Jump to content

Feja në Greqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Feja kryesore në Greqi është krishterimi, në veçanti Kisha Ortodokse Greke. Ajo përfaqësonte 90% të popullsisë së përgjithshme në 2015 dhe njihet me kushtetutë si "feja mbizotëruese" e Greqisë. Fetë me numër më të vogël ndjekësish përfshijnë Islamin (që përfshin 2% të popullsisë), katolicizmin romak (që përfshin më pak se 1% të popullsisë), ungjillizmin, paganizmin helen, sikhizmin dhe hinduizmin. Sipas burimeve të tjera, 81.4% e grekëve identifikohen si të krishterë ortodoksë lindorë dhe 14.7% janë ateistë.

:
:
:
:
:

Feja në Greqi (2017)}

  Ortodoks Lindor (90%)
  Islami (2%)
  Të tjerë (1%)
  Të padeklaruarë (4%)

Krishterimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kishë Ortodokse Lindore

KishësGreqisë, një anëtare e Bashkësisë Ortodokse Lindore, i është dhënë statusi i "fesë mbizotëruese" në kushtetutën e Greqisë. Që nga viti 1850, ortodoksia greke brenda Greqisë trajtohet nga Kisha. Anëtarët e saj përbëjnë midis 88% dhe 95-98% të popullsisë, raporti më i fundit Pew ka dhënë një përqindje prej 90% si numrat e vitit 2015.

Islami[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

MyslimanëtGreqi duke u falur

IslamiGreqi përfaqësohet nga dy komunitete të dallueshme; Myslimanët që kanë jetuar në Greqi që nga koha e Perandorisë Osmane (kryesisht në Çamëri, Maqedoninë Lindore dhe Thraki) dhe emigrantët myslimanë që filluan të mbërrinin në çerekun e fundit të shekullit të 20-të, kryesisht në Athinë dhe Selanik. Myslimanët në Greqi janë kryesisht emigrantë nga Lindja e Mesme (Libani, Siria, Iraku, Irani), rajone të tjera të Ballkanit (Shqipëria, Mali i Zi, Turqia, Bosnja dhe Hercegovina) dhe Afrika e Veriut (Maroku, Algjeria, Tunizia, Egjipti).

Gjatë shekullit 19 dhe 20 kundër myslimanëve shqiptarë, turq u ushtrua dhunë e tmerrshme dhe masakra me qëllim largimin e tyre nga shtëpitë dhe vatrat e tyre.

Të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

https://www.ekathimerini.com/news/234129/religion-is-key-part-of-identity-for-most-greeks/

https://kaparesearch.com/en/easter-faith-and-religion-in-greece/ Arkivuar 31 mars 2023 tek Wayback Machine

https://www.cia.gov/the-world-factbook/countries/greece/

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Antoniou, Dimitris A. (korrik 2003). "Muslim Immigrants in Greece: Religious Organization and Local Responses". Immigrants and Minorities. 22 (2–3): 155–174. doi:10.1080/0261928042000244808. S2CID 145146584. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • D. Christopoulos and M. Pavlou (eds). "The Greece of migration." Kritiki Centre for the Research of Minority Groups (KEMO), Athens, pp. 267–302.[1]
  • K. Tsitselikis. “Religious freedom of immigrants: The case of the Muslims”, (in Greek), 2004.
  • K. Tsitselikis. "The legal status of Islam in Greece," 44/3 Die Welt des Islams, pp. 402–431, 2004.
  • Speed, Madeleine (1 shkurt 2019). "The battle to build a mosque in Athens". Financial Times. Marrë më 1 shkurt 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Stampa:EI2
  • Stampa:ODB

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]