Dhoma (film, 2015)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shqipëria Dhoma
Britania e Madhe Room
Regjia ngaLenny Abrahamson
Skenari ngaEmma Donoghue
Bazuar nëDhoma
nga Emma Donoghue
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaDanny Cohen
MontazhiNathan Nugent
MuzikaStephen Rennicks

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë nga
Data e publikimit
 • 4 shtator 2015 (Telluride)
 • 16 tetor 2015 (Shtetet e Bashkuara të Amerikës)
 • 23 tetor 2015 (Kanada)
 • 15 janar 2016 (Mbretëria e Bashkuar dhe Irlanda)
Kohëzgjatja
118 minuta[1]
Shtetet
GjuhaAnglisht
Buxheti$13 milion[4]
Fitimi$36.3 milion[5]

Dhoma (titulli origjinal, në anglisht: Room) është një film dramatik i vitit 2015 me regji të Lenny Abrahamson dhe shkruar nga Emma Donoghue, bazuar në romanin e saj të vitit 2010 me të njëjtin emër. Ai luan Brie Larson si një grua e re që është mbajtur robër për shtatë vjet dhe djali pesëvjeçar i së cilës (Jacob Tremblay) lindi në robëri. Ikja e tyre i lejon djalit të përjetojë botën e jashtme për herë të parë. Në film luajnë gjithashtu edhe Joan Allen, Sean Bridgers, Tom McCamus dhe William H. Macy.

Filmi ishte një bashkëprodhim i Kanadasë, Irlandës, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara dhe u xhirua në Toronto, me setin e njëjtë të ndërtuar në Pinewood Toronto Studios. Ekuipazhi projektoi çdo pjesë të grupit të dhomës që të jetë e lëvizshme për të siguruar akses për ekuipazhin. Larson hulumtoi traumën dhe ushqimin nga ana e saj.

Dhoma u shfaq premierë në Festivalin e 42-të të Filmit Telluride më 4 shtator 2015 dhe më vonë u shfaq në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Toronto 2015, ku fitoi Çmimin e Zgjedhjes së Popullit. Filmi u shfaq në teatër në Kanada më 23 tetor 2015, nga Elevation Pictures dhe në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë më 15 janar 2016, nga StudioCanal. Filloi një shfaqje të kufizuar teatrale në Shtetet e Bashkuara më 16 tetor 2015 dhe zgjerimin e gjerë deri tani më 22 janar 2016, nga A24. Filmi u vlerësua nga kritikët, të cilët vlerësuan veçanërisht interpretimet e Larson dhe Tremblay dhe tregimin, dhe fitoi 36.3 milionë dollarë për 13 milionë dollarë buxhet.

Cituar si një nga filmat më të mirë të vitit, Dhoma mori çmime dhe nominime të shumta . Në çmimet e 88-të të Oscar-it, Dhoma mori katër nominime, duke përfshirë filmin më të mirë. Ai gjithashtu fitoi nëntë çmime kanadeze të ekranit, duke përfshirë filmin më të mirë, dhe shtatë çmime irlandeze të filmit dhe televizionit, duke përfshirë filmin më të mirë. Larson fitoi çmimin Academy Award, Golden Globe Award dhe BAFTA Award për aktoren më të mirë.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Akron, Ohajo, 24-vjeçarja Xhoi Njusme dhe djali i saj pesë-vjeçar Xhek jetojnë në një barakë të mjerë që ata e quajnë "Dhoma". Ata ndajnë një shtrat, tualet, vaskë, televizor dhe kuzhinë rudimentare; dritarja e vetme është një dritare xhami. Ata janë robër të një burri që e quajnë "Plaku Nik", babai biologjik i Xhekut, i cili rrëmbeu Xhoin shtatë vjet më parë dhe e përdhunon atë në mënyrë rutinore ndërsa Xheku fle në dollap. Xheku është produkt i një përdhunimi. Ajo përpiqet të qëndrojë optimiste për djalin e saj, por vuan nga kequshqyerja dhe depresioni. Ajo e lejon Xhkun të besojë se vetëm Dhoma dhe përmbajtja e saj janë reale dhe se pjesa tjetër e botës ekziston vetëm në televizion.

