Dmitry Utkin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Portreti i pasaportës së Dmitry Utkin.
Skanimi i pasaportës Dmitry Utkin.

Dmitry Valerievich Utkin (11 qershor 1970-23 Gusht 2023[1]) është një oficer i ushtrisë ruse. Ai shërbeu si oficer i forcave specialeGRU, ku mbante gradën nënkolonel.[2] Ai supozohet se ka themeluar Grupin Wagner, me shenjën e tij të thirrjes që thuhet se është Wagner.[3] Utkin ka marrë 4 Urdhra të Guximit të Rusisë.

Karriera ushtarake[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rusia dhe korpusi sllav[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Utkin shërbeu si komandant i Detashmentit Special të Veçantë 700 të Brigadës Speciale të 2-të të Veçantë të GRU-së Ruse, i vendosur në Pechory, Rajoni i Pskovit, deri në vitin 2013. Pas daljes në pension, ai iu bashkua Korpusit Sllav, duke luftuar në anën e presidentit sirian Beshar el-Asad gjatë luftës civile siriane në 2013. Ai u kthye në Moskë në tetor 2013.[4]

Grupi Wagner[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli kryesor: Grupi Wagner

Pothuajse menjëherë pas kthimit në Rusi, Utkin thuhet se krijoi grupin e tij mercenar. Emri i grupit, Grupi Wagner, është një referencë për shenjën e thirrjes që Utkin përdorte në atë kohë, "Wagner", e cila në vetvete është një referencë për kompozitorin gjerman Richard Wagner. Utkin dhe "Grupi i tij Wagner", si dhe disa veteranë të Korpusit Sllav, u panë në Krime në shkurt 2014 dhe më pas në Donbas, ku ata luftuan për separatistët pro-rusë gjatë Luftës Ruso-Ukrainase. Gazeta.ru raportoi se Utkin dhe njerëzit e tij mund të ishin përfshirë në vrasjen e disa komandantëve në terren të Republikës së vetëshpallur Popullore të Luhanskut. Gazeta turke Yeni Şafak raportoi se Utkin ishte ndoshta një personazh i kompanisë, ndërsa kreu i vërtetë i Wagner ishte dikush tjetër.[5]

Utkin u pa në Kremlin gjatë kremtimit të Ditës së Heronjve të Atdheut më 9 dhjetor 2016. Ai mori pjesë në kremtim si laureat i 4 Urdhrave të Guximit, dhe u fotografua me Presidentin e Rusisë, Vladimir Putin. Dmitry Peskov, sekretari i shtypit i Presidentit rus, pranoi se Utkin ishte në mesin e të ftuarve, por nuk komentoi lidhjen e tij me mercenarët.[6]

RBK raportoi se pas përfundimit të trajnimit në Krasnodar Krai, Utkin dhe njerëzit e tij u kthyen në Siri në vitin 2015. Menjëherë pas fillimit të sulmeve ajrore ruse në Siri, dolën raporte për vdekjen e mercenarëve rusë që luftonin në terren. Disa imazhe të përhapura në mediat sociale me sa duket përshkruanin burra të armatosur rusë të vrarë gjatë Betejës së Palmirës në mars 2016. Sky News raportoi se rreth 500 deri në 600 njerëz, kryesisht mercenarë të Wagner, u vranë në Siri në vitin 2016.[7]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Wagner Group chief among passengers on crashed plane near Moscow". The Jerusalem Post | JPost.com (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-08-23.
  2. ^ "Mercenary Says Kremlin's Wagner Group Recruiting Inexperienced Fighters". VOA (në anglisht). 2020-12-07. Marrë më 2023-07-21.
  3. ^ "Russian PMCs in the Syrian Civil War: From Slavonic Corps to Wagner Group and Beyond". Jamestown (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-07-21.
  4. ^ "Путин принимал в Кремле командира российских наемников. Что о нем известно?". Meduza (në rusisht). Marrë më 2023-07-21.
  5. ^ Şafak, Yeni. "Wagner, Russian Blackwater in Syria". Yeni Şafak (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-07-21.
  6. ^ "Путин принимал в Кремле командира российских наемников. Что о нем известно?". Meduza (në rusisht). Marrë më 2023-07-21.
  7. ^ "Revealed: Russia's 'Secret Syria Mercenaries'". Sky News (në anglisht). Marrë më 2023-07-21.