Fatos Lubonja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fatos Lubonja
Fotoporteti
Emri Fatos
Mbiemri Lubonja
Lindur më 1951
Lindur në Tiranë
Kombësia shqiptare
Profesioni shkrimtar, fizikant

Fatos Lubonja , lindi në Tiranë në vitin 1951, është humanist dhe shkrimtar shqiptar.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbaroi studimet për fizikë në vitin 1974Universitetin e Tiranës.

U akuzua dhe arrestua për shkrimet që iu gjetën të fshehura, për agjitacion dhe propagandë kundër regjimit dhe për to u dënua 7 vite burgim. Në vitin 1979 u arrestua sërish dhe u dënua sërish edhe 16 vite të tjera burgim, me akuzën si pjesëtar i një organizate kundër revolucionare. Nga burgu u lirua në vitin 1991, pas shtatëmbëdhjetë vitesh burgim.

Nga koha e lirimit gjer në vitin 1993 punoi si sekretar i Përgjithshëm i Komitetit Shqiptar të Helsinkit. Në vitin 1994 themeloi revistën "Përpjekja". Në vitin 1997 u zgjodh lider i Forumit për Demokraci.

Polemikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Beqë Cufaj, në një artikull për gazetën gjemane Allgemeine Zeitung thotë se pas rënies së komunizmit disa shkrimtarë të rinj, në mesin e të cilëve edhe Lubonja, me ose pa vetëdije ishin instrumentalizuar nga vejusha e diktatorit dhe kishin provuar të shpifnin për të diskrediuar Kadarenë dhe veprat e tij që ishin sulme të rafinuara dhe implicite kundër regjimit, në mënyrë që kështu ta paraqisnin veten si disident. Ata provuan ta diskreditonin Kadarenë në vendet perëndimore duke arritur ta etiketonin me sukses si "oborrtar të Enver Hoxhës", sidomos në Gjermani ku Kadare filluan ta injoronin. Mirëpo sipas Cufajt, me kalimin e kohës u kuptua se krijonin letërsi të pafuqishme.[1]

Kadare ka vënë në dukje se Lubonja ka abuzuar me statusin e ish-të burgosurit politik dhe ka përhapur shpifje për të në opinionin shqiptar por edhe në atë ndërkombëtar duke e akuzuar Kadarenë si "shovinist shqiptaromadh" dhe "racist antiserb", me qëllimin e vetëm për ta dëmtuar shkrimtari me famë botërore sa më tepër. Për më tepër, Kadare duke u bazuar në dokumentet e hetuesisë që u publikuan dhe ku u zbulua se Fatos Lubonja pas arrestimit prej komunistëve e kishte akuzuar babain e tij Todi Lubonjës për "mendimet e gabuara", duke e zhytur thellë e më thellë, nuk kishte harruar ta denonconte edhe Ismail Kadarenë bashkë me të.[2] [3]

Botime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "Në vitin e shtatëmbëdhjetë", 1994
  • "Ploja e mbrame", 1994
  • "Ridënimi", 1996
  • "Liri e kërcënuar"
  • "Trashëgimia kulturore e Shqipërisë në rrezik", 1999

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Cufaj, Beqë (15 tetor 2016). "Das gespenstische Moskau der fünfziger Jahre ist uns nicht fern" (PDF). Frankfurter Allgemeine Zeitung. Marrë më 12 nëntor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ http://www.panorama.com.al/pergjigjet-kadare-lubonja-akuza-makabre-ndaj-meje-nuk-e-fal-e-as-e-harroj/
  3. ^ http://www.citynews.al/2017/09/akuza-e-ismail-kadaresefatos-lubonja-nje-njeri-i-rendomte-qe-fundosi-te-atin-sepse-e-urrente/1

Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.