Plaku Nik i thotë Xhoit se ai ka humbur punën e tij dhe mund të mos jetë në gjendje të përballojë furnizimet e tyre në të ardhmen. Atë natë, Xheku pushtohet nga kurioziteti dhe del nga dollapi, ndërsa Plaku Nik është duke fjetur në shtrat me nënën e tij. Xhoi tmerrohet kur zgjohet dhe sheh ndërveprimin e tyre, duke e larguar me shuplakë Plakun Nik. Si ndëshkim, ai ua ndërpret nxehtësinë dhe energjinë. Xhoi vendos t'i tregojë Xhekut për botën e jashtme; ai reagon me mosbesim dhe moskuptim, por edhe kureshtje. Ajo e ka Xhekun duke falsifikuar ethe, duke shpresuar se Plaku Nik do ta çojë në një spital ku mund të lajmërojë autoritetet, por Plaku Nik thotë se ai do të kthehet të nesërmen me antibiotikë.

Xhoi planifikon të ndihmojë Xhekun të arratiset nga dhoma duke i thënë Plakut Nik se Xheku ka vdekur nga sëmundja e tij. Ajo e mbështjell Xhekun në një qilim dhe e bën të luajë të vdekur, duke i thënë që të vrapojë te personi i parë që sheh për ndihmë. Duke rënë për hilen, Plaku Nik e vendos Xhekun në pjesën e pasme të kamionçinës së tij dhe kalon nëpër një lagje banimi. Edhe pse i habitur nga ekspozimi i tij i parë me botën e jashtme, Xheku kërcen nga kamioni dhe tërheq vëmendjen e një kalimtari. Plaku Nik përpiqet të tërheqë Xhekun përsëri në kamionin e tij, por dështon në proces. Ai e lëshon Xhekun dhe ikën nga vendi i ngjarjes. Policia arrin dhe shpëton Xhekun. Policia zbulon Xhoin gjithashtu dhe e çon atë dhe Xhekun në një spital. Plaku Nik kapet dhe arrestohet.

E ribashkuar me familjen e saj, Xhoi mëson se prindërit e saj janë divorcuar dhe se nëna e saj ka një partner të ri, Leon. Ajo kthehet me Jack në shtëpinë e saj të fëmijërisë ku jetojnë nëna e saj dhe Leo. Babai i saj nuk mund ta pranojë Xhekun si nip dhe largohet. Xheku përpiqet të përshtatet me jetën në botën më të madhe, duke folur vetëm me nënën e tij dhe duke shprehur dëshirën për t'u kthyer në Dhomën. Joy lufton me zemërimin dhe depresionin, duke sulmuar nënën e saj dhe duke u shqetësuar për mungesën e ndërveprimit të Xhekun me gjërat "reale".

Me sugjerimin e avokatit të familjes si një mënyrë për të fituar para, Xhoi pranon një intervistë televizive, por mërzitet kur intervistuesi vë në pikëpyetje vendimin e saj për të mbajtur Xhekun e porsalindur në vend që t'i kërkojë rrëmbyesit që ta çojë atë në një spital në mënyrë që ai të ketë një mundësi për një jetë normale. E tronditur, ajo tenton më pas vetëvrasjen pas së cilës Xheku e gjen pa ndjenja në banjë dhe ajo shtrohet në spital.

Xhekut i mungon nëna e tij, por fillon të vendoset në jetën e tij të re. Ai lidhet me familjen e tij të re, takon qenin e Leos, Simus, dhe bën miqësi me një djalë të moshës së tij. Duke besuar se flokët e tij të gjatë do t'i japin Xhoit forcën që i nevojitet për t'u rikuperuar, Xheku i pret gjyshen që t'ia dërgojë asaj. Xhoi kthehet në shtëpi dhe kërkon falje për tentativën e saj për vetëvrasje, duke falënderuar Xhekun që i shpëtoi jetën përsëri. Xhoi dhe Xheku fillojnë të përqafojnë jetën dhe të bëjnë shumë aktivitete që u pëlqejnë. Me kërkesën e Xhekut, ata vizitojnë dhomën për herë të fundit, të shoqëruar nga policia. Xheku është i hutuar; e ndjen se është tkurrur dhe se është një vend tjetër me derën e hapur. Ai dhe Xhoi i thonë lamtumirën Dhomës dhe largohen.

