zhvillua në Grudë Deçiq, në jug të qytetit të Tuzit (sot në Mal të Zi). Tuzi është qendra e rajonit të Malësisë në Mal të Zi, ndërsa kryeqyteti i gjithë Malësisë së Madhe është Kopliku. Rajoni i Malësisë është kryesisht i besimit katolik romak, megjithëse ka një popullsi të konsiderueshme myslimane (përfshirë vetë Koplikun).

Beteja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesa kryesore e betejës u zhvillua midis Tuzit dhe Koplikut (Shqipëri), ku Malësorët luftuan kundër mijëra ushtarëve osmanë. Kopliku është qyteti më i madh në Malësi, pikërisht përtej kufirit me Malin e Zi ndodhet Tuzi. Ndërsa luftimet vazhduan, të dy ushtritë vendosën të lëviznin në veri në Tuz, ku beteja përfundoi.

Rezultati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1913, me Traktatin e Londrës, fuqitë evropiane vendosën që gjysmën e tokës së Malësisë t'ia jepnin Malit të Zi, ndërsa pjesa tjetër mbetej në Shqipëri. Tuzi, së bashku me fiset e gjysmës së Hotit (Traboinit), Grudës, Trieshit dhe Kojës së Kuçit kaluan në Mal të Zi. Kelmendi, gjysma tjetër e Hotit (Rapsha), Kastrati, Shkreli dhe qyteti i Koplikut mbetën në Shqipëri, por disa pjesë të Kelmendit si Vusanja, Martinoviqi, Plava, Gucia kaluan në Mal të Zi dhe Kosova, që është shtet i pavarur që nga viti 2008, iu aneksua Serbisë.

Luftëtarë të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Nikprelaj, Gjergj (5 janar 2006). "DEDE GJO LULI, MBROJTESI FISNIK I TROJEVE SHQIPTARE". Koha Jone. Marrë më 20 shtator 2010.