Jump to content

Chenopodium album

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Labodi
Në disa vende laboti i egër quhet spinaq i egër

Chenopodium album është një bimë vjetore me rritje të shpejtë në familjen e bimëve të lulëzuara Amaranthaceae . Edhe pse kultivohet në disa rajone, bima konsiderohet diku tjetër si një nga barërat e këqija. Emrat e zakonshëm përfshijnë laboti i egër, lagjet e qengjit, melde, këmba e patës, spinaqin e egër dhe pulën e dhjamit, megjithëse këto dy të fundit aplikohen edhe për speciet e tjera të gjinisë Chenopodium, për këtë arsye shpesh dallohet si këmbë e bardhë . [1] Albumi Chenopodium është kultivuar dhe konsumuar gjerësisht në Indinë Veriore, [2] [3] dhe Nepal si një kulturë ushqimore e njohur si bathua .

Shpërndarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gama e saj vendase është e paqartë për shkak të kultivimit të gjerë, por përfshin pjesën më të madhe të Evropës, [4] nga ku Linnaeus e përshkroi specien në 1753. [5] Bimët vendase në Azinë Lindore përfshihen nën albumin C., por shpesh ndryshojnë nga ekzemplarët evropianë. [6] Sipas Plants of the World Online, shpërndarja natyrore e specieve përfshin zonat e buta dhe Euroazinë nga Evropa Perëndimore në Kinë dhe Lindjen e Largët Ruse, nënkontinentin Indian, Afrikën e Veriut, Etiopinë dhe Shtetet e Bashkuara lindore dhe qendrore. [7]

Është natyralizuar gjerësisht diku tjetër, si në Afrikë, Australazi, [8] Amerikën e Veriut, [1] dhe Oqeani, dhe tani gjendet pothuajse kudo (përveç Antarktidës ) [9] në toka të pasura me azot, veçanërisht në djerrinë. </link>[ citim i nevojshëm ]

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fillim ka tendencë të rritet drejt, duke arritur lartësitë 10-150 cm (rrallë deri në 3 m), por zakonisht bëhet i shtrirë pas lulëzimit (për shkak të peshës së gjetheve dhe farave) nëse nuk mbështetet nga bimë të tjera. Gjethet janë të alternuara dhe të ndryshme në pamje. Gjethet e para, pranë bazës së bimës, janë të dhëmbëzuara dhe afërsisht në formë diamanti, 3-7 cm e gjatë dhe 3–6 cm i gjerë. Gjethet në pjesën e sipërme të kërcellit të lulëzuar janë të plota dhe heshtak-romboide, 1-5 cm e gjatë dhe 0,4–2 cm i gjerë; ato janë të veshura me dylli, të pa lagura dhe në pamje me miell, me një shtresë të bardhë në pjesën e poshtme. Lulet e vogla janë rrezore simetrike dhe rriten në cima të vogla në një tufë lulesh të dendur të degëzuar 10-40 cm i gjatë. [1] [6] Më tej, lulet janë biseksuale dhe femërore, me pesë tepalë të cilët janë miell në sipërfaqen e jashtme dhe pak të bashkuar në bazë. [10] Janë pesë stamena. [10]

Përdorimi në kuzhinë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oriz dhe kenopodium me gjethe kerri me qepë dhe patate

Gjethet dhe lastarët e rinj mund të hahen të papërpunuara ose të gatuara si perime me gjethe . [11] [12]}}

Sythat dhe lulet e luleve mund të hahen edhe të gatuara. [11] Çdo bimë prodhon dhjetëra mijëra fara të zeza. Quinoa, një specie e lidhur ngushtë, është rritur posaçërisht për farat e saj. Zunitë gatuajnë zarzavate të bimëve të reja. [13]

Arkeologët që analizojnë mbetjet e karbonizuara të bimëve të gjetura në gropat dhe furrat e magazinimit në Epokën e Hekurit, Epokën e Vikingëve dhe vendet romake në Evropë, kanë gjetur farat e saj të përziera me kokrra konvencionale dhe madje edhe brenda stomakut të trupave të kënetave daneze . [14]

Në Indi, bima quhet bathua dhe gjendet me bollëk në stinën e dimrit. [15] Gjethet dhe lastarët e rinj të kësaj bime përdoren në gatime të tilla si supa, kerri dhe bukë të mbushur me paratha, të zakonshme në Indinë e Veriut . Farat ose drithërat përdoren në phambra, pjata të llojit gruel në Himachal Pradesh, dhe në pije të fermentuara pak alkoolike si soora dhe ghanti . Në shtetin Haryana, "bathue ka raita" dmth raita (zhytja e kosit) e bërë me bathua, hahet zakonisht në dimër.

Nepal, ai njihet si bethe ose bethu . Përdoret për të bërë një pjatë të njohur si saag . Gjethet skuqen me erëza, spec djegës dhe hudhra të prera në kubikë. Një pjatë e fermentuar e njohur si masaura bëhet gjithashtu duke zhytur gjethet në një brumë thjerrëzash me erëza dhe më pas thahen në diell për disa ditë. Masura e fermentuar mund të bëhet një kerri dhe të shërbehet me oriz.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c Flora of North America: Chenopodium album
 2. ^ National Institute of Industrial Research (2004). Handbook on Herbs Cultivation and Processing. Delhi, India: Asia Pacific Business Press. fq. 146. ISBN 81-7833-074-1. OCLC 60522522. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Chenopodium album - Bathua". Flowersofindia.net. Marrë më 15 gusht 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 4. ^ Flora Europaea: Chenopodium album
 5. ^ Linnaeus, C. (1753).
 6. ^ a b Flora of China: Chenopodium album
 7. ^ Chenopodium album L. Plants of the World Online.
 8. ^ "Chenopodium album". Australian Plant Name Index. Centre for Plant Biodiversity Research, Australian Government. Marrë më 15 mars 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 9. ^ Chenopodium album L. GBIF.org (25 November 2018) GBIF Occurrence Download
 10. ^ a b "VicFlora (Flora of Victoria) Chenopodium album". Royal Botanic Gardens Foundation, Victoria. Marrë më 26 nëntor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 11. ^ a b Benoliel, Doug (2011). Northwest Foraging: The Classic Guide to Edible Plants of the Pacific Northwest (bot. Rev. and updated). Seattle, WA: Skipstone. fq. 111. ISBN 978-1-59485-366-1. OCLC 668195076. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Black nightshade looks similar to this species when young, but the leaves of C. album have a white mealy texture and its axils have a red streak.Nyerges, Christopher (2017). Foraging Washington: Finding, Identifying, and Preparing Edible Wild Foods. Guilford, CT: Falcon Guides. ISBN 978-1-4930-2534-3. OCLC 965922681. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Castetter, Edward F. 1935 Ethnobiological Studies in the American Southwest I. Uncultivated Native Plants Used as Sources of Food.
 14. ^ Miles, David (1978). An introduction to Archaeology. Great Britain: Ward Lock. fq. 99. ISBN 978-0-7063-5725-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Bathua (cheel Bhaji) Glossary | Recipes with Bathua (cheel Bhaji)". Tarladalal.com. Marrë më 2013-08-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)