Kasti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Autorja irlandeze-kanadeze Emma Donoghue përshtati romanin e saj Dhoma, shërbeu si producent ekzekutiv për filmin dhe mbështeti ofertën e Lenny Abrahamson për të drejtuar

Emma Donoghue, e cila gjithashtu shkroi romanin mbi të cilin bazohet filmi, shkroi skenarin për filmin përpara se romani të publikohej në vitin 2010. [6] Ajo shpjegoi se ndjehej e sigurt se libri mund të bëhej film për shkak të historisë së tij të strukturuar dhe mori shumë oferta nga kineastët pasi u botua, të cilat ajo i refuzoi për arsye krijuese. [7] Regjisori Lenny Abrahamson lexoi romanin dhe i dërgoi Donoghue një letër fansash prej 10 faqesh duke i thënë se duhej të ishte një film, pa e ditur se ekzistonte tashmë një skenar. Donoghue ndjeu se letra tregonte një kuptim të punës së saj dhe e mbrojti atë si drejtoreshë.

Në vitin 2012, Abrahamson dhe Donoghue kaluan një javë në shtëpinë e saj në Londër, Ontario, ndërsa rishikuan skenarin. [7] Ajo shërbeu si producente ekzekutive dhe u përfshi në vendimet kryesore të filmave. [8] Abrahamson ia besoi Donoghue-së sigurimin e fondeve nga Kanadaja, ku ajo është shtetase. [9] Ajo gjithashtu sugjeroi të xhirohej në Toronto, sepse mund t'i ngjante Shteteve të Bashkuara. [10] Producenti kanadez David Gross ndihmoi të bindte bashkëprodhuesit e tij irlandezë që të xhironin në Kanada dhe jo në SHBA, duke thënë se ata mund të kishin një orar më të gjatë dhe më shumë para në Kanada. [11]

Kastimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jacob Tremblay u zgjodh nga dhjetëra interpretues të rinj për rolin e Xhekut, dhe vazhdoi të fitojë Çmimin Kanadez të Ekranit për Aktori më i Mirë. [12]

Emma Watson, Rooney Mara, Shailene Woodley dhe Mia Wasikowska u konsideruan për rolin e Xhoit. [13] Brie Larson u hodh pasi një bashkëpunëtor i Abrahamson sugjeroi që ai të shihte performancën e saj në Short Term 12 (2013). Larson u konsultua me një ekspert traume dhe nutricionist për rolin, [14] vazhdoi një dietë kufizuese dhe shmangu rrezet e diellit. [15] Ajo tha se e shihte Dhoma më pak si një histori krimi dhe më shumë si "një histori dashurie, lirie dhe këmbënguljeje dhe se si është të rritesh dhe të bëhesh personi yt". [14]

Regjisorët konsideruan dhjetëra aktorë fëmijë për Xhekun përpara se t'i jepnin aktorit shtatëvjeçarin Jacob Tremblay nga Vankuveri. [16] [15] Tremblay tha se roli i tij nuk ishte i vështirë "sepse po luaja një fëmijë të lumtur" pa vetëdije për natyrën e keqe të Dhomës. [17] Meqë ishte shumë i vogël për të lexuar të gjithë skenarin, çdo skenë i shpjegohej një nga një. [15] Tremblay mbante një parukë të bërë nga flokët e njeriut. [18] Sipas Joan Allen, e cila luajti Nancy, Larson dhe Tremblay u takuan për më shumë se tre javë për të ndërtuar një "marrëdhënie shumë të ngushtë, padyshim kritike, të ngushtë", përpara se skenat e Dhomës të xhiroheshin mbi pesë javë. Allen mbërriti në Toronto më vonë dhe u takua me Tremblay, me Allen duke theksuar, megjithatë, se "ne nuk donim që ai të bëhej shumë i njohur me mua, sepse historia nuk është e tillë." [19]

