Jump to content

Feja në Maqedoninë e Veriut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kisha e Shën SofinëOhër.

Në Republikën e Maqedonisë, feja më e zakonshme është Krishterimi Ortodoks, e praktikuar nga shumica e Maqedonasve etnik. Myslimanët janë grupi i dytë fetar më i madh me pothuajse një të tretën e popullsisë që respektojnë Islamin, kryesisht nga pakica shqiptare e vendit. Ka edhe shumë grupe të tjera fetare në Maqedoni, duke përfshirë Katolicizmin, Protestantizmin, dhe Judaizmi.


:
:
:
:
:
:

Feja në Maqedoninë e Veriut [1]

  Ortodoksë (46.14%)
  Katolikët (0.37%)
  Krishterë të tjerë (13.93%)
  Islami (32.17%)
  Të papërcaktuar (0.48%)
  Të tjerë [2] (7.26%)
Kisha e Shën Sofisë në Ohër.

Ortodokësia Maqedonase[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ortodoksia Lindore ka pasur një histori të gjatë në Maqedoni, dhe ende mbetet feja kryesore. Në 1019 peshkopata e Ohrit u themelua. Në 1767 nën urdhërin e Sulltanit, Peshkopata u shfuqizua nga autoritetet turke dhe aneksoi Patriarkanën e Kostandinopojës. Gjatë shekujve 19 dhe 20 kishte një përpjekje për të rivendosur peshkopatën e Ohrit. Kisha Ortodokse maqedonase fitoi autonominë nga Kisha Ortodokse serbe në vitin 1959 dhe shpalli rivendosjen e peshkopatës së Ohrit. Në 19 korrik 1967, Kisha Ortodokse Maqedonase deklaroi autonominë nga Kisha Ortodokse serbe. Shumica e Maqedonasve i përkasin besimit Ortodoks. Në vitin 2001 Kisha kishte rreth 1,350,000 familje në Maqedoni.[3]

Krishterimet tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E Kisha Katolike maqedonaseManastir të Maqedonisë.

Kisha katolike maqedonase është themeluar në vitin 1918. Ky është një rit bizantin sui juris kishë e veçantë brenda bashkësisë Romake dhe kishave lindore katolike dhe përdor gjuhën maqedonase në liturgji. Eksarkati u shpërbë në vitin 1924. Në vitin 2001 selia e Shenjtë e ri-themeloi Eksarkatin Apostolik të Maqedonisë. Aktualisht, anëtarët e Kishës Katolike të Maqedonisë janë në numër rreth 11,266.[4]

Ka një numër të Protestantëve në Maqedoni. Në fund të shekullit 19-të dhe në fillim të shekullit 20-të, misionarët Amerikanë konvertuan fshatrat në rajonin e komunës së Strumicës-Petriç në Methodism, një besim që akoma praktikohet. Ka gjithashtu një komunitet të vogël të Baptistëve maqedonas të cilët kanë ekzistuar që nga viti 1928.[5]

Kisha Ortodokse serbe operon në mesin e veriut të Serbëve në Maqedoni. Numri i pasuesve korrespondon me numrin e Serbëve në 36,000.

Islami në Maqedoni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhamia Mustafa PashaShkup.

Islami ka pasur një ndikim të madh në Maqedoni që nga viti i dyndjeve Osmane në shekujt e 14-të dhe 15. Shumë Turq u vendosën në Maqedoni dhe paraqitën aspekte të kulturës Islame. Shumica e Shqiptarëve dhe e disa Maqedonasve etnik u konvertuan në Islam, këta Myslimanë maqedonas apo Torbeshi përgjithësisht ruajnë kulturën e tyre maqedonase dhe zakonet, ndërsa shumë u asimiluan si Turq.[6] Nga shekulli i 19-të shumica e qyteteve kryesisht ishin të populluara nga Myslimanët.[6] Šarena Džamija në Tetovë është një trashëgimi e vendit nga e kaluara Otomane. Popullsia Myslimane maqedonase ishte përafërsisht 500,000 në vitin 2002. Sot, Myslimanët përbëjnë rreth 33.33% të popullsisë së përgjithshme të kombit.[7] Megjithatë, Islami është parashikuar të bëhet feja më e mëdha në vend deri në vitin 2050, me gati gjysmën e vendit që respektojnë këtë besim.[8]

Jehudizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Judenjtë kishin qenë të pranishëm kur rajoni tani i quajtur Republika e Maqedonisë ishte nën sundimin Romak në shekullin e dytë pas krishtit. Popullsia u asgjësua nga kryqëzatat, por u ringjall pas emigracionit të Judenjëve Sefardik nën Perandorinë Osmane. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Maqedonia ishte pushtuar nga Bullgaria, një pushtet Aks, dhe Judenjtë u dërguan në kampet e përqendrimit.[9] Si në pjesën tjetër të BallkanitHolokausti dhe emigracioni në Izrael do të thotë se Maqedonia tani ka një komunitet shumë më të vogël të Hebrenjëve, që numëron rreth 200. Kjo është kryesisht e bazuar në kryeqytetin Shkup, dhe nuk ka sinagogë funksionale.[10]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Neopaganizm Sllave
 • Hinduizëm në Republikën e Maqedonisë

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ https://www.stat.gov.mk/pdf/2022/2.1.22.10-mk-en.pdf/ Arkivuar 31 mars 2022 tek Wayback Machine Stampa:Bare URL PDF
 2. ^ "State Statistical Office - Census Law Article 5 (2)" (PDF). State Statistical Office (në maqedonisht). 2022-04-08.
 3. ^ "CIA - The World Factbook - Macedonia". Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2018. Marrë më 20 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Annuario Pontificio 2012, p. 1031
 5. ^ Историја на македонската нација. Блаже Ристовски, 1999, Скопје
 6. ^ a b Niel Simpson, Macedonia;Its Disputed History,Aristoc Press.1994
 7. ^ "Republic of Macedonia". International Religious Freedom Report 2006. United States Department of State. Marrë më 2008-07-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ http://www.pewforum.org/2015/04/02/religious-projections-2010-2050/
 9. ^ "http://www.ushmm.org/wlc/en/article.php?". Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2011. Marrë më 20 prill 2016. {{cite web}}: Lidhje e jashtme në |title= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ https://www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/vjw/Macedonia.html