Francis Kahata

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Francis Kahata
Të dhënat personale
Emri i plotëFrancis Kahata Nyambura
Data e lindjes (1992-05-04) 4 Maj 1992 (27 vjeç)
Vendi i lindjesRuiru, Kenia
Gjatësia1,78 m (5 ft 10 in)
PozicioniMesfushor i majtë
Informacionet për klubin
Klubi aktualKF Tirana
Numri7
Karriera në rini
–2008Thika United
2006Ravenna FC (Huazim)
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2008–2015Thika United?(?)
2010Tuks FC (Huazim)?(?)
2014KF Tirana (Huazim)12(3)
2015–KF Tirana8(0)
Ekipi kombëtar
2011–Kenia16(1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 12 prill 2014.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 6 prill 2014

Francis Kahata (lindur më 4.5.1992) është një futbollist kenian i cili luan me klubin shqiptar KF TiranaKategorinë Superiore dhe me kombëtaren keniane.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Ruiru, Kahata filloi karrierën e tij futbollistike me skuadrën keniane Thika United ku luajti nga viti 2008 e deri në vitin 2014.

Tirana[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në janar 2014, Kahata u transferua te KF Tirana sëbashku me disa lojtarë të tjerë të huaj si Ndikumana dhe Gilberto.[1] Ai ishte një nga lojtarët e kërkuar nga trajneri Magani i cili kishte ngelur i kënaqur nga prova e mesfushorit kenian.[2] Më 20 janar, Kahata filloi stërvitjen si lojtar i Tiranës. Më 1 shkurt 2014, Kahata debutoi me Tiranën në Kategorinë Superiore duke luajtur 90 minuta në barazimin 0–0 kundër Kastriotit.[3] Më 7 shkurt, Kahata luajti 55 minuta në fitoren 1–0 kundër rivalëve të Partizanitstadiumin Qemal Stafa.[4] Më 29 mars, Kahata shënoi golin e parë me fanellën e Tiranës në fitoren 2–0 në shtëpi kundër KF Laçit.[5] Një javë më vonë ai shënoi sërisht gol për të ndihmuar skuadrën e tij për të mposhtur kampionët në fuqi të Skëndërbeut me rezultatin 2–3.[6] Ai shënoi për të tretën ndeshje rradhazi pasi më 12 prill shënoi golin e vetëm në fitoren 1–0 kundër Lushnjes në stadiumin Qemal Stafa; goli erdhi më minutëm e 31 pas një goditje këndi.[7]

Rikthimi te Tirana[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 9 dhjetor 2014, Kahata u rikthye te Tirana, pasi qëndroi gjashtë muaj te Thika United, duke firmosur një kontratë dy vite e gjysëm me Bardheblutë.[8] Ai u bashkua me skuadrën në janar në merkaton verore. Ai luajti ndeshjen e parë pas rikthimit më 24 janar 2015 në fitoren 2–0 në fushë neutrale kundër Apolonisë, duke luajtur 20 minutat e fundit.[9]

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kahata është një lojtar i kombëtares keniane që nga viti 2011. Ai përfaqusuar kombëtaren e tij në kualifikueset e 2014 Kupës së Botës. Më 23 mars 2013, Kahata shënoi golin e parë me kombëtaren në barazimin 1–1 kundër Nigerisë.[10]

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Golat dhe rezultatet me kombëtaren e Kenias.
# Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 23 mars 2013 Stadiumi U.J. Esuene, Calabar Flamuri Nigeria
1–0
1–1
Kualifikueset e 2014 FIFA Kupa e Botës

Referanca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Francis Kahata tek Tirana". Sport Ekspres. 12 janar 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 7 korrik 2015. Marrë më 6 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Tirana coach admits Francis Kahata impression". Futaa.com. 27 janar 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 janar 2014. Marrë më 6 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Kastrioti - Tirana". Soccerway.com. 1 shkurt 2014. Marrë më 6 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Tirana fiton derbin, mjafton Gilberto". Sport Ekspres. 7 shkurt 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 8 shkurt 2014. Marrë më 6 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Buzëqesh Tirona, kalon 2-0 Laçin". Super Sport Albania. 29 mars 2014. Marrë më 6 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Ocka, Elgita (5 prill 2014). "Tirona mposht Skënderbeun në Korçë". Super Sport. Marrë më 6 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Bregasi, Rinald (12 prill 2014). "K. Superiore, Tirona fiton pa Maganin në stol". Super Sport. Marrë më 12 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Tirana rikthen Kahatën, lojtari shtatë muaj pa ekip, 10 dhjetor 2014, Gazeta e Sportit
  9. ^ "Tirana e nis vitin me fitore, mposht 2–0 Apoloninë, vendos Ndikumana". Panorama Sport. 24 janar 2015. Arkivuar nga origjinali origjinali më 26 janar 2015. Marrë më 25 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ "Nigeria vs Kenya". Soccerway.com. 23 mars 2013. Marrë më 6 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]