Në përgatitje për rolin e saj, Allen nuk u konsultua me nënat e vërteta të fëmijëve të rrëmbyer, por tha se ajo reflektoi mbi përvojat e saj "në një qendër tregtare kur vajza ime ishte e vogël dhe unë shikoj përreth dhe brenda një hapi ajo nuk është aty". [20] Aktori kanadez Tom McCamus kaloi në audicion për rolin e Plakut Nik përpara se të merrte rolin e Leos. [21] Aktorët improvizuan disa rreshta, me Donoghue duke thënë se ata krijuan "modele të të folurit me tinguj më të natyrshëm sesa mund të kisha shkruar unë, dhe prodhuan disa rreshta të reja të shkëlqyera që përfunduan në film". [8]

Xhirimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kompleti i vetëm i Dhoma u ndërtua në Pinewood Toronto Studios nga projektuesi i prodhimit Ethan Tobman

Abrahamson përdori vetëm një grup Dhomë, duke dashur të krijojë një përvojë autentike për Tremblay. [22] Seti, i ndërtuar në një skenë zanore në Pinewood Toronto Studios, [22] ishte 11 by 11 feet (3.4 m × 3.4 m). [23] Dizajneri i prodhimit të Montrealit, Ethan Tobman, u nis me idenë "që çdo centimetër katror i dhomës duhej të kishte një histori të pasme". [24] Për të vendosur ekuipazhin dhe pajisjet në hapësirën e vogël, ai e bëri çdo pjesë të kompletit të lëvizshëm. Megjithatë, meqenëse Abrahamson dhe kineasti Danny Cohen donin që kamera të bënte gjithmonë skena nga brenda dhomës, lentja ishte gjithmonë e pozicionuar brenda setit edhe nëse pjesa tjetër e kamerës ishte jashtë. [24] Brenda setit të Dhomës me Larson dhe Tremblay kishte deri në tetë kameramanë në të njëjtën kohë. [15] Aktorët kanë bërë edhe rekuizitat duke dekoruar setin. [22]

Për shkak se skenat e vendosura jashtë dhomës u filmuan pas skenave brenda, ekuipazhi fillimisht ishte i etur të largohej nga hapësira e ngushtë, duke pritur që pjesa tjetër e filmit të ishte e lehtë. [25] Megjithatë, ata kishin vështirësi të përshtateshin me motin e ftohtë, trafikun dhe turmat në Toronto. [23] Cohen vuri në dukje se pas kthimit në dhomën e vendosur për skenën përfundimtare, grupi u duk më i vogël për ekuipazhin. [26] Toronto gjithashtu dyfishon për Akronin, ku janë vendosur skenat e jashtme.

Cohen përdori një lente Panavision Primos në një kamerë Red Epic Dragon, duke thënë: "The Primos dhe përdorimi i Kino Flos, i cili është më i ngjashëm me ndriçimin fluoreshent, i dha dhomës një strukturë të caktuar, një pamje të caktuar". [26] Fotografia kryesore filloi më 10 nëntor 2014 [27] dhe u përfundua më 15 dhjetor 2014. [28]

Post-produksioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktori Nathan Nugent shërbeu si drejtor i njësisë së dytë. [29] Ai e përshkroi redaktimin e tij të Dhoma si të thjeshtë, duke e mbajtur aktrimin e paprekur, ndërsa punonte në Dublin për pesë muaj. [30] Megjithatë, pjesa e Tremblay u filmua në shumë shfaqje, në mënyrë që Tremblay të mund të jepte variacione të performancave të tij të linjave specifike, kështu që Abrahamson dhe Nugent duhej të mblidhnin dhe bashkonin pamjet e ndryshme në procesin e redaktimit. [29]

Publikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para prodhimit, A24 fitoi të drejtat e shpërndarjes në SHBA për filmin. [31] Dhoma pati premierën botërore më 4 shtator 2015, në Festivalin e 42-të të Filmit Telluride. [32] Ai vazhdoi të shfaqej në seksionin e Prezantimeve Speciale në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Toronto 2015. [33] dhe në Festivalin e Filmit në Londër, më 11 tetor 2015. [34] Filmi filloi një lëshim të kufizuar më 15 tetor 2015. [35] Dhoma u publikua në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë më 15 janar 2016, nga StudioCanal. [36] [37] [38] Ai doli në publikim të gjerë më 22 janar 2016. [39]

Filmi u publikua nga LionsgateDVD dhe Blu-ray në Shtetet e Bashkuara më 1 mars 2016. [40] U lëshua në DVD dhe Blu-ray në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë në maj 2016. [41]

Vlerësime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dhoma ka marrë shumë çmime dhe nominime. Performanca e Brie Larson në veçanti është veçuar për çmime, duke u zgjedhur si Aktorja më e Mirë nga Bordi Kombëtar i Rishikimit, [42] Kritikët e Filmit të Çikagos, [43] organizata të tjera të ndryshme kritike filmi, Academy Awards, [44] Çmimin e Zgjedhjes së Kritikëve, Shoqatën e Aktorëve të Ekranit, [45] BAFTA [46] dhe çmimin Golden Globe. [47] Skenari i Emma Donoghue [48] dhe performanca e Jacob Tremblay kanë marrë gjithashtu vëmendjen e çmimeve. Filmi mori katër nominime për Çmimet e 88-ta të Akademisë. Dhoma u cilësua si një nga filmat më të mirë të vitit 2015 nga mbi 50 kritikë dhe botime. [49]

Filmi fitoi gjithashtu nëntë çmime kanadeze të ekranit, duke përfshirë filmin më të mirë, regjinë më të mirë për Abrahamson, skenarin më të mirë të adaptuar për Donoghue, aktori më i mirë në rolin kryesor për Tremblay dhe aktorja më e mirë në rolin kryesor për Larson. [50] [51] Ai fitoi shtatë çmime në çmimet e 13-të të filmit dhe televizionit irlandez, duke përfshirë filmin më të mirë, regjisorin për Abrahamson, skenarin për Donoghue dhe Aktoren Ndërkombëtare për Larson. [52]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Room". British Board of Film Classification. nëntor 5, 2015. Arkivuar nga origjinali më dhjetor 24, 2015. Marrë më nëntor 5, 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Canada, Ireland lay claim to Oscar nominees Room and Brooklyn". CBC News. 27 shkurt 2016. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 7 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Coyne, Kevin. "Room". Irish Film Institute. Arkivuar nga origjinali më gusht 17, 2016. Marrë më korrik 23, 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); The Canadian Press (21 shtator 2015). "TIFF 2015: Room wins People's Choice Award as festival wraps". CBC News. Arkivuar nga origjinali më 9 maj 2016. Marrë më 22 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Room BFI website". British Film Institute. Arkivuar nga origjinali më tetor 1, 2017. Marrë më tetor 1, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "With indie films such as 'Brooklyn' and 'Room', the creativity often begins with the financing". Los Angeles Times. dhjetor 29, 2015. Arkivuar nga origjinali më korrik 12, 2016. Marrë më shkurt 23, 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Room (2016)". The Numbers. Arkivuar nga origjinali më prill 5, 2016. Marrë më mars 28, 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Nathoo, Zulekha (26 shkurt 2016). "Oscar-nominated Emma Donoghue wrote Room screenplay before book came out". CBC News. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2016. Marrë më 22 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b Medley, Mark (22 tetor 2015). "On set of the Room as Donoghue watches her novel come to filmic life". The Globe and Mail. Arkivuar nga origjinali më 19 dhjetor 2016. Marrë më 26 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Medley" defined multiple times with different content
 8. ^ a b The Early Edition (28 shtator 2015). "Emma Donoghue, author of bestseller Room, talks about turning her book into a film". CBC News. Arkivuar nga origjinali më 14 gusht 2016. Marrë më 22 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Earlyedition" defined multiple times with different content
 9. ^ Wise, Damon (15 tetor 2015). "'Room' Director Abrahamson Makes Unlikely Stories Accessible". Variety. Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2017. Marrë më 23 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Barlow, Helen (30 shtator 2015). "Emma Donoghue on the Room with a different view". Irish Examiner. Marrë më 23 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Vlessing, Etan (12 shtator 2015). "TIFF: Why Canadian Co-Productions Thrive in Ontario". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2017. Marrë më 23 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Slotek, Jim (19 mars 2016). "Room's Jacob Tremblay shows young stars have come a long way". Toronto Sun. Arkivuar nga origjinali më 16 shtator 2016. Marrë më 24 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Sandell, Laurie (20 janar 2016). "Brie Larson's 20-Year Climb to Overnight Stardom: I'm 'Totally Out of My Comfort Zone'". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 2 gusht 2016. Marrë më 23 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ a b Bramesco, Charles (14 tetor 2015). "Brie Larson on why Room is more "lovely" than "harrowing"". The A.V. Club. Arkivuar nga origjinali më 16 tetor 2015. Marrë më 14 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ a b c d Ahearn, Victoria (21 tetor 2015). "Brie Larson on 'Room' role, bonding with clever young co-star Jacob Tremblay". CKWX. The Canadian Press. Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2017. Marrë më 17 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Ahearn" defined multiple times with different content
 16. ^ Sumanac-Johnson, Deana (23 tetor 2015). "Room, starring Brie Larson and Jacob Tremblay, earns Oscar buzz despite dark subject matter". CBC News. Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2016. Marrë më 22 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Riley, Jenelle (3 dhjetor 2015). "'Room's' Brie Larson, Joan Allen Praise Breakout Star Jacob Tremblay (Video)". Variety. Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2018. Marrë më 22 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ McGahan, Michelle (25 shkurt 2016). "Did Jacob Tremblay Wear A Wig In 'Room'? That Long Hair Was Very Convincing". Bustle. Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2016. Marrë më 22 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Freshwater, Lori (20 dhjetor 2015). "Joan Allen on 'Room'". Los Angeles Review of Books. Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2016. Marrë më 23 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Scott, Walter (26 shkurt 2016). "Did Joan Allen Do Research for her Role in Room?". Parade. Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2016. Marrë më 29 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Four actors leave big impressions with small roles". Los Angeles Times. 22 dhjetor 2015. Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2016. Marrë më 29 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ a b c Tapley, Kristopher (19 nëntor 2015). "'Room': Creating a Whole World in a 10-Foot Space". Variety. Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2018. Marrë më 27 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ a b Buxton, Ryan (18 dhjetor 2015). "Why 'Room' Director Lenny Abrahamson Spent A Month Hiding In A Bathtub". The Huffington Post. Arkivuar nga origjinali më 2 gusht 2016. Marrë më 22 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Buxton" defined multiple times with different content
 24. ^ a b Brunhuber, Kim (25 shkurt 2016). "Oscar-nominated Room required painstaking precision from cast and crew". CBC News. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2016. Marrë më 22 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Bramesco, Charles (14 tetor 2015). "Brie Larson on why Room is more 'lovely' than 'harrowing'". The A.V. Club. Arkivuar nga origjinali më 16 tetor 2015. Marrë më 27 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ a b Lytal, Cristy (3 dhjetor 2015). "The cinematographer of 'The Danish Girl' and 'Room' details shooting such 'extreme opposites'". Los Angeles Times. Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2016. Marrë më 27 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Lytal" defined multiple times with different content
 27. ^ McNary, Dave (10 nëntor 2014). "AFM: William H. Macy, Joan Allen Join Brie Larson's 'Room'". Variety. Arkivuar nga origjinali më 6 shkurt 2018. Marrë më 17 nëntor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "On The Set for 12/15/14: JJ Abrams Wraps 'The Cellar', Tom Hiddleston Finishes 'I Saw the Light' & More". ssninsider.com. 15 dhjetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 16 dhjetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ a b Murphy, Mekado (23 dhjetor 2015). "Below the Line: Editing 'Room'". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 3 janar 2018. Marrë më 6 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ Grobar, Matt (7 dhjetor 2015). "Editor Nathan Nugent On 'Room': 'We Tried Not To Get In The Way Of The Great Performances'". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 21 qershor 2018. Marrë më 6 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ Ford, Rebecca (18 maj 2014). "Cannes: Brie Larson Drama 'Room' Goes to A24 Films". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2015. Marrë më 17 nëntor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "Lenny Abrahamson's Room to have world premiere at the Telluride Film Festival". Elementpictures.ie. 4 shtator 2015. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 28 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Toronto to open with 'Demolition'; world premieres for 'Trumbo', 'The Program'". Screen Daily. 28 korrik 2015. Arkivuar nga origjinali më 29 korrik 2015. Marrë më 28 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Room". BFI London Film Festival. Arkivuar nga origjinali më 11 mars 2016. Marrë më 13 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ McNary, Dave (29 korrik 2015). "Brie Larson's 'Room' Set for Oct 16 Release". Variety. Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2018. Marrë më 16 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ Denham, Jess (7 janar 2016). "Room: Poignant exclusive clip sees Brie Larson make a birthday cake for the most adorable five-year-old". The Independent. Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2017. Marrë më 18 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ Kermode, Mark (17 janar 2016). "Room review – to see the world within four walls". The Guardian. Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2016. Marrë më 18 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ Jaafar, Ali; Fleming, Mike Jr. (14 janar 2016). "Oscar Nominations: Friendship Is Crucial Element For 'Room's Lenny Abrahamson And Ed Guiney". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2017. Marrë më 18 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ D'Alessandro, Anthony (18 janar 2016). "'Ride Along 2' Continues No. 1 Journey With $41.5M; '13 Hours' Clocks $19.65M – Monday Update". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 17 janar 2016. Marrë më 28 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ Schager, Nick (1 mars 2016). "Here Are the Must-Stream Movies of March 2016". Esquire. Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2017. Marrë më 18 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ Roy, David (20 maj 2016). "DVD of the week: Room". The Irish News. Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2016. Marrë më 24 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ "National Board of Review Announces 2015 Award Winners". National Board of Review. 1 dhjetor 2015. Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2016. Marrë më 17 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ Gire, Dann (dhjetor 17, 2015). "'Mad Max: Fury Road' wins best picture from Chicago Film Critics". Daily Herald. Arkivuar nga origjinali më 18 dhjetor 2015. Marrë më 18 dhjetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 44. ^ "Oscars 2016: Winners list in full". BBC News. shkurt 28, 2016. Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2016. Marrë më 28 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 45. ^ "The 22nd Annual Screen Actors Guild Awards". Screen Actors Guild Awards. Arkivuar nga origjinali më 24 tetor 2016. Marrë më 9 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ "Bafta Film Awards 2016: Winners". BBC News. 14 shkurt 2016. Arkivuar nga origjinali më 14 shkurt 2016. Marrë më 20 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ "Golden Globes 2016: Complete list of nominees". Los Angeles Times. Arkivuar nga origjinali më 2 dhjetor 2016. Marrë më 10 dhjetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ Belanger, Joe (10 dhjetor 2015). "Emma Donoghue nominated for Golden Globe for her screenplay Room". The London Free Press. Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2016. Marrë më 27 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ "Best of 2015: Film Critic Top Ten Lists". Metacritic. Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2015. Marrë më 12 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ Pollock, Mitch (14 mars 2016). "q news: Room wins big at the Canadian Screen Awards". CBC News. Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2017. Marrë më 25 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ Cummins, Julianna (13 mars 2016). "Room cleans up at final night of 2016 Screenies". Playback. Arkivuar nga origjinali më 3 janar 2018. Marrë më 24 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ Barraclough, Leo (11 prill 2016). "Brie Larson's 'Room' Sweeps Irish Film and Television Awards". Variety. Arkivuar nga origjinali më 8 dhjetor 2017. Marrë më 24